Köpeklerde Ödül Maması Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde Ödül Maması Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde ödül maması köpek ödüllendirileceğinde verilir. Köpeklerde ödül maması köpeğin eğitim ve anlama becerilerini geliştiren bir tekniktir. Ödül mamaları köpeğin yaşamında büyük bir paya sahip olmasa da üzerinde durulması gereken bir konudur.

Köpeğin davranışlarını düzene koyarak sahibini anlamasına olanak sağlar. Köpek sahipleri ödül mamaları kullanımına önem vermelidir. Gereksiz ve aşırı ödül maması verme eğitimlerin başarısız olmasına neden olabilir.

Ödül mamaları birbirinden farklı aroma ve çeşitlere sahiptir. Köpek sahipleri oldukça çeşitli olan bu seçenekler içerisinden en sevileni bularak köpeğin itaat duygusunu geliştirmelidir. Eğitimin büyük bir parçası olan ödül mamaları kullanımına önem verilmelidir.

Köpeklere Ödül Maması Ne Zaman Verilir?

Köpeğinize ödül maması eğitim sırasında verilir. Köpek sahibi eğitimde köpeğin doğru bir davranışını pekiştirmek için ödül maması kullanarak köpeğe ödül verir. Ödül maması köpek sahibinin köpekte memnun olacağı bir davranışı görmesi üzerine verilir.

Bu ödülü alan köpek iyi bir şey yaptığı anlar ve geleceği de bu doğrultuda planlar. Ödül mamaları gün içerisinde periyodik olarak verildiğinde daha başarılı sonuç alınır. Özellikle köpeğin biyolojik saatlerine riayet edilerek verildiğinde davranışlarda kalıcılık gözlenir.

Her gün aynı saatte eğitim verilmesi ve görülen doğru davranışlarda ödül maması verilmesi köpeğin tüm hayatı boyunca iyi davranışlar sergilemesini sağlar. Eğitimlerin zamanları her gün aynı zamana denk getirilmediğinde büyük sorunlar yaşanmaz.

Ancak belirli bir düzen ve disiplin köpeğe motivasyon ve pozitif enerji kazandırır. Ödül maması 3 ayını doldurmuş olan köpeklere verilir. Mamanın içeriğine dikkat edilerek köpeğin sağlığına yaratacağı etkilere dikkat edilmelidir.

Köpeklere Ödül Maması Hangi Durumlarda Verilir?

Ödül maması köpeğin sahibini mutlu ettiği durumlarda verilir. Köpeğin tuvalet gibi zor alışkanlıkları kazanması için ödül maması önemli bir yardımcıdır. Köpek eğitiminde önemli bir yeri olan ödül maması şu durumlarda kullanılır.

 • Köpek sahibini mutlu edecek bir davranış yaptığında
 • Köpek tuvaletini yapması gerektiği yerde yaptığında
 • Kendisinde yerleşen bir olumsuz bir davranışı sahibi için terk ettiğinde
 • Çok istemesine rağmen ev eşyalarını kemirmiyorsa
 • Sevdiği halde yememesi gereken bir şeyi yemediğinde
 • Beslenme saatlerine riayet ediyorsa
 • Dışarıdayken sahibinin yanına sık sık geliyorsa
 • İlk seslenme ile sahibinin yanına gidiyorsa
 • Hırçın davranmıyorsa
 • Dışarıda saldırgan davranışlar sergilemiyorsa köpeğe ödül mamaları verilmelidir.

Köpeklere verilen Ödül Maması Miktarı Ne Kadardır?

Ödül maması miktarı köpeğin bünyesine uygun şekilde verilmelidir. Kalori hesaplamaları yapılarak köpeğe ödül maması verilir. Köpeğin diğer öğünlerine uyacak şekilde bir hesaplama yapılır.

Bu hesaplamalar doğru yapılmazsa köpeğin beslenme durumu bozulur ve sağlık sorunları baş gösterir. Ödül mamaları miktarı abartılamamalıdır. Köpeği sevindirip ödüllendirme yapılırken sağlığından olmasına neden olunabilir.

Ödül maması ayarlanırken köpeğin iriliği, cinsi ve cinsinin tükettiği besin miktarları göz önünde bulundurulmalıdır. Ödül mamalarının besin değerlerinin farkına varılarak verilmesi gerekir.

Oldukça hafif ve besin değeri açısından düşük olan mamalar köpeğe daha fazla verilebilir. Ancak yoğun protein ve besin değerlerine sahip mamalar daha az miktarda verilebilir. Köpeklerde ödül maması miktarına veteriner hekim karar verir.

Köpek İçin Ödül Maması Seçme

Köpeğe ödül maması seçilirken özenli ve dikkatli davranılmalıdır. Özellikle mama seçiminde kaliteli ve doyurucu mamalar seçilmelidir. Piyasada birçok mama seçeneği olması bu konudaki seçimi zorlaştırır. Mama seçiminde dikkat edilecekler:

 • Köpeğe protein desteği verilmesi için en sevdiği proteinli mama alınmalıdır.
 • Katkı maddesi içeren mamalar köpeğe zarar vereceği için doğal olmaları gerekir.
 • Barındırdığı besin değeri öğelerine bakılmalıdır.
 • Köpeğin sevdiği aromalı mamalar seçilmelidir.
 • Proteinli mamalar köpeğe hem lezzet hem de güç vereceği için tercih edilmelidir.
 • Yavru köpeklere mama alınırken diş ve çene yapılarına uygun yumuşak ürünler tercih edilmelidir.
 • Yetişkin köpeklerde köpeğin çene yapısına, kilosu ve cinsine dikkat edilerek mama alımı yapılmalıdır.
 • Son kullanma tarihi geçmiş mamalar köpeğin sağlığını bozacağı için mama seçimi dikkatle yapılmalıdır.

Köpeklerde Ödül Maması İçerikleri Nelerdir?

Ödül maması içerikleri köpeklere verilen eğitimin başarıya ulaşmasında önemli bir etkendir. Köpeğin yediği mamayı sevmesi eğitimine daha çok asılmasını sağlar. Verilen ödül mamasını beğenmeyen köpekler komutları yerine getirmez.

Bu bakımdan köpeğin lezzetli bulduğu ve onu yemek için uğraştığı mamalar tercih edilmelidir. Satılan ödül mamalarının birçoğunun tadı lezzetsiz ve yavandır. Köpek bu mamayla çalışmayı sevmez.

Köpek sahipleri de genellikle bu lezzetsiz mamaları değiştirmek yerine bitmesini bekleyerek aslında köpeğin eğitimine olumsuz etkide bulunurlar. Bunun yerine ödül mamasını beğenmeyen bir köpeğin maması derhal değiştirilmelidir.

Köpeğin seveceği lezzeti bulmak için mama değişiklikleri yapılır. Köpeğin tavırlarından ve mamayı yeme isteğinden hangisini sevdiği anlaşılır. İnsanlardaki farklı yemek yeme isteği gibi köpeklerde de mama değişimleri yapılarak eğitim süreci daha zevkli hale getirilebilir.

Ödül maması seçerken özellikle yavru köpeğin gelişimini destekleyecek kaliteli ürünlerin seçimine dikkat edilmelidir.

Köpeklere Mama Verilme Sıklığı Nedir?

Ödül maması her gün verilebilir. Köpeğe verilen eğitim her gün ise bu mama her gün verilebilir. Bu konuda net bir karar bulunmamaktadır. Eğitimin seyri açısından önemli olsa da eğitim verilmeyen günlerde de köpeğin iyi davranışları ödüllendirilmelidir.

Köpeklerde ödül maması hem eğitim hem de köpeğin günlük yaşamının eğlenceli hale gelmesini sağlayan önemli faktörlerden biridir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap