Köpeklerde Kuru Burun Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde kuru burun görülmesinin pek çok nedeni olabilir. Burun kuruluğuna neden olacak anlı etkenlerin bile olması mümkündür. Yani aslında köpeğinizin çok sıcak bir ortamda bulunması dahi anlık olarak burun kuruluğunu meydana getirebilir. Bu nedenle de burun kuruluğunun her zaman ciddi bir rahatsızlığa işaret ettiğini söylemek doğru olmaz. Ancak yine de farklı belirtiler gözlemlendiği zaman köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir. Mevcut hastalığın tedavisini vakit kaybetmeden sağlamanız önerilir. Peki, köpeklerde kuru burun nedenleri ve tedavisi nelerdir? Kuru burun görüldüğü durumlar nelerdir?

Köpeklerde Kuru Burun Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Köpeklerde görülen rahatsızlık kimi zaman rahat şekilde nefes alamamasına neden olabilen rahatsız edici bir durumdur. Pek çok dış etkene bağlı şekilde köpeğinizin burnunun kuruyabileceğini söylemek de mümkündür. Bu nedenle de köpeğinizin burnunun kuruduğunu fark ettiğiniz zaman bunun nedenini belirlemek gerek. Mevcut etkeni ortadan kaldırmak sizin elinizdedir.

Köpeklerde Kuru Burun Nedenleri

Köpeklerde kuru burun görülmesinin farklı nedenleri vardır. Örneğin en basit şekilde köpeğinizin burnu uyku sırasında kuruyabilir. Köpekler gün içinde burunları yalarlar ancak uyku sırasında doğal olarak bunu yapamazlar. Bu nedenle de sabah uyandıkları zaman burunlarının kurumuş olması mümkündür. Ancak bu bir sağlık sorununa işaret etmez. Bu nedenle de köpeğinizin sabahları uyandığında kuru bir burun ile size merhaba demesini dert etmeniz gerek yoktur.

Sıcak Havalar Köpeğinizin Cildine İyi Gelmez

Hava çok sıcak ya da çok soğuk olduğu zaman köpeğinizin burnu kuruyabilir. Özellikle de çok sıcak yaz aylarında dışarıda gezen köpeğinizin burnunda kuruluk görülmesi olasılığı oldukça yüksektir. Buna ek olarak çok sıcak havalarda köpeğinizin burnunda güneş yanığı da olabilir. Ancak genellikle bu durum bir sağlık sorununa işaret etmediği için sorun etmek gerekmez. Ayrıca ısıtıcıların, soba ve kaloriferlerin yanında ya da çok yakınında uyuyan köpeklerde de burun kuruluğu gözlemlenebilir. Bu nedenle de köpeğinizin bu alanlarda sık vakit geçiriyorsa burnunun kuruması mümkündür.

Köpeğinizin bazı durumlarda alerjileri görülebilir. Bu da kuru buruna neden olur. Bu sebeple de köpeğinizin olası alerjileri ve cilt rahatsızlıkları için veterinere başvurmanız gerekir. Meydana gelen cilt hastalıkları ya da alerjiler genellikle tedavisi kolay durumlardır. Ancak kısa sürede tedavinin sağlanması gereklidir.

Köpeklerin yetersiz su tüketimi de kuru bir buruna sahip olmalarında etken olabilir. Bu nedenle de köpeğinizin gün içinde yeterli miktarda su tükettiğinden emin olmanız gerekir. Sürekli olarak taze su ile kabını doldurmanız ve su kabının asla boş kalmasına izin vermemeniz önemlidir.

Köpeklerde Kuru Burun Tedavisi

Köpeğinizde meydana gelen kuru burun rahatsızlığının tedavisi için farklı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin her biri de aslında kuru buruna neden olan etkene bağlıdır. Örneğin yalnızca sabah uyandığı zaman kuru burun rahatsızlığı yaşayan köpeğinizin burnu uyandıktan kısa süre sonra ihtiyaç duyduğu nemi geri kazanacaktır.

Köpeğinizde kuru burun durumu gözlemlediğiniz zaman katkı içermeyen ve organik olan Hindistan cevizi yağlarını tercih etmeniz mümkündür. Bu yağlardan ihtiyaç duyulan miktarda köpeğinizin burnunun üzerine sürebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin kuru burun durumu kısa sürede doğal yağ ile tedavi edilebilecektir. Ayrıca farklı doğal yağlar da köpeğinizin kuru burun rahatsızlığında etkili nemlendirme sağlamak amacı ile tercih edilebilir.

Alerji ve cilt rahatsızlığı gibi nedenlere bağlı şekilde görülen kuru burun rahatsızlığının tedavisi için öncelikle rahatsızlığın saptanması önemlidir. Rahatsızlık tanımlandığı zaman bu rahatsızlığa uygun ilaçlar tercih edilir. Kremler ya da ilaçlar ile köpeğinizin kuru burundan kurtulması mümkün olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap