Köpeklerde ELS Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde els hastalığı nedir? Köpeklerde zatürre, felç ve ölüm ile sonuçlanabilen bir hastalık olan ELS hastalığı, gençlik hastalığı olarak da tanımlanır ve genel anlamda ELS hastalığı yerine gençlik hastalığı terimi kullanılır. Her cinsiyetten ve her yaştan köpeğin gençlik hastalığına sahip olabileceğini söylemek mümkündür ancak genel anlamda yavru ve yetişkin köpeklerde sıklıkla görülen bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Ciddi belirtiler ile ortaya çıkan gençlik hastalığı, köpeklerin hastalandığı andan itibaren farklı pek çok belirti göstermesine neden olmaktadır. Enfekte olmuş diğer köpeklerden bulaşabilecek olan bu hastalık, köpeklerin aşılanması ile önlenebilmektedir. Peki, köpeklerde ELS hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıl olur?

Köpeklerde görülen gençlik hastalığı genel anlamda temel belirtileri ile kendini ortaya koyan bir durumdur ve bu belirtiler gözlemlendiği zaman köpeklerin hasta olduğunu anlamak mümkündür. Kısa zamanda veteriner desteği almak ve tedaviye başlanmasını sağlamak ise erken dönemde iyileşmenin görülmesine katkı sağlayacaktır.

Köpeklerde ELS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen gençlik hastalığının farklı pek çok belirtisi olabilir. Yüksek ateş durumu gözlemlenmesi, ishal ve sindirim sorunlarının meydana gelmesi, kusmaların görülmesi olasıdır. Bunların yanı sıra uyuklama hali, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık durumları da gözlemlenebilir. Köpeklerin bu dönemde ateşe ve kusmaya bağlı şekilde iştah kaybı geliştirmesi de olasıdır.

Köpekler içinde bulundukları hastalık nedeniyle çeşitli solunum sorunları yaşayabilirler ve nefes darlığı, öksürük, hapşırma gibi farklı belirtiler de aslında yaşanan solunum sorunlarını net şekilde ortaya koymaktadır.

Köpeklerin gençlik hastalığına bağlı şekilde ciltlerinde ve tüylerinde de çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Derilerinde kabuklanmalar, şişlikler gözlemlenmesi olasıdır. Bunun yanı sıra tüylerinde normalden farklı dökülmelerin olması da mümkündür. Ayrıca köpeklerde bu dönemde gözlerde görülen rahatsızlıklar da meydana gelebilir. Örneğin gözlerde akıntıların, çapaklanmaların ve kızarıklıkların görülebilmesi mümkündür.

Köpekler bu dönemde depresyona girebilir ve depresyon nedeniyle tüy dökülmelerinde artış meydana gelebilir. Ayrıca saldırgan şekilde hareket edebilir, sürekli olarak havlama ve ısırma davranışı da gösterebilirler. Bunların yanı sıra köpekler depresyon nedeniyle yalnızca saldırgan hale gelmezler. Bazı köpeklerin bu dönemde daha çekingen ve utangaç hale gelip evde sahibinden bile saklanması olasıdır. Bu durumlarda köpeklerin bir sorunu olduğunu anlamak mümkündür çünkü davranış bozuklukları gözlemlenmeye başlar.

Köpeklerde ELS Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Viral bir hastalık olan gençlik hastalığı, köpeklerin başka köpeklerden kolayca alabileceği bir hastalıktır. Bu hastalığı köpekler; diğer köpeklerin dışkılarından, idrarlarından, diğer köpeklerle gerçekleştirdikleri temaslardan, ortak mama kapların ve su kaplarından alabilirler. Kan, idrar, salya ve benzeri vücut sıvıları ile kolayca bulaşabilen bir rahatsızlık olmasından dolayı bu hastalıktan korunmak için gerekli önlemlerin alınması ve düzenli şekilde aşılamaların da yapılması gereklidir.

Köpeklerde ELS Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Köpeklerde görülen gençlik hastalığının tedavisi için veterinerlerin özel bir tedavi programı hazırlaması uygun olabilir. Köpeklerin mevcut hastalıkları ya da yedikleri zehirleyici gıdalar bu süreçte tespit edilir ve tedaviye kısa sürede başlanabilir. Tedavilerde genellikle antibiyotikler, bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Bunların yanı sıra yeme düzenlerinin sağlanması için uygun diyet programları ile desteklenen köpeklere gıda ve vitamin desteklerinin de sağlanması mümkündür. Vücudu çok su kaybetmiş olan köpeklere serum takviyesi verilmesi de mümkündür. Bu durumlara ek olarak köpeklerin kişiselleştirilmiş bir tedavi alması da olasıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap