Köpeklerde Akne Problemleri Nasıl Giderilir

Köpeklerde akne problemleri genellikle köpeklerin yüz bölgesinde meydana gelir. Bu problemler köpeklerde düşünüldüğünden daha yaygın şekilde görülür. Doğru ve düzenli şekilde yapılmayan temizlik ve bakım nedeniyle oluşabilen akne probleminin farklı belirtiler ile anlaşılması mümkündür. Bu problem gözlemlendiği zaman köpeklerin akne problemine yönelik destek alması gereklidir. Köpek sahiplenme ile sevimli dostunuzun sağlık sorunlarını ihmal etmemelisiniz.

Köpeklerde Akne Problemleri Neden Meydana Gelir?

Köpek sahiplenme konusunda daha yeni deneyimi olan kişilerin evcil hayvanlarının üzerine titrerler. Köpeklerde akne problemlerinin meydana gelmesinin pek çok nedeni olur. Özellikle de düzenli olarak temizlenmeyen ve bakımı sağlanmayan ciltlerde akne probleminin yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Köpeklerin cilt ve yüz temizliklerinin düzenli şekilde yapılması şarttır. Bu sayede akne problemlerinin önüne geçmek mümkün olur.

Köpeklerde Hormonal Değişiklikler

Köpeklerde görülen akne problemlerinin en yaygın nedenlerinden biri hormonal değişikliklerdir. Köpeklerin özellikle de “ergenlik dönemine girmesi sonucunda sivilce problemleri çok yaygın şekilde görülecektir. Bu dönemde alınan önlemler, yapılan temizlik ve bakım aknelerin önlenmesinde etkili olmaz.

Köpeklerde ani hormonal değişimlere bağlı şekilde görülen akne problemleri, özellikle de hamilelik döneminde meydana gelebilmektedir. Ani hormonal değişimlerden sonra görülen akne problemleri çok uzun süreli ve kalıcı değildir. Hormon düzenlerinin dengelenmesi ile görülen akne problemleri de giderilir.

Köpeklerde Tüketilen Gıdalar

Köpeklerin tükettiği gıdalar tıpkı insanlarda olduğu gibi akne problemlerine neden olur. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi, akne problemlerine sebep olur. Yağ bezlerinden kaynaklanabilen akne problemleri düzensiz şekilde beslenen ve aşırı yağlı yiyecekler tüketen köpeklerde sıklıkla meydana gelmektedir.

Genetik yatkınlığı olan köpeklerin beslenme düzeni daima daha az yağ içeren yiyeceklerden oluşmalıdır. Bu şekilde tercih edilen yiyeceklerden kaynaklı şekilde köpeklerde akne sorunlarının meydana gelmesi olasılığı da ortadan kaldırılır. Dengeli yap içeriğine sahip mamalar köpeklerdeki pek çok sağlık sorununu da önler.

Köpeklerde Genetik Faktörlerden Kaynaklanan Akne Problemi

Bazı köpek ırkları akne problemine diğer ırklara oranla daha yatkındır. Bu durum bu köpek ırklarının herhangi bir etkene maruz kalmadan da akne problemi göstermesi olası olabilmektedir. Boxer, rottweiler, pitbull, bulldog, dalmaçyalı, pug gibi farklı köpekler genetik olarak akne problemlerine daha yatkındır.

Çeşitli yatkınlık gösteren köpek ırkları özellikle de temizlik ve bakım düzenli olmadığında akne problemlerini sıklıkla gösterirler. Bu durumda köpeklerin genetik yatkınlıkları göz önünde bulundurularak beslenme programlarının düzenlenmesi ve buna uygun şekilde bakımlarının da sağlanması gereklidir.

Köpeklerde Alerjilere Bağlı Akne Problemi

Köpeklerde çeşitli alerjilere bağlı akne problemleri meydana gelir. Bu durumlarda köpeklerin çevresel alerjileri göz önünde bulundurularak buna yönelik tedavinin uygulanması gereklidir. Alerjilere bağlı olarak görülen akne problemleri genellikle kısa süreli ve mevsimsel olur. Özellikle de polen ya da toz alerjileri köpeklerde oldukça yaygındır.

Polen ya da toza bağlı şekilde görülen alerjilerde ortaya çıkan akne sorunları köpekler için mevsimseldir. Yine de önlem almayı ve tedavi uygulanmasını gerektirir. Gerekli tedaviler çeşitli ilaçları ve kremleri içerir. Bu tedaviler doğru şekilde uygulandığı zaman köpeklerin de kısa sürede aknelerden kurtulması mümkün olabilecektir.

Köpeklerde Aknelerin Önlenmesi

Köpeklerde görülen aknelerin önlenmesi için özellikle de bakım ve temizliğin sağlanması önemlidir. Yüz bölgesinde sıklıkla gözlemlenen akneler temizlik ile önlenebilir. Köpeklerin yüzünün düzenli şekilde nemli temiz bezler ile silinmesi ve bu bölgenin mümkün olduğunca doğru şekilde tıraşlanması köpeklerdeki akne sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Aknelerin önlenmesi için doğru yiyeceklerin tercih edilmesi de gerekir. Aşırı yağlı yiyecekler köpeklerde akne sorunlarına yol açabileceği için bunların sık sık tercih edilmemesi gerekir. Özellikle de genetik yatkınlığı olan köpeklerde akne sorunlarının önlenmesi için hem temizlik hem de beslenme düzeni doğru şekilde sağlanmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap