Köpeklerde Koku Duyusu Nasıl Engellenir?

Köpeklerde Koku Duyusu Nasıl Engellenir

Yüksek koku alma duyusuna sahip köpeklerin koku almasını engellemek imkansızdır. Köpeklerde koku duyusu oldukça gelişkin ve en önemli yetenekleri arasındadır. Köpekler koku alma duyuları sayesinde gündelik yaşamda birçok yerde kullanılırlar.

Özellikle güvenlik alanında oldukça işe yarayan köpekler, hem insan aramada hem de yasaklı madde aramada önemli bir silahtır. En gelişmiş organı burun olan köpeklerin koku alması engellenemez.

Kokuları ayırt etme yeteneği insanlara oranla 1000 kat daha fazla gelişmiştir. Bu yetenek köpek ırkları arasında farklılık gösterse de genel olarak bu şekildedir. Köpekler henüz 6 haftalıkken kokuları ayırt etmeye başlarlar.

Bu yetenekleri sayesinde doğal afetlerde enkaz altında kalan insanları kurtarmada önemli görevler üstlenirler.

Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Köpeklerin sevmediği kokular genellikle kimyasal içerikli ürünlerdir. İnsanlar ve diğer canlılar ortamdaki sadece bir kokuyu hissederken köpekler birden çok kokuyu alırlar. Bu yetenekleriyle aralarında mesafe yoktur.

Çok uzak mesafelerdeki kokuları bile yanlarındaymış gibi kolaylıkla alırlar. Bu nedenle avcılık konusunda da büyük ustadırlar. Köpeklerin kokulara bu denli duyarlı olması her zaman iyi bir durum değildir.

Köpeklerin sevdiği kadar sevmedikleri kokular da vardır. Üstün koku yetenekleri sayesinde bu kokuların olduğu ortamda duramaz ve büyük rahatsızlık yaşarlar. İnsanların sevdiği birçok koku köpekler için adeta bir çiledir. Köpekler 210 kilometre ötedeki kokuları da alabilecek derecede koku duyusuna sahiptirler.

Özellikle yeşillik ve çiçek kokularına insanların bayılmasının aksine köpekler son derece rahatsız olurlar. Köpek sahipleri köpeklerinin konforunu sağlamak ve yaşam alanlarını yaşanılır kılmak için sevmedikleri kokuları onlardan uzak tutmaları gerekir.

Kimyasal İçerikli Kokular

Kimyasal içeren kokular köpeklerin en çok rahatsız olduğu kokuların başında gelir. Özellikle evlerde temizlik amacıyla kullanılan deterjan türü ürünler köpeklerin en çok kaçtığı kokulardandır.

Kimyasal içerikli bu kokular köpeklerin burun yapılarının bozulmasına ve koku kanallarının tahriş olmasına neden olur. Çamaşır suyu ve yumuşatıcılar köpeklerin en çok kaçtığı kokulardır.

Amonyak içeren bu kokular köpeklerin burunlarının içinin kaşınmasına ve sıklıkla hapşırmasına neden olur. Yine kimyasal bir ürün olan naftalin köpeklerin sıklıkla kaçtığı bir kokudur. Bu kokular köpekleri rahatsız etmekle kalmaz ve zehirlenerek ölmelerine bile neden olabilir.

Parfümler ve Oda Kokuları

İnsanların severek kullandığı parfüm ve oda kokuları köpeklerine en sevmediği kokulardandır. Vücut losyonları ve mum kokuları da köpekleri kaçırtan kokulardandır. Köpek evde bakıldığında bu kokulara maruz kalmaması sağlanmalıdır.

Köpeklerin bu kokuları sevmemeleri sadece rahatsızlık hissinden değil sağlıklarının da kötü etkilenmesinden kaynaklanır. Köpekler evde iken oda kokuları sıkılmamalıdır. Aynı şekilde temizlik yapılacağı zaman köpeklerin evde olmaması sağlanmalıdır.

Temizlikten sonra ev havalandırılmalıdır. Aksi takdirde köpeğin sağlık durumu tehlikeye girebilir. Köpeğe banyo yaptırılırken kullanılan şampuan ve diğer temizlik ürünlerinin de kokusuz olması gerekir.

Limon, Portakal ve Turunçgil Kokuları

İnsanların sevdiği kokulardan olan turunçgiller köpekler tarafından en sevilmeyen kokulardandır. Özellikle turunçgil kabukları sıkıldığında ortaya çıkan partiküller köpeklerin genizlerine zarar verir.

Köpeklerin olduğu ortamlarda turunçgil yenmemesi ve ortamda kabuğunun bırakılmaması gerekir. Limon, portakal ve mandalinanın içinde asit bazlı minerallerin olması da köpeklerin rahatsız olmasına neden olur.

Sirke Kokusu

Sirke insanlara faydası bulunan ve temizlik için sıklıkla kullanılan ürünlerden biridir. Köpekler sirke kokusundan büyük oranda rahatsızlık duyar. Sirke içerisinde barındırdığı kimyasal ürünlerden dolayı keskin bir koku yayar. Bu keskin koku köpekleri rahatsız eder.

Evde üretilen ve kimyasal ürün içermeyen sirkeler de köpekler açısından can sıkıcı bir durumdur. Bu kokulara dayanamayan köpeklerin sağlıkları için evde köpeğin bulunduğu alanda sirke bulundurulmaması gerekir. Köpeklerde koku duyusu yüksekliği sirkenin aşırı şekilde algılanmasına neden olur.

Acı Biber ve Diğer Keskin Kokular

Acı biber köpeklerin dayanamadığı kötü kokulardandır. Köpekler acı bibere maruz kaldığında birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalır. Özellikle hapşırma, aksırma, burun akıntısı ve göz sulanması gibi sorunlar oluşur.

Ayrıca insanlar tarafından da keskin ve sert olan soğan, sarımsak kokuları köpekler için de keskin kokular kategorisindedir. Soğan ve sarımsak doğranan ve pişirilen ortamlarda köpeklerin kalmaması gerekir.

Köpeklerin Sevmedikleri Kokulara Maruz Kalmasının Sonuçları

Köpekler sevmedikleri kokulara maruz kaldığında birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalırlar. Köpeklerin sağlıklarının korunması için sevmedikleri kokular ile aynı ortamda kalmamaları sağlanmalıdır.

Köpekler deterjan ve amonyak gibi kimyasal ürünlere maruz kaldıklarında alerjik reaksiyonlar gösterirler. Özellikle burun yapıları hassas olduğu için sevmedikleri kokuların partikülleri burunlarını aşındırarak burun kanallarının hasar görmesine neden olur.

Hapşırık ve öksürük de oluşturan bu kokular genel olarak köpeklerde nezle oluşumuna neden olur. Ancak bu kokuların köpeklere verdiği zararlar bununla sınırlı değildir. Köpeklerde kötü kokular alerjilere bağlı olarak büyük hastalıklara neden olurlar.

Bu hastalıklar ölümle de sonuçlanabileceği için köpeğin rahatsız olduğu bir koku duyulduğunda direkt oradan götürülmesi gerekir. Köpeklerde koku duyusu gelişimi yüksek seviyede olduğu için sevdikleri kokuların bulunduğu ortamlarda bırakılmaları gerekir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Tüy Dökme Mevsimi Ne Kadar Sürer?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap