Köpeklerde Kaygı Bozukluğu Nasıl Giderilir?

Köpeklerde kaygı bozukluğu çok ciddi bir sorun değildir. Bu sorun terapilerle ve veteriner hekiminizin gösterdiği talimatlarla aşılabilir. Pet dostlarımız da karşılaştığımız durumlardan biride kaygı bozukluğu. Kaygı bozukluğu bir tehdit ve bilinmez durumlara karşı olarak içine girilen yüksek endişe ve korku durumunun adıdır. Bunun anlamı köpeğiniz kaygı bozukluğu bir diğer adıyla anksiyete içerisinde olmasının sebebi bir şeylerden korktuğu ve bazı durumlar için endişe duyuyor olmasıdır.

Anksiyete belirtileri olmakla birlikte buna sebebiyet veren durumları incelemek adına köpeğiniz ile son zamanlarda nasıl iletişim kurduğunuzu, neler yaşadığınızı gözlemleyerek bunu tetikleyen sebebi bulabiliriz.

Köpeklerde Kaygı Bozukluğu: Anksiyete Belirtileri

Anksiyete döneminde köpeğiniz de birçok belirti ve davranış gözlemleyebilirsiniz. Köpeğiniz için en sağlıklısı anormal bir zaman diliminde veteriner kontrolü olacaktır. Köpekte anksiyetenin ilk belirtileri sinir sisteminden kaynaklı olur. Ancak ileri seviyelerde bunu nörolojik ve dermatolojik belirtiler izleyecektir.

Kalpte çarpıntı, hızlı soluma, titreme, tüy dökme ve kaşıntı, kusma idrar kaçırma en belirgin ilk belirtiler olacaktır.

Psikolojik belirtiler olarak da uyku bozukluğu farklı yerlere işemeye başlaması, aşırı havlamaya başlaması saldırgan davranışlarının artması, huzursuz davranışlar, uzun süreli volta atmaya başlaması, dikkat kaybı ve korktuğunu gösteren davranışlar içerisine girmesi köpeğinizin anksiyete içerisine girdiğini gösterir.

Köpeklerde Anksiyete Sebepleri

Köpeklerimizde yaşanan durumlar zihinsel süreçte onları zorlayabilmekte. Hatta bazen travma meydana gelir. Bunların tabi ki de önüne geçebiliriz.

Köpeğiniz için travma olup anksiyete geliştirecek durumların başında ayrılma korkusu gelmektedir. Terkedilme korkusu da diyebiliriz. Son zamanlarda köpeğinize yeterince vakit ayıramamış olabilirsiniz. Yoğunluğunuzdan kaynaklı köpeğinizi bir süreliğine başkasına bırakmış olabilirsiniz. Köpeğiniz bu durumlar sonucu onu terk edeceğinizi düşünerek strese girebilir. Bunun en etkili çözümü zaman ayırmak ve sevginizi olduğundan fazla şekilde hissettirmek olacaktır.

Köpeklerimiz sese karşı oldukça duyarlılardır. Nerden geldiğini bilemediği yüksek ve ani ses duyumları onu korkutacaktır. Bu korku kaygı bozukluğuna sebebiyet verecektir. Bunun sonucu olarak farklı davranışlar sergileyecektir.  Bu seslere hava fişek ve gök gürültüsünü örnek verebiliriz.

Köpeğinizin geçmişte yaşadığı durumlarda buna kaynak olma ihtimali vardır. Gördüğü kötü bir davranış şiddet veya geçmişteki sahibi tarafından terk edilmiş olması bu durumu tetikler.

Ayrıca sizlerin köpeğinize karşı gösterdiğiniz davranışlarda bu durumu tetikler. Ceza yöntemini kullanmanız zaten hiçbir yerde desteklenen bir durum değildir. Köpeklerimiz için ceza bir tür psikolojik şiddet olacaktır.

Diğer hayvanlardan gördüğü zarar onu kendini güçsüz ve korumasız hissettirdiği için korku ve endişeye kapılarak kaygı bozukluğu geçirir.

Köpeklerde Anksiyete Önleme ve Çözümleri

İlk ve en etkili yöntem onlara karşı koşulsuz sevginizi göstermeniz. Bu hissettirilen koşulsuz sevgi köpeğiniz de size karşı güvende oluşturacaktır. Zaten anksiyete de duyulan korku ve endişeye en etkili ilaç sevgi ve güven olacaktır.

Gürültü kaynaklı anksiyete için köpeğinizi sosyalleştirmeniz, uzun süreli yalnız bırakmamanız gerekir. Havai fişek, gök gürültüsü anlarında yanında olmanız ve durum geçene kadar sarılmanız çok iyi olur. Köpeğin sizi hissetmenizi sağlayarak yanında olduğunuzu göstermelisiniz.

Ceza yöntemini hayatınızın hiçbir alanında kullanmamanız gerektiğini söylemiştik.

Yaptığınız egzersiz ve yürüyüşlerin köpeğinizin hayatının her alanında sağlığı için oldukça önemli olduğu için buna özen göstermeniz gerekmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap