Köpeklerde Kanlı İdrar Görülmesi

Köpeklerde kanlı idrar görülmesi durumu genellikle farklı rahatsızlıkların habercisidir ve bu durum görüldüğü zaman veteriner desteği almak en doğrusu olacaktır. Köpeklerde görülen kanlı idrarı rengi değişiklik gösterebilir. Bu durum da aslında kanın miktarına ve rahatsızlığa göre değişebilmektedir. Köpeklerdeki kanlı idrar genellikle turuncu, kırmızı ya da kahverengi renkte olabilir. Eğer köpeğinizin idrarı turuncu, kahverengi ya da kırmızı ise köpeğin kanlı şekilde idrar yapmasından bahsetmek de mümkündür. Bu durum pek çok rahatsızlık için bir belirti niteliği taşıdığı için köpeğinizin veteriner kontrolü ile erken dönemde rahatsızlığının belirlenmesi önem taşır.

Köpeklerde Kanlı İdrar Görülmesi Ne İfade Eder?

Köpeklerde kanlı idrar görülmesi aslında genel olarak böbrek rahatsızlıklarının mevcut olmasının bir belirtisi olarak düşünülebilir ancak farklı rahatsızlıkların mevcut olması da söz konusudur. Köpeklerde görülen kanlı idrar çok ciddi rahatsızlıkların da bir belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple de erken dönemde rahatsızlığın teşhis edilmesi büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Mesane ve Böbrek Enfeksiyonları

Köpeğinizin kanlı idrarı bazı durumlarda mesane ve böbrek enfeksiyonlarının bir belirtisi olabilmektedir. Bu durumlarda veteriner kontrolü ile ilaç desteği sağlanması ve enfeksiyonların kısa sürede ortadan kaldırılması mümkündür ancak kesinlikle veteriner desteği ve bilgisi olmadan ilaç kullanmak doğru değildir.

Köpeklerde Böbrek Taşları

Köpeklerde de mesane ve böbreklerde taş oluşumu gözlemlenmektedir. Bu taşlar da idrar yapma sırasında köpeğinizin organlarına zarar verebilmektedir. İdrarda kan oluşumu da bazen bu organlarda meydana gelen hasarlardan kaynaklı şekilde görülebilmektedir. Veteriner kontrolü ile taşlardan ortadan kaldırılması ve aynı zamanda hasar gören ya da görmüş olabilecek organların tedavisinin sağlanması mümkündür.

Köpeklerde Tümöre Bağlı Kanlı İdrar

Köpeklerde tümörlere bağlı şekilde kanlı idrarın meydana gelmesi de mümkündür. Kanserli olan ya da kanser nedeni olmayan tümörler de kanlı idrarın oluşumuna neden olabilmektedir. Bu tümörlerin erken zamanda teşhis edilmesi büyük önem taşıdığı için kanlı idrar görüldüğü anda veteriner desteği almak oldukça önemlidir.

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Köpeklerde pek çok nedene bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonlarına rastlamak mümkündür. Bu durumda da kanda idrar görülmesi olasıdır. İdrarda meydana gelen ağır koku, mesane kontrolünün ortadan kalkması, idrar yaparken zorlanma gibi belirtiler de ayrıca idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerindendir. Bu nedenle de idrar yolu enfeksiyonu olduğundan şüphelenildiği anda köpeğinizin bu konuda daha fazla zorluk yaşamaması için veteriner desteği almak gerekir.

Köpeklerde Prostata Bağlı Kanlı İdrar

Köpeklerde pek çok şekilde prostat görülmesi mümkündür ve prostatın her zaman kolay atlatılan bir rahatsızlık olduğunu söylemek de mümkün değildir. Prostat kanseri ve benzeri pek çok problem ile karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple de köpeğinizin veteriner kontrolü ile sorunu öğrenmek gereklidir. Prostatın farklı türlerine göre uygulanacak olan tedavide de değişiklikler görülebilmektedir.

Köpeklerde Kanlı İdrar Görülürse

Kanlı idrarın anlaşılması için idrarın rengini bir gün içerisinde takip etmek gerekir. İdrarın rengi turuncu, kırmızı ya da kahverengi renkte ise köpeğinizin kanlı şekilde idrar yaptığını söylemek mümkündür. Bu durumda da olası tehlikelere karşı erken dönemde destek almak gereklidir. Köpeğinizin farklı rahatsızlıklara sahip olma ihtimaline karşı veteriner ile iletişime geçmek ve aslında gün içerisinde köpeğinizi veterinere götürmek en iyisi olacaktır. Bu sayede köpeğinizde meydana gelen kanlı idrarın nedenlerini öğrenmek de aslında kolay hale gelecektir.

Kanlı idrar her zaman korkulacak bir durumun işareti değildir ancak elbette ki kanser, tümör oluşumu ve benzeri pek çok ciddi soruna karşı önlem olarak erken dönemde kontrol sağlamak gereklidir. Bu sayede köpeğinizin de bu konuda daha az acı çekmesi ve ağrısız şekilde bu dönemi atlatması mümkün hale gelir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap