Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedenleri ve Tedavileri

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları hem çevresel hem de fizyolojik farklı pek çok nedeni olabilir ve bu nedenler de genel anlamda benzer belirtileri göstererek köpeklerin ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilir. Köpeklerin idrar yolu enfeksiyonları vakit kaybetmeden tedavi ettirilmeli ve bu sayede de yaşanabilecek olası problemlerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Peki, köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları nedenleri ve tedavileri nelerdir?

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedenleri ve Tedavileri

Köpeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonları, kedilerde ve daha pek çok hayvanda ya da insanda meydana geldiği gibi temizliğin eksik olması, bakteriyel ya da viral enfeksiyonların etken olması gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenlerin her biri de farklı bir tedavi gerektirebileceği için veterinere danışmadan ilaç kullanmak ya da durumu tedavi etmeye çalışmak aslında vakit kaybetmeye ve köpeğinizin de hastalığının ilerlemesine neden olacaktır.

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonlarının pek çok nedeni vardır. Bakteriyel, viral enfeksiyonlar köpeklerde idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Ayrıca köpeklerin bakımı sırasında titiz davranmamak ve köpeklerin temizliğini sağlamak da aslında idrar yolu enfeksiyonlarının bir nedeni olabilir. Bunların yanı sıra görülen vitamin ve mineral eksiklikleri, köpeklerin bağışıklık sistemlerinde görülen zayıflık ve daha pek çok neden de idrar yollarında meydana gelebilecek olan enfeksiyonların bir nedenidir.

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonlarının genel belirtileri aslında köpeklerin ağrı içinde olduklarını belli eder. Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle böbreklerde ve karın bölgesinde ciddi ağrıların hissedilmesi olasıdır. Bu nedenle de köpekler saldırgan şekilde davranabilir, huysuz olabilir, halsiz düşebilir, tüm günü yatarak geçirmek isteyebilir. Bu belirtiler köpeklerin aslında idrar yolu enfeksiyonundan ne kadar etkilendiklerinin büyük bir göstergesidir.

Köpeklerin bu rahatsızlığa bağlı olarak mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, ishal ve benzeri belirtiler göstermesi de mümkündür. Ayrıca devam eden kusma ve mide bulantılarından dolayı iştahsızlık da görülebilmektedir. Düzenli şekilde besin tüketimi içinde olmayan köpeklerde ise bağışıklık sistemi zayıflar ve bu nedenle de hastalığın şiddetlenmesi daha olası hale gelir. Zayıf kalan bağışıklık sistemi, bakteri ya da virüslerin daha etkili şekilde kendini göstermesine neden olur.

Köpekler idrar yolu enfeksiyonuna sahip oldukları zaman idrar çıkarken zorlanır, inleyebilir ve ya da havlayabilir. Ayrıca idrar yaparken çok az idrar gelmesi, acı hissi ve idrarda görülebilecek olan değişimler de olası belirtiler arasındadır.

Köpeklerin karın ya da böbrek ağrısı olduğundan şüphe edildiği zaman sık sık idrar çıkıp çıkmadıklarını gözlemlemek ve idrar miktarlarına ya da görünümlerine dikkat etmek de gerekir. Köpekler idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle sık sık idrara çıkabilir ancak yaşanan problem nedeniyle acı çekebilir. Bu belirtiler köpeklerin ciddi şekilde acı çekmesine ve ağrı içinde olmalarına neden olur. Köpekler yaşadıkları ağrı nedeniyle geceleri uyuyamayabilir, gün içindeki aktiflikleri yerini uykuya ya da yalnızca uzanmaya da bırakabilir.

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Tedavileri Nasıldır?

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi sırasında antibiyotiklerin, ağız yolu ile alınan ilaçların, besin ve vitamin takviyelerinin tercih edilmesi mümkündür. Bu takviyeler sayesinde köpeklerin bağışıklık sistemleri korunabilir, idrar yolu enfeksiyonlarının da kısa zamanda iyileşmesine yardımcı şekilde görev görür.

Uygulanan antibiyotik tedavisi genel anlamda etkili şekilde sonuç vermektedir ve kısa zamanda görülen enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yine de bu dönemde ve sonrasında da köpeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olması, yeterli ve dengeli şekilde beslenmeleri, temiz ve bakımlı olmaları büyük öneme sahiptir. Bu şekilde pek çok hastalıktan korunmak ve bu hastalıklar görüldüğü zaman da kısa zamanda iyileşme sağlamak mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap