Köpeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

Köpeklerde idrar kaçırma birçok sebebe bağlı gelişir. Sadece yavru köpeklerin idrar kaçırması değil, aynı zamanda yetişkin köpeklerin idrarını tutamaması ile sorun haline gelmektedir. Köpeklerde mesane kontrolünün istek dışı sebeplerle kaybedilmesi idrar kaçırma olasılığını arttırmaktadır. Bu durum hem küçük sızıntılar hem de büyük miktarda idrar kaçırma şeklinde karşılaşılabilir. Fiziksel sebeplerinin yanında psikolojik ve davranışsal sorunlar da bu problemin sebebi olabilmektedir. Köpekler ile insanlar aynı dili konuşamasa da köpek dostlarımız belli davranışları ile sahiplerine mesaj veriyor. Köpek sahiplerinin bu mesajları doğru şekilde analiz edip çözüm yolları aramaları gereklidir.

  • Üriner sistem rahatsızlıkları: Köpeklerde görülen böbrek yetmezliği ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar idrar kaçırmaya neden olmaktadır.
  • Sinirsel problemler: Sinirler özellikle idrar kesesini ve yollarını kontrol etmektedir. Sinirlerde oluşabilecek herhangi bir hasar ya da baskı köpeklerde idrar kaçırma sorununu ortaya çıkarabilir. Özellikle çeşitli operasyonlar sonrasında sinir üzerinde problemler yaşanabilir. Sinirlerin üzerinde oluşacak bir tahribat idrar kaçırma problemini yaşatacaktır.
  • Üriner sistem tümörleri: İdrar kesesi ya da üriner sistemin herhangi bir organında meydana gelecek iyi huylu veya kötü huylu tümörler idrar kaçırma sebeplerinden biri olabilir.
  • Hormonal sorunlar: Köpeklerde ki östrojen ya da testosteron hormonunun ani artması ve azalması idrar kaçırmaya sebep olur.
  • Prostat Hastalıkları: Erkek köpeklerde oluşabilecek herhangi bir prostat hastalığı idrar kaçırma problemini oluşturabilir.
  • Doğmasal Anomaliler: Çok nadir olsa da üriner sistem organlarında oluşacak bazı anomaliler idrar kaçırmayı beraberinde getirir. Bu durum genellikle erken yaşta ki köpeklerde yaşanmaktadır.
  • Eğitim: Sağlık problemi olmadığı halde idrar kaçırma problemi yaşayan köpeklere de rastlamak mümkündür. Heyecan ve korku gibi ani duygu değişimleri yaşayan köpekler idrar kaçırabilir. Bu sebeple tuvalet eğitimleri esnasında köpeğe sert davranmamak ve şiddet uygulamak son derece yanlıştır.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Belirtileri

Köpeklerde idrar kaçırma problemi birçok köpekte sebebe bağlı olarak farklı belirtiler gösterebilir. İdrar kaçırma problemi yaşayan çoğu köpek vulva ya da penis bölgesini sık sık yalar. Çünkü idrar kaçırma genellikle sızıntı ya da damlama şeklinde olmaktadır. Bu sızıntıdan rahatsızlık duyan köpek ise yalayarak rahatsızlığı belli etmek isteyecektir. Köpeklerde idrar kaçırma sebeplere bağlı olarak farklı belirtiler ile kendini gösterecektir. Genellikle iştahsızlık, kilo kaybı, kusma, kanlı idrar, ciltte kızarıklık, aşırı su tüketimi, dışarı çıkma isteği, idrar yaparken acı duyma, halsizlik vb. Belirtiler görülmesi mümkündür.

Köpek Kokusu: Köpeğiniz Neden Kokuyor?

Köpekler İdrarını Ne Kadar Süre Tutabilir?

Köpeklerin idrar tutma süreleri genel sağlık durumlarına ve yaşlarına göre değişkenlik gösterebilir. 2 aylık yavru köpekler idrarını 2 saat tutabilmektedir. Geliştikleri her ay ise idrar tutma süreleri uzamaktadır. Yetişkin dönemlerinde mesane kasları güçlenmeye başlar. Yetişkin köpekler 6-8 saat arasında idrar tutabilir. Fakat bu tahminler her zaman gerçeği yansıtamamakla birlikte köpeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için 6 saatten fazla beklememek gerekir. Köpeklerin yaşlılık dönemlerinde idrar tutma süreleri azalacaktır. Çünkü yaşlı köpeklerin hormon dengeleri değişecek ve genel sağlık durumları gerileyecektir. Kaslarının zayıflaması ile birlikte idrarlarını genellikle en fazla 2-6 saat arasında tutabilirler.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Çözüm Yolları

Köpeklerde idrar kaçırma tedavisine öncelikle nedenlerinin araştırılması ile başlanmalıdır. Veteriner hekime köpeğinizin yaşadığı sorunlar hakkında detaylı bilgi vermelisiniz. Tanı koymak için kan testi, idrar tahlili, idrar kültürü, ultrason ve radyografi gibi yöntemlere başvurulabilir. Bu testler sayesinde köpeğin idrar kaçırma nedenleri belirlenebilir ve tedavisi sağlanır.

Yapılacak idrar tahlili, mesane enfeksiyonu hakkında bilgi verirken kan testleri ise diyabet ve cushing gibi hastalıkların teşhisini sağlayacaktır. Radyografi çekilmesi köpeğinizde idrar taşı olup olmadığını, ultrason ise mesane tümörlerinin varlığını belirleyecektir. Köpeğinizde ki idrar kaçırma sorunu bakteriyel kaynaklı bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi ile kısa sürede sonuç alınabilir. Hormon dengesizliklerinde hormon tedavisi sağlanır. İdrar kaçırma sebebi mesane taşı ya da doğumsal bir anomali ise cerrahi yöntemler değerlendirebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap