Köpeklerde Görülen Cilt Hastalıkları

köpeklerde görülen cilt hastalıkları

Köpeklerde farklı cilt hastalıkları görülebilir. Bu hastalıklar genellikle parazitlerden, bakımsız tüy ve deriden ya da farklı hastalıklardan kaynaklanır. Bu nedenle de köpeklerin beslenmesine, bakım ve temizliğine özen göstermek aslında pek çok cilt hastalığını da önleyecek en etkili yollardandır. Peki, köpeklerde görülen yaygın cilt hastalıkları nelerdir ve bu hastalıkların nedenleri ile belirtileri nasıl kendini gösterir?

Köpeklerde Görülen Yaygın Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Köpeklerde pek çok cilt hastalığı yaygın şekilde görülebilmektedir. Bu cilt hastalıkları aslında tüketilen mamaya, tüylerin ve cildin düzenli bakımına, sahip olunan hastalıklara ya da farklı etkenlere bağlı olarak görülebilir.

Egzama

Köpeklerde egzama en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Beslenme ya da genetik gibi faktörler köpeklerde egzamanın baş sebepleri olabilir. Bu nedenle de aslında genetik bir sorun mevcut değilse beslenme düzenini en iyi şekilde ayarlamak ve köpeğinizin gerekli besin gruplarından aldığını bilmek aslında cilt hastalıklarına yakalanmasını önlemek için en önemli etkenlerdir.

Pireler

Köpeklerde görülen yaygın cilt hastalıklarından biri de pirelerdir ve pirelenme aslında hemen hemen her köpekte yaşamı boyunca en az bir kez görülebilir. Pireler köpeklerde anemiye de neden olabileceği için aslında ciddiye alınmalıdır ve kısa zamanda tedavisi sağlanmalıdır.

Keneler

Köpeklerde pirelerin yanı sıra kenelerin de görülmesi olasıdır ve anemi, Lyme gibi farklı pek çok hastalığın nedeni de olabilmektedirler. Bu sebeple de aslında kene görüldüğü zaman veteriner kontrolü ile kenelerden kurtulmak mümkündür.

Uyuz

Köpeklerde uyuz, mayt olarak adlandırılan farklı parazitlerden dolayı görülebilir. Genellikle köpeklerin bacaklarının, kulak ve yüzlerinin kaşınmasına neden olan bu hastalık; derinin kızarmasına, kabarmasına, tüylerin bölgesel olarak yoğun şekilde değişmesine neden olur. Bu sebeple de köpeğinizin uyuz rahatsızlığına bağlı olarak cilt ve tüy problemleri yaşaması olasıdır.

Kıl Kökü İltihabı

Uyuz, alerji ve benzeri durumlarda kıl kökü iltihabı da görülebilir. Bölgesel olarak görülen bu problem, derinin kabarmasına, bölgesel olarak kızarmasına ya da kıl köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak tüylerde dökülme görülebilir.

Dermatit

Dermatit; maya dermatiti ve alerjik dermatit olarak iki farklı türde köpeklerde sıklıkla görülür. Genellikle kaşıntı, kızarıklık, kabartılar ve ciltte yaralar ile beraber görülen dermatit rahatsızlıkları köpeklerin kaşınmasına bağlı olarak daha da büyük rahatsızlık yaşamasına neden olur.

Mantar

Köpeklerde en sık rastlanılan cilt rahatsızlıklarından biri de mantar enfeksiyonlarıdır ve köpeklerde görülen bu mantar enfeksiyonları aslında köpeklerden insanlara da geçebilmektedir. Bu sebeple de eğer mantar enfeksiyonu görülürse veteriner desteği ile kısa sürede tedavisi sağlanmalıdır.

Köpeklerdeki Cilt Hastalıklarının Belirtileri

Köpeklerde cilt hastalıklarının farklı pek çok belirtisi olabilir ancak genellikle ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü, tüylerde bölgesel dökülme, tüylerin cansızlaşması, bölgesel yaralar  ve kabarıklıklar görülebilir. Bu belirtiler görüldüğü zaman nedenini ve mevcut hastalığı öğrenmek için veteriner desteği almak önemlidir.

Cilt Hastalıklarını Önlemek

Köpeklerde görülen cilt hastalıkların önlemek için yapılması gereken en önemli şey aslında beslenmeye ve temizliğe dikkat etmektir. Zamanına uygun şekilde yapılan aşılamanın yanı sıra doğru mama ile beslenmek, tüylerin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının sağlanması aslında cilt hastalıklarının önlenmesi için oldukça önemli etkenlerdir. Bunun yanı sıra köpeğinizin cilt hastalığına sahip olabilecek diğer hayvanlar ile beraber bulunmaması, pis ortamlarda yer almaması önemlidir. Tüy ve cilt bakımı ile temizliği düzenli şekilde yapılırsa zaten ilk etapta cilt hastalıklarını görmek ve kısa zamanda tedavisini sağlamak da mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap