Köpeklerde Yüz Şişmesi Nedenleri

Köpeklerde yüz şişmesi birçok farklı sebep ile ilişkilendirebilir. Genellikle farklı bir problemin sonucunda ortaya çıkan bir semptomdur. Köpeklerde yüz şişmesi ciddi bir sorundur ve doğru tespit edilerek tedavi yollarının belirlenmesi gerekir. Köpeklerde yüz şişmesi ciddi olabilir ya da olmayabilir. Fakat yine de tıbbi müdahale gerektirmektedir. Sıklıkla köpeklerde meydana gelen ani yüz şişmesi alerjik bir reaksiyonun sonucudur. Daha yavaş gelişen şişmeler ise bir tümörün varlığını düşündürebilir. Eğer yüz şişmesi enfeksiyon sonucu gelişiyorsa genellikle köpeğin bir yarası vardır. Şişme ağrılı ve sıcak olur. Alerjik reaksiyonlarda ise böcek sokmaları sonucu oluşur ve sıcak havalarda görülme sıklığı daha fazladır. Başın tamamında ortaya çıkar ve ağrısız olduğu bilinmektedir.

Köpeklerde Yüz Şişmesi Nedenleri

  • Köpeklerde Alerjiler: Köpeklerin bazı yiyeceklere, kimyasal maddelere, böcek ısırmalarına, bitkilere, aşılara ve ilaçlara alerjileri bulunabilir. Bazı alerjiler köpeklerde boğaz şişmelerine neden olabilir. Bu durumda soluk borusu daralır ve tıkanmalara neden olabilir. Bu sebeple nefes alırken zorluk, morarma, diş etlerinde soluklaşma ve bayılma gibi belirtiler görünebilir.
  • Köpeklerde Diş Apseleri: Köpekler bir hayvan tarafından ısırıldığında veya yaralandığında boyun ve baş bölgelerinde ani apseler meydana gelebilir. Bu durum yüz şişliğine sebep oluyorsa muhtemelen ağrılıdır.
  • Köpeklerde Diş ve Diş Eti Problemleri: Kırılmış dişler, enfekte dişler ve tedavisi yapılmamış diş eti hastalıkları köpeklerde yüz şişmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda depresyon, iştahsızlık, ateş ve ciddi ağrılara neden olabilir. Diş apselerinin tedavisinde diş eti hastalığının tedavisi ya da dişin çekilmesi gerekebilir.
  • Köpeklerde Tümörler: Özellikle boğaz ve ağız bölgesinde oluşan tümörler yüz şişmesine neden olabilir. Yeme problemleri, aşırı koku ve kanama ortaya çıkabilir. Tümör göz yuvasına yerleştiğinde gözlerin şişmesi görülebilir. Fakat bazı tümörlerin büyümesini fark etmek zordur. Tümör iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Bu nedenle tüm belirtilere tedbirli yaklaşmak gerekmektedir.

Köpeklerde Yüz Şişmesi Tedavisi

Köpeklerin yüz şişmesinde uygulanacak tedavi yöntemi nedene bağlı belirlenmektedir. Tedaviye devam ederken veteriner hekiminizin tavsiyelerini göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğinizde aşırı reaksiyon ve büyük enfeksiyonlar sonucu hava yolunun şişmesine neden olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın veteriner hekime gitmelisiniz. Hafif ve orta derecede olan alerjik reaksiyonlar ise evde tedavi edilebilir. Evde ilaç kullanımı ile köpeğinizin alerjik reaksiyonlarını en az indirgeyebilirsiniz.

Veteriner hekiminiz bir antihistamin ilaç kullanmanızı önerebilir. Diş ya da oral problemler nedeniyle oluşan yüz şişmeleri için tam bir diş temizliği önerilebilir. Köpeğinize anestezi altındayken diş röntgeni çekilebilir. Nedene bağlı olarak, veteriner hekimin diş çekmesi ya da oral bir ameliyat yapması gerekebilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik kullanmanız önerilebilir. Veteriner hekiminiz bir tümörden ya da kanserden şüpheleniyorsa, çeşitli testlerin yapılması gerekir. Röntgenler, kan testleri, iğne aspiratı ya da biyopsi istenebilir. Bu noktada tedavi tamamen tanıya göre değişebilir. Kanser radyasyon, kemoterapi ya da cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Köpeklerde Yüz Şişmesi Nasıl Önlenir?

Köpeklerin yüz şişmesi sebeplerinden bazıları engellenebilir durumdadır. Bazılarını ise engellemek pek mümkün değildir. Köpeklerde apse oluşmasını engellemek için erken dönemde kavgalara karışmasını engellemek için gerekli eğitim verilmelidir. Ayrıca ağız ve diş bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Köpeklerde alerji nedenli yüz şişmesi varsa köpeğinizin alerjisi olduğu unsurları teşhis etmek gerekir. Bazı durumlarda alerjenlerden uzak kalmaları gerekirken bazı durumlarda ise beslenme planlarının değiştirilmesi gerekir.

Köpeklerde gıda alerjileri sık sık karşılaşılan bir durumdur. Kullandığınız mama köpeğinizde alerjiye neden oluyorsa veteriner hekiminizin de tavsiyesi ile mamanızı değiştirebilirsiniz. Köpeğinizin genel sağlığını korumak ve sürdürmek için önemli gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Köpeğinizin rutin muayenelerini aksatmaması ile olası sorunların önüne geçilmesi mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap