Köpeklerde Eklem Hastalığı: Artrit Belirtileri

Köpeklerde eklem hastalığı, olan artrit insanlarda da görülebilen bir eklem rahatsızlığıdır. Köpeklerin günlük yaşamlarını ciddi ölçüde kısıtlayıcı bir etkiye sahiptir. Hem genç köpeklerde hem de yaşlı köpeklerde farklı pek çok etkene bağlı şekilde görülebilen artrit, erken dönemde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü köpeklerin ilerleyen dönemde tedavi olması da aslında daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kemik, kıkırdak, eklem yapılarında ve liflerde sorunlara yol açabilen artrit, bu yapıların meydana getirici unsurlarında azalmaya da neden olabilmektedir. Bazı köpek ırkları artrit rahatsızlığına karşı daha yatkındır. Bu nedenle de köpeklerin eklem ya da kemik rahatsızlığına sahip olup olmadığı kontrol ettirilmelidir. Düzenli şekilde yapılan kontrollerde köpeklerin kemik ya da eklem yapılarında herhangi bir sorun olup olmadığının anlaşılması da oldukça kolay olacaktır. Peki, köpeklerde artrit belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Köpeklerde Artrit Belirtileri

Köpeklerde eklem hastalığı artrit hastalığının farklı pek çok belirtisi olabilmektedir. Bu belirtiler özellikle de köpeklerin canının acıması ve canı acıdığı için de agresif tavırlar sergilemesi ile kendini ortaya koyar. Bazı durumlar köpekler sendeleyerek yürüyebilir, hareket ederken zorlandığı için havlayabilir ya da ısırma ve benzeri davranışlar sergileyebilir. Bu tür davranışların görülmesi, köpeklerin sendelemesi gibi durumlarda yapılması gereken köpeklerin veteriner kontrolüne götürülmesi olacaktır.

Köpeklerde Artrit Belirtileri

Köpeklerde görülen artrit hastalığı ilk başlarda topallama ve yürümekte ya da hareket etmekte zorlanma şeklinde kendini gösterir. Bu durumlar gözlemlendiği zaman köpeklerin kemiklerinde ya da eklemlerinde bir problem olduğunu söylemek de mümkün olacaktır.

  • Köpekler yatarken, ayağa kalkarken,
  • Koşarken ve yürürken zorluk çekebilir,
  • Acıdan dolayı inleme
  • Havlama davranışı gösterebilir.
  • Hareket etme sırasında ağrılı olan eklemini kullanmaktan kaçınabilir

ve köpeğiniz acı çektiğini patisini havada tutarak gösteriyor olabilir.

Köpeklerde artrit hastalığı görüldüğü zaman iştahta azalmanın, gün içindeki aktiflikte azalmanın, ısırma ve benzeri davranış bozukluklarının meydana gelmesi mümkündür. Bu tür durumlar köpeklerin bir rahatsızlığa sahip olduğunu gösterir ve köpeklerde görülen eklem rahatsızlıkları, gün içindeki eylemlerini büyük ölçüde kısıtlar niteliktedir.

Köpeklerin eylemlerinde meydana gelen bu kısıtlama genellikle kendi çekinmelerinden kaynaklanıyor olsa da bazı durumlarda kullanamıyor olmalarına da bağlı olabilir. Yani eklemleri ya da kemikleri ciddi bir ağrı içinde olabilir ya da farklı bir rahatsızlık nedeniyle bu eklemlerini kullanamıyor olabilirler. Bu tür durumlar elbette ki artrit rahatsızlığının oldukça ilerlemiş evrelerinde görülebilmektedir.

Köpeklerde Artrit Nedenleri

Köpeklerde eklem hastalığı artrit rahatsızlığının farklı nedenleri olabilir. Yaşlılık, obezite, yanlış şekilde yapılan egzersizler, travmalar, bazı mantarlar veya bakteriler ya da Addison hastalığı gibi farklı hastalıklar köpeklerde meydana gelen artrit hastalığının bir nedeni olabilmektedir. Bu hastalıkların teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi ya da en azından kemik ve eklem sağlığının korunması da aslında artrit rahatsızlığının görülmesi oranını düşürecektir.

Köpeklerde Artrit Tedavileri Nasıl Olur?

Köpeklerde eklem hastalığı artrit tedavisi sırasında köpeklerin kilosu ve yaşı ön planda tutulur. Köpeklerin çok kilolu olması durumunda uygun bir beslenme programı ile bağışıklık sisteminin güç kaybetmesini önlerken bir yandan da kilo kaybını sağlamak en iyisi olacaktır. Bu sayede köpeğin eklemlerinde ve kemiklerinde mevcut olan baskı ve güç de azalacaktır. Ayrıca bunun yanı sıra kıkırdak dokunun sağlam şekilde meydana gelmesi, kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesi için farklı içeriklere sahip olan destekleyici içeriğe sahip ürünlerin kullanımı mümkündür. Bu süreçte düzenli şekilde az da olsa egzersiz yapılması gereklidir ancak doğru egzersizleri yapmak önemlidir.

Köpeklerde görülen bazı artrit durumlarında cerrahi operasyonlara da gerek duyulabilir. Ayrıca ağrı kesiciler ile köpeklerde meydana gelen ağrıların ve sızıların önlenmesi mümkün olacaktır. Veteriner tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı ve egzersiz yapılması yanlış olacaktır ve hastalığın ilerlemesine de neden olabilecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap