Köpeklerde Burun Kanaması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Köpeklerde burun kanaması sıklıkla görülebilmektedir çünkü meraklı ve hareketli olan evcil dostlarınız genellikle burunlarını bir yere çarpar, burunlarına bir şey sokar ya da farklı şekillerde dış etkenlere bağlı olarak burunlarını kanatabilirler. Bu durumda da veteriner desteği almak ve kanamanın nedenini anlamak büyük öneme sahiptir. Köpeklerin burunlarının kanamasının tek nedeni cisimlerin buruna sokulması ya da darbe alınması değildir. Köpeklerin burunlarının kanamasının en önemli nedenleri aslında hastalıklar da olabilmektedir ve hastalıklara bağlı olarak görülen kanamalar genellikle birkaç gün boyunca devamlı ya da aralıklarla seyreden kanamalardır. Peki, köpeklerde burun kanaması neden olur? Köpeklerde görülen burun kanamasının tedavisi nedir?

Köpeklerin Burun Kanaması Neden Olur?

Köpeklerde görülen burun kanamasının farklı pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler genellikle köpeklerin kendi yaptıkları yaramazlıklar olabilse de aslında farklı rahatsızlıklardan kaynaklı şekilde de burun kanamasının görülmesi olasıdır. Bu durumda öncelikli olarak kanamanın nedenini bilmek ve buna uygun şekilde müdahalenin veteriner tarafından yapılmasını sağlamak gerekir.

Köpeklerde burun kanaması genellikle köpeklerin kafalarına ya da burunlarına aldıkları sert darbeler sonucu oluşmaktadır. Köpekler bir kavga sırasında, oyun oynarken ya da düşünce bu şekilde sert bir darbe alabilirler. Bu nedenle de iki burun deliklerinden de kan gelmesi durumu söz konusudur.

Köpeklerde ayrıca buruna yabancı bir cismin girmesi durumunda da kanama görülebilmektedir. Bu yabancı cisimler burnun iç dokusuna zarar verebilir ya da daha içeri girdiği zaman kesici şekilde etkide bulunarak burun içinde yer alan damarların da kesilmesine neden olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden veterinere gitmekte fayda vardır çünkü bu tür kanamalarda genellikle yoğun kan gelmesine bağlı olarak bayılmalar görülebilmektedir.

Kan pıhtılaşma bozukluklarına bağlı şekilde de köpeklerde burun kanaması meydana gelebilmektedir. Bu pıhtılaşma bozuklukları genellikle ufak şekilde görülen kanamaların aslında önemli olmasa da zararlı ve tehlikeli hale gelmesine neden olabilmektedir.

Hiperviskozite olarak bilinen aşırı kan üretimi durumunda da köpeklerde burun kanaması meydana gelebilmektedir. Çok fazla kan üretimi gerçekleştiği zaman iki burun deliğinden ya da tek burun deliğinden az miktarda da olsa kan gelmesi mümkündür.

Farklı tümörler de ayrıca köpeklerde görülebilen burun kanaması için bir tetikleyici olabilmektedir. Köpeklerde farklı tümörler oluşabilir ve oluşan bu tümörler de köpeklerde yoğun şekilde görülen ancak aralıklı olarak meydana gelebilen kanamalara sebebiyet verebilir.

Çeşitli enfeksiyon durumlarında da köpeklerde burun kanama görülmesi olasıdır. Bu durumlarda genellikle köpeklerin kanlarında iltihaplanma benzeri bir durum görülebilir, normal kandan farklı ve daha yoğun bir kıvam görülmesi olasıdır. Bu durumda da vakit kaybetmeden veterinere danışmak ve enfeksiyonun tedavisinin sağlanmasını geciktirmemek büyük öneme sahiptir.

Böbrek hastalıklarında, tiroid bezinin fazla çalışması durumunda, metabolizma bozukluklarında da ayrıca burun kanaması durumu görülebilir. Köpeklerde görülen bu tür problemler veteriner tarafından tespit edilecek ve gerekli tedavi uygulanacaktır.

Köpeklerde Burun Kanaması Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeklerde burun kanaması tedavisinin yapılabilmesi için öncelikli olarak burun kanamasına neden olan durumun belirlenmesi gereklidir. Örneğin darbe sonucu ya da yabancı bir cisim kaçması sonucu oluşan kanamalar anlık olarak tedavi edilebilmektedir ancak farklı hastalıklardan kaynaklı olarak görülen burun kanamalarının tedavisi için öncelikle hastalığın belirlenmesi, sonrasında da hastalığa yönelik tedavinin uygulaması gereklidir.

Kanama durumu görüldüğü zaman eğer yoğun şekilde kan geliyorsa veterinere vakit kaybetmeden ulaşmak gerekir. Eğer damla şeklinde ve az miktarda kan geliyorsa bazı durumlar bu ciddi bir sorun olmayabilir ancak yine de veteriner ile iletişim kurmak gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap