Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Nedenleri ve Tedavi Yolları

Köpeklerde böbrek yetmezliği çeşitli nedenlere bağlı gelişerek ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir köpek için böbrekler birçok farklı işleve sahip olabilirler. Böbrekler sayesinde su dengesi sağlanır, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için ihtiyaç duyulan hormonlar salgılanır. Vücudun elektrolit dengesinin devamı sağlandığı gibi vücuttaki toksinler de atılır. Köpeklerde böbrek yetmezliği oluşursa böbrekler sağlığın devamı için ihtiyaç duyulan fonksiyonları yerine getiremez. Böbrek yetmezliği genel sağlıklarını tehdit eder.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Nedenleri ve Tedavi Yolları

Belirtilerinin yakından takip edilmesi ve vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmesi önemlidir. Köpekte meydana gelen böbrek yetmezliği farklı problemler ile ortaya çıkar ve akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Köpeklerdeki böbrek yetmezliği nedenlerini ve belirtileri ile birlikte tedavisi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Köpeklerde meydana gelen akut böbrek yetmezliği, genellikle köpeklerin toksin maddelere maruz kalması ile oluşmaktadır. Ev içerisinde kullanılan temizlik malzemeleri, tüketilmemesi gereken besinlerin tüketilmesi ya da kimyasallar akut böbrek yetmezliğine neden olabilir. Böbrek yetmezliği sorunları aynı zamanda idrar tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkabilir. Tıkanıklığa bağlı böbreklere kan akışı azalabilir. Böbreklere ulaşan oksijen seviyesinin düşmesi böbreklerdeki enfeksiyona neden olabilir. Akut böbrek yetmezliği şiddetli dehidrasyon, yılan ısırıkları, sıcak çarpması ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar da önemli risk unsurlarındandır. Etkin ve hızlı bir tedavi uygulanmazsa böbrek tahribatının artmasına bağlı olarak akut böbrek yetmezliği kronikleşebilir.

Köpeklerde Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Genellikle yaşlı köpeklerde görülür. Kesin sebebin belirlenmesi zor bir rahatsızlıktır. En sık görülen nedeni diş hastalıklarıdır. Ağız ve diş bakımı aksatılan köpeklerde bakteriler dişlerde plaklaşır. Böylece su içerken ya da yemek yerken sindirim sistemine doğru hareket ederler. Bu bakteriler zaman geçtikçe böbreklerin işlevine zarar verir.

  • Yaşın ilerlemesi: Köpekler yaşlandıkça böbrek hücreleri yıkıma uğrar ve ölür. Bu durum ile böbrek fonksiyonları zarar görür.
  • Zehirlenme: Köpekler için zararı olan temizleyici kimyasal maddeler ya da çikolata gibi besinler tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar: Tüketilen besinlerden ya da içilen sudan geçen bakteriler enfeksiyona neden olabilir.
  • Doğumsal hastalıklar: Anormal gelişim ile böbrek yetmezliği görülebilir.

Köpeğinizdeki Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Köpekte meydana gelen böbrek yetmezliğinin tipi, köpeğin böbrek yetmezliğine sebep olan temel unsur, ne zamandır bu problemi yaşadığı ve böbrek yetmezliğinin altta yatan diyabet gibi problemlerin varlığı belirtilerin şiddetini değiştirebilir. Köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri; kusma, ciddi kola kaybı, koordinasyon kaybı, solgun diş etleri, iştahta azalma, su tüketiminde artış, kimyasal kokusu olan nefes, idrar miktarında azalma ya da artış, halsizlik, idrarda kan ve ağızdaki yaralardır. Köpeklerde meydana gelen kronik böbrek yetmezliğinin daha nadir rastlanan belirtileri ise; mide kanaması sebebiyle ciltte morarma, kemiklerin zayıflaması ile ortaya çıkan kemik kırıkları, yüksek tansiyon sebebiyle görme kaybı, kalsiyum ve fosfor birikimi ile kaşıntı ortaya çıkmasıdır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Böbrek Enfeksiyonları Nedenleri, Belirtileri

Köpekte Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Köpeklerdeki böbrek yetmezliği köpeğin sağlık durumu ve yetmezliğe neden olan sorunlara göre değişebilir. Akut böbrek yetmezliği genellikle şiddetli ve ani sorunlara yol açabilir. Bu nedenle klinik bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Kronik böbrek yetmezliğinde ise hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması hedeflenir. Böylece köpeğin yaşam kalitesi arttırılabilir. Kronik böbrek yetmezliğinin kesin bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Sıvı kaybı, mide bulantısı, kan basıncı değişiklikleri ve diğer belirtilerin diyet değişikliği ve ilaçla kontrol altına alınması önerilir.

Köpeklere böbrek yetmezliği tanısı konduğu zaman diyet programının değiştirilmesi önemlidir. Bu noktada veteriner hekiminizin en doğru beslenme yöntemini belirlemesi gerekmektedir. Köpeklerde böbrek yetmezliği tanısı konulduğunda kendilerini daha iyi hissedebilecekleri ve kaliteli bir hayat sürmeleri sağlayacak önerilere dikkat etmek gerekmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap