Köpeklerde Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Köpeklerde görülen çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde antibiyotiklerin kullanımı yaygındır. Antibiyotik kullanımı sırasında ise dikkatli olmak gerekir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de reçetelendirilmedikçe antibiyotiklerin kullanımı tavsiye edilmez. Köpeğinizin hastalığına yönelik uygulanacak tedavi süreci boyunca veterinerin önereceği antibiyotiğin ve ilaçların kullanılması, hastalığın kısa sürede iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Peki, köpeklerde antibiyotik nasıl kullanılır? Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Köpeklerde Antibiyotik Kullanılması

Antibiyotik kullanımı boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarda köpeklere antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Veterinerler bu antibiyotikleri köpeklerin sahip oldukları enfeksiyonlara yönelik şekilde seçer ve önerir. Bu nedenle de herhangi  bir antibiyotiği köpeğinizde tedavi amaçlı kullanmamalısınız.

Hangi Antibiyotiğin Kullanılacağına Dikkat Edilmeli

Köpeklerin sahip oldukları hastalıklarda farklı antibiyotikler tercih edilir. Köpeklerin sahip olabileceği alerjiler, mevcut enfeksiyonlar ve daha pek çok koşul göz önünde bulundurularak veteriner tarafından bu ilaçların seçilmesi olasıdır. Farklı antibiyotikler farklı hastalıklarda etkili olacağı için herhangi bir antibiyotiği seçerek kullanmanız yanlış olacaktır.

Örneğin köpeklerde Gentamicin genellikle kulak iltihaplanmaları için tercih edilen bir antibiyotik türüdür. Şişlik ve kızarıklık gibi şikayetlere yönelik olarak etkili tedavi sağlayan bu antibiyotik göz enfeksiyonlarında ve zatürre hastalığında da veterinerler tarafından önerilmektedir.

Boşaltım ve üreme sistemlerinin enfeksiyonlarında, deri ve solunum sistemi enfeksiyonlarında Clavulanate antibiyotik çeşidi tercih edilebilmektedir. Eğer organlarda bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelirse Chloramphenicol antibiyotik türünün veteriner tarafından önerilmesi de söz konusudur. Bu tip farklı durumlarda farklı pek çok antibiyotik çeşidi önerilebilir.

Veterinere Danışmadan Kullanmayın

Köpeğinizin yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle antibiyotiği başka bir rahatsızlıkta kullanmadan önce veterinerinize danışınız. Her antibiyotik her enfeksiyonda etkili tedavi sağlamaz. Bu nedenle hem tedavi sürecinin sağlıklı ilerlemesi gerekli. Hem de köpeğinizde olası olumsuz yan etkilerin görülmemesi için veterinere danışmadan antibiyotik tercihi yapmamalısınız.

Veterinerinizin önerdiği dozda antibiyotik kullanmalısınız. Veterineriz hangi dozda söylüyorsa köpeğinizin yeteri kadar antibiyotik almasını sağlamalısınız. Belirtilen dozdan az miktarda antibiyotik kullanımı köpeğinizin tedavisinin sağlanamamasına neden olur. Ayrıca yüksek dozda antibiyotik kullanımı pek çok ilaçta olduğu gibi zehirlenmeye neden olur. Bu sebeple köpeğinize veterinerin önerdiği dozda antibiyotik vermelisiniz.

Köpeğinizin Antibiyotik Direncine Dikkat!

Köpeklerde antibiyotik direnci meydana gelme ihtimali vardır. Bunu önlemek için ise gereksiz yere antibiyotik kullanımına yönelmemeniz ve antibiyotik tedavisini veterinerinizin önereceği süre boyunca düzenli şekilde devam ettirmeniz gerekir. Antibiyotik direnci, güçlü bir bakterinin antibiyotik ile savaşması ve bunun sonucunda antibiyotiğe karşı bir savunma mekanizması geliştirmesidir. Bu durumda köpeğinizin rahatsızlığı için antibiyotiği kullanırsanız köpeğinizde herhangi bir iyileşme gözlemlenmeyecektir. Bu bakteri antibiyotiğe karşı dirençli hale gelecektir.

Köpeğinizde antibiyotik direnci oluşmaması ve tedavinin nitelikli şekilde sağlanması için veteriner önerilerine uymalısınız. Önerilen sürede ve dozda ve önerilen antibiyotiğin kullanımında köpeğiniz kısa sürede iyileşir. Eğer veterinere danışmadan köpeğinize antibiyotik verirseniz, bu durumda iyileşme görülmesinin aksine köpeğinizin rahatsızlığının ilerlemesi olasıdır.

Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı durumunda köpeklerde çeşitli yan etkiler yaşanma olasılığı vardır. Eğer köpeğinize veteriner tarafından önerilmeyen bir antibiyotiği verirseniz alerjik reaksiyonları, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi ciddi sorunları gözlemleyebilirsiniz. Bazı köpeklerde önerilmeyen antibiyotiklerin kullanımı sonucunda nöbetler dahi meydana gelir.

Hasta olan köpeğinizin iyileşmesi için vereceğiniz antibiyotik; köpeğinizde iştahsızlık, halsizlik, ishal ve kusma gibi yan etkilere neden olduğunda bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olur. Bu durumda köpeğiniz iyileşmek yerine daha ağır belirtiler ile rahatsız hisseder. Köpeğinizin kısa sürede iyileşmesini istiyorsanız veterinere danışarak antibiyotik kullanmalısınız. Kendi seçeneğiniz şekilde antibiyotik kullanımına yönelmemelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap