Köpekler Yüzebilir mi? Köpekler Ne Zaman Yüzer?

Köpekler yüzebilir mi? Doğuştan yüzmeye yetenekli ve vücut yapıları yüzmeye uygun köpeklerdir. Sanılanın aksine her köpek türü yüzme konusunda yetenekli olmayabilir ya da yüzmeyi sevmeyebilir. Bu bakımdan köpekleri üçe ayırmak mümkündür; yüzmeyi isteyen köpekler, yüzen köpekler ve suyu sevmeyen köpekler.

Köpekler Yüzebilir mi?

Bazı köpekler suyu gördüklerinde hiç düşünmeden suya atlar ve yüzmeye başlar. Bazılarına ise yüzmeyi öğretmek gerekmektedir. Fakat bazı köpekler ise ne kadar eğitilirse eğitilsin yüzmeyi öğrenemezler. Hatta bazıları suyu gördükleri anda korkarlar ve çekinirler. Bu nedenle köpeklerin yüzmeye zorlanması doğru değildir. Yüzmeyi seven bir köpek sahiplenme istiyorsanız ırk, yaş ve karakter olarak yüzmeyi sevebilir. Fakat yüzmeyi sevmemeleri ve korkmaları da normal karşılanmalıdır. Yüzmeye zorlanan köpeklerin boğulma riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Köpeklerin Suyla Tanışması

Köpeklerin suyla tanışması keyifli ve kolay olduğu takdirde şanslı sayılabilirsiniz. Çünkü bazı köpekler suyla ilk tanıştıklarında ürkek olabilirler. Suyun soğuk olması da köpekleri ürkekleştirebilmektedir. Bu nedenle köpeğinizi suya sokmadan önce suyun sıcak olduğundan emin olmalısınız. İlk tecrübe her zaman çok önemli ve akılda kalıcıdır. Köpeğinizin deneyimi kötü geçerse bir daha suya girmek istememesi muhtemeldir.

Köpek sahiplenme sonrası köpeğinizi ilk defa denize sokmak istiyorsanız sahilde biraz vakit geçirmeli ve onun ortama alışmasını sağlamalısınız. Yanınıza en sevdiği oyuncağı alarak suyun kenarına doğru atabilirsiniz. Böylece köpeğinizin ilk önce ayakları ıslanır. Ardından oyun hoşuna gittikçe oyuncağı daha ileriye atmaya başlayabilirsiniz. Böylece bacakları da suyun içerisine girdiğinde sizde onunla birlikte suya girebilirsiniz. Fakat köpeğinizde bir isteksizlik ya da rahatsızlık hissettiyseniz eğitimi kısa tutun ve onu zorlamayın. Birkaç günün ardından tekrar deneyebilirsiniz. Köpeğinizi kucağınıza alarak suya sokmayı da deneyebilirsiniz. Fakat asla köpeğinizi direkt olarak suya atmamalısınız. Köpeğiniz sudan korkarsa bir daha girmek istemeyebilir.

Köpeğiniz Yüzerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Köpeğinizin fazla miktarda deniz suyu yutmasını önlemelisiniz. Deniz suyu köpeklerin midesi ve derisi için oldukça zarar olabilir. Deniz suyunu yutması kusmasına ve hasta olmasına neden olabilir. Yanınıza bol miktarda içme suyu alabilirsiniz.
 • Köpeğinizin yüzdükten sonra tüylerinin ıslak kalması derisinin tahriş olmasına neden olabilir. Tuzlu deniz suyu köpeklerde egzama başlangıcı oluşturabilir. Bu sebeple uzun kulaklı köpeğinizin kulaklarının altını içme suyu ile temizlemelisiniz. Aynı zamanda pati aralarını da temizleyerek egzamanın önüne geçebilirsiniz.
 • Köpeğinizin güneşte kurumasına izin vermemelisiiz. Özellikle kısa kürklü köpeklerin güneş yanıklarından korunması önemlidir. Bu nedenle uzun süre güneşte kalmamaları ve gölgede dinlenmeleri önemlidir.

En İyi Yüzen Köpekler

Yüzmeyi seven ve su aktivitelerine katılmaktan hoşlanan biriyseniz, köpeğinizin size eşlik etmesini isteyebilirsiniz. Özellikle yüzmekten hoşlanan belli köpek ırkları, su içerisinde olmaktan büyük keyif alırlar.

 • Newfoundland: Boyutları nedeniyle iyi birer yüzücü oldukları düşünümese de aslında perdeli pençeleri ve kökenleri nedeniyle çok iyi yüzerler. Hatta balıkçılara yardım etmek ve boğulma tehlikesi yaşayan kişilere yardım etmek amacıyla yetiştirildikleri bilinmektedir.
 • Labrador: Sahipleriyle yüzmekten ve yıkanmaktan büyük keyif alırlar. Su içerisinde adeta bir balık gibi iyi yüzebildikleri bilinmektedir.
 • Golden Retriever: Enerji dolu karakterleri ile sahipleri ile birlikte öğrenmekten ve eğlenmekten çok hoşlanırlar. Su ve su topu oyunlarına ilgi duyarlar. Tüm su alanlarında yüzmekten keyif alırlar.
 • İngiliz Setter: Orta Çağ’a kadar uzanan bir geçmişleri bulunmaktadır. Bir av köpeğidir ve aşı dinamiktir. Ayrıca oldukça sevecen ve sosyal köpeklerdir. Eğitilmeleri kolaydır ve kısa süre içerisinde yüzmeyi öğrenebilirler.
 • İrlandalı Setter: İngiliz Setter ırkı köpekler gibi uzun yürüyüşler yapmaktan ve yüzmekten hoşlanan köpeklerdir. Güçlü, aktif ve bilinçli köpeklerdir.
 • Kaniş: Avcı kökenleri sayesindekorkusuz köpeklerdir. Dinamik ve canlı yapıları ile yüzmekten de keyif alan köpeklerdir.
 • Jack Russell: Canlı ve sportif köpeklerdir. Koşmayı, geri almayı ve yüzmeyi severler. Sudan korkmazlar ve yüzmeye asla hayır diyemezler.
 • Barbet: Gemilerde denizcilere eşlik eden ve balık tutma köpeği olarak bilinen bir ırktır. Oldukça aktif ve iyi huylu köpeklerdir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap