Köpekler Regl Olur mu?

Köpekler Regl Olur Mu?

Köpekle regl olur mu? Köpeklerde regl olması dünyaya geldikleri altıncı aydan itibaren mümkündür. Köpekler regl olur mu sorusuna evet yanıtı verilebilmektedir. Dişi köpeklerin diğer memeli hayvanlar ile benzer olarak bir canlı meydana getirebilmesi için regl olması şarttır. Köpeklerde üremenin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için doğurganlık belirtileri olmalıdır. Özellikle kızgınlık döneminde ortaya çıkan bu belirtilerden en belirgin olanı regl kanamalarıdır.

Dişi köpekler anne olmaya hazır olduklarında regl kanamaları başlamaktadır. Regl kanamaları için kesin bir tarih ya da yaş bilgisi verilememektedir. Ancak altı ya ile on sekiz ay arası köpeklerde regl için ideal dönemdir. Reglin devam etmesi insanlardaki gibi bir hafta değil 21 gün sürmektedir. Bu süreç her yıl iki kez tekrarlanmaktadır. Köpeklerde regl dönemi döngüsü yaş ile birlikte daha da seyreklik kazanmaktadır. Büyük köpek cinslerinin regl döngüsü küçük köpeklere göre daha seyrektir.

Köpeklerde regl döneminde oluşan kanama miktarı dişi köpeklerde oldukça azdır. Küçük köpek cinslerinde kanamanın az olması, regl döneminin fark edilmesini zorlaştırmaktadır.

Köpeklerde Regl Belirtileri

Köpeklerin regl olma semptomları aşağıda yer almaktadır. Eğer ki dişi köpeğinizde aşağıda yer alan semptomlardan birini ya da birkaçını görüyor iseniz regl dönemine girdiğini anlayabilirsiniz:

 • Vajinal kızarmalar
 • Sürekli ve sık idrara gitme
 • Kanamaların yoğunlaşması
 • Vulvada beliren renk değişimleri
 • Vulvada yaygın şişme
 • Meme uçlarının belirginleşmesi
 • Su tüketiminin artması
 • Ağrı
 • Keyifsizlik
 • İştah kaybı

Yukarda sıralanan belirtilerden tümü ya da bir kısmı regl dönemine giren köpekleri etkilemektedir. Bu nedenle köpek sahiplerinin regl döneminde daha hassas olması gerekmektedir.

Köpeklerde Regl Aşamaları

Köpeklerin regl olma aşamaları temel olarak 4 bölümden oluşmaktadır. Köpekler regl olur mu sorusu kadar regl olma aşamaları da merak edilmektedir. Köpeklerde regl aşamalarını doğru anlamak, onların daha kolay tanınabilmesini sağlamaktadır.

Altıncı ay ile on sekizinci aylarda başlayan regl kanamaları köpeklerin cinsine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Köpeklerde regl aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Proestrus dönemi: Köpeklerde hormonal değişimlerin en belirgin şekilde yaşandığı aşamadır. Ayrıca bu aşamada davranış bozuklukları da göze çarpmaktadır. Regl kanamasının başladığı gün 6 gün ile 11 gün arasında sürebilmektedir.
 • Östrus dönemi: Bir önceki döneme göre çok daha kısa süren bu dönem köpeklerde davranış değişimlerine neden olabilmektedir. Dişi köpeklerin hamile kaldıkları dönem budur.
 • Diestrus dönemi: Köpeklerde regl kanamalarının üçüncü aşamasını bu dönem içermektedir. Dişi köpeklerin halime kalıp kalmaması sonrasında bu dönem meydana gelmektedir. Eğer dişi köpek döllenme sonucu hamile kaldı ise bu döneme geçilmekte ve regl tamamlanmaktadır. Eğer köpeğin hamile kalmaması söz konusu ise aşağıdaki döneme geçiş yapılmaktadır.
 • Anestrus dönemi: Regl döngüsünün tamamlanmasını sağlayan bu dönem, köpeklerin 4 ay boyunca bir daha regl olmamasını sağlayacaktır. Bu dönemde diğer dönemlere göre hormonal değişimler minimal düzeydedir.

Köpekler Regl Sırasında Acı Çeker mi?

Köpeklerde regl sancısı insanlardakine benzer olarak vardır. İnsanların yapısına göre regl sancılarının şiddeti değişiyor ise köpeklerde de durum bu şekildedir. Az ya da fazla olarak regl sancısı mümkündür. Bu nedenle bu dönemin köpekler için en hafif şekilde geçmesi sağlanmalıdır.

Köpekler bu dönemde yalnızca regl sancısı çekmekle kalmamaktadır. Aynı zamanda yoğun bir şekilde hissettiği hormonal duygular da onların psikolojisinde derin bir etkiye sahiptir. Köpeklerin psikoloji durumu aşağıda yer alan başlıkta incelenmiştir.

Regl Dönemine Giren Köpeklerde Psikoloji

Köpeklerin regl dönem psikolojisi oldukça karmaşıktır. Bu dönemde bazı zamanlar köpeklerinizin çok alıngan olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı zamanlarda ise köpeklerin verilen emirlere itaat etmediği gözlenebilmektedir. Regl dönemi dişi köpekler için oldukça kritik bir dönemdir. Bu nedenle köpeklerin belirli günlerde agresif davranması normaldir. Köpeklerinizin aşırı ilgiden rahatsız olması durumunda köpeklerin belirli bir süre yalnız bırakılması iyi olacaktır.

Regl sürecinde oluşan kanamalar evde yaşayan köpekler için tehlikeli olabilmektedir. Evde yaşayan köpekler halının üzerinde gezinir iken 21 gün boyunca az da olsa kanı yere dökebilmektedir. Bu nedenle köpekler için regl külotları tercih edilebilmektedir. Regl pedi de işe yarayabilmektedir.

Regl döneminde köpeklerde genital kısım kızaracak ve hassas hale gelecektir. Bu nedenle bu kısmın herhangi bir şekilde temizlenmeye çalışılması iyi olmayacaktır. Bu kısmın temizliğini köpeğinizin yalamasına bırakarak onun daha da rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Regl Döneminde Yapılması Gerekenler

Köpeklerin regl döneminde yapılabilecekler arasında köpeklerin rahat edebileceği bir alan yaratmak yer almaktadır. Buna ek olarak köpeklerin hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak yanında olmak onlara iyi hissettirecektir.

Köpekler bu dönemde karmaşık duygular ve regl sancıları ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Kanama süresi boyunca yaşanan bu ağrılar köpeklerinizi tahammülsüz yapabilmektedir. Bu nedenle köpekleriniz yalnız kalmak istiyor ise onları yalnız bırakmanız en iyisi olacaktır. Eğer yürümek, mama yemek ya da oyun oynamak isteyen bir dişi köpeğiniz var ise ona istediklerini verebilirsiniz. Köpekler en çok regl döneminde ilgiye ve şefkate ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle köpek sahiplerinin daha hassas olması gerekmektedir.

Köpekler regl olur mu sorusunun cevabı yukarda açıklanmıştır. Regl olan köpekler yürür iken yere damlalar halinde kan bulaştırabilmektedir. Bu durumda özel olarak üretilmiş olan köpek pedlerinden yararlanılabilmektedir. Köpek pedleri sayesinde hem köpeğiniz hem de siz rahat edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Dişi Köpeklerde Regl Dönemi, Yapılması Gerekenler

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap