Köpekler Neden Dışkı Yer? Nasıl Önlenir

Köpekler neden dışkı yer? karşılaşabileceğiniz en tipik hareketlerden biri olabilir. Her köpekte rastlamasanız da birçok köpeğin dışkı yediği bilinmektedir. Köpeklerin dışkı yemesi kaprofaji olarak adlandırılmaktadır. Köpeklerin dışkı yemesi hem sahiplerini oldukça rahatsız etmekte hem de köpeklerin çeşitli birçok hastalık kapmasına neden olmaktadır. Fakat dışkı yemenin aslında bazı hastalıkların belirtisi olduğu da görülmüştür. Köpeğinizin dışkı yemesi sizi çok rahatsız etmiyorsa da bu durumu sık sık tekrarlaması veteriner hekime danışmanızı gerektirebilir.

Köpekler Neden Dışkı Yer

Köpeklerin dışkı yemesi sadece bundan hoşlanıyor olmaları ya da merak ediyor olmaları olabilir. Köpekler dünyayla iletişimlerini ağız ve burunları ile sağlarlar. Ağızlarında sopa, oyuncak ve kemikleri çiğnemekten oldukça keyif alırlar. Köpekler aynı zamanda güçlü kokulu şeyleri de severler ve dışkı da bu kategoride bulunmaktadır. Çoğu insana ilginç gelse de dışkı yemek köpekler için ona garip gelen şeyleri incelemek anlamını taşıyabilir.

Köpeklerde Vitamin ve Mineral Eksikliği

Köpeklerde ki vitamin ve mineral eksiklikleri dışkı yeme sorununu ortaya çıkarabilir. Özellikle köpeklerde demir eksikliği dışkı yemelerine sebep olacaktır.

Köpeklerde Yetersiz Beslenme

Köpeklerin dışkı yemesi durumunun en sık karşılaşılan sebebi yetersiz beslenmedir. Köpeklere yetersiz gelen beslenme planları, dışkı yemeye sebep olacaktır. Köpekler besin gereksinimleri karşılamak adına içgüdüsel olarak bu tavrı sergilerler. Ayrıca köpekler beslenme düzenlerinde ki aşırı yağlı ve sindirmekte zorluk çektikleri besinler karşısında da dışkılarını yiyebilirler.

Köpeklerde Pika Sendromu

Pika sendromu köpeklerin taş, toprak ve tahta gibi maddeleri yemesine sebep olurken dışkı yemesine neden olur. Besin olmayan maddeleri yemeye sebep olmaktadır. Pika sendromu hem ruhsal kaynaklı hem de vitamin ve mineral kaynaklı ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Köpeklerde İç Parazit

Köpeğin bünyesinde oluşan ya da kalıtsal var olmuş iç parazitler köpeğinizin dışkı yeme isteğini arttırır. Bir an önce iç parazit tedavisine başlanarak ve aşılarının uygulanması ile dışkı yeme alışkanlığının önüne geçilebilir.

Köpeklerde Bulunduğu Ortamı Temiz Tutma İsteği

Köpekler temizliği seven ve bulundukları ortamın temiz kalmasından hoşlanan hayvanlardır. Bu sebeple barınacakları ya da vakitlerini geçirecek alanda pislik ve dışkı istemeyebilirler. Böylelikle dışkılarını yiyerek temizliği sağlamak isterler.

Köpeklerde Davranışsal Problemler

Köpeğiniz sizin dikkatinizi çekmek ve ilgi beklediği için dışkısını yiyebilir. Bazı genç köpekler ise taklit amaçlı dışkıları yiyebilir. Çünkü sizin dışkıları toplamanız onlara dışkıların yok olması gerektirdiğini düşündürmektedir. Bu sebeple dışkıları ortadan kaldırmak için dışkılarını yemeyi deneyebilirler. Köpekler diğer köpeklerin dışkı yediğini gördüğünde de bu davranışı tekrarlamak isteyebilirler.

Köpeğinizin Dışkı Yemesini Nasıl Önlersiniz?

Köpeğinizin dışkı yemesini engellemek için öncelikle bir veteriner hekime giderek dışkı yemesinin ardında tıbbi bir sebep olup olmadığını öğrenmelisiniz. Tıbbi bir neden olduğunu öğrendiğinizde zaman kaybetmeden tedaviye başlamalısınız.

Köpeğinizin dışkı yemesinde ki sebebin beslenme düzeni olduğunu düşünüyorsanız, kaliteli mama seçimleri yapmalısınız. Köpeğinizin bütün besin ihtiyaçlarını karşılayacak ve yeterli miktarda lif, yağ içeren mamalar doğru bir tercih olacaktır. Köpeğinize mamayı doğru oranlarda verdiğinizden de emin olmalısınız. Köpeğinizin açlık hissetmemesi adına günlük öğün sayılarını arttırmak da bir seçenek olabilir. Açlık hissetmeyen köpeğiniz dışkı yemeye yönelmeyebilir.

Köpeğiniz son derece sağlıklı ise sebebin davranışsal olduğunu düşünebilirsiniz. En önemlisi köpeğinizin dışkısını görmeden önce onu temizlemeniz olabilir. Bu şekilde sizin dışkıyı ortadan kaldırma hareketinizi taklit edemeyecektir. Köpeğinizin evde yalnız kaldığında dışkı yemesini engellemek için ağızlık takmayı deneyebilirsiniz.

Yavru Köpeklerin Dışkı Yemesini Önlemek

Yavru köpeklerde dışkı yemesini engellemek içinse yapabileceğiniz pek bir şey bulunmamaktadır. Büyüyüp kendi kendilerine bu alışkanlığı bırakana kadar beklemelisiniz. Köpeğinizi ceza yöntemleri ile eğitmek tavsiye edilmemektedir. Aksine pozitif davranışlarının karşılığında ödül mamaları ile köpeğinizi ödüllendirebilirsiniz. Köpeğiniz dışkısını yemek üzereyken onu bir topla ya da dikkatini çekebilecek herhangi bir oyuncak ile rahatsız ederek size cevap vermesini sağlayabilirsiniz. Ardından köpeğinizi tebrik ederek bu alışkanlığından yavaş yavaş kurtarmanız mümkündür.

Denediğiniz yöntemler faydasız kaldığında köpeğinizin mamasına dışkısının tadını değiştirecek maddeler koymanız önerilmektedir. Köpek davranış uzmanları tarafından önerilen bu yöntemde dışkının koku ve tadı köpeklerin hoşuna gitmeyeceği şekilde değişecek ve mideleri bulanacaktır. Bu yöntemi kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanız önerilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap