Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Köpekler hakkında ilginç bilgiler bilinen eksik ya da yanlış bilgiler birçok kişiyi şaşırtmaktadır. Köpekler ile arası her zaman iyi olan insanların, köpekler hakkında her şeyi bildiğini düşünmesi şaşırtıcı değildir. Birçok insan köpeklerle geçirdiği vakit sayesinde onların sevdikleri şeyleri, davranış kalıplarını ve kendilerini ifade ediş şeklini çözmüştür. Fakat köpekler hakkında az bilinen ve ilginç kabul edilecek birçok konu bulunur.

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Uzun zaman önce kimse köpek davranışlarını incelemek istemezdi. Biyologlara göre köpekler birer hayvan değil, evrimleştirilmiş yaratıklar. Psikologlara göreyse kullanışlı denekler olarak görülmekteydi. 20. yüzyılın sonlarında ise köpeklerin inanılmaz yetenekleri fark edildi. Köpekler insanların en sadık dostu oldu. Yapılan çalışmalar köpekler hakkında ki birçok ilginç gerçeği de ortaya çıkarmıştır.

Köpekler İnsanları Seviyor!

Atlanta’da deney köpeklerinin insanlara duyduğu sevgi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilim insanları, beyin taramaları kullanarak beyin yapılarını incelemiştir. Deneyde köpeklere sevdikleri insanlara ait hatırlatmalar sunulmuştur. Bu esnada köpeklerin beyinlerinde ki ödül merkezinin harekete geçtiği anlaşılmıştır. Tokya’da yapılan başka bir araştırmada ise köpeklerin beyin kimyası incelenmiştir. Sahipleri ile göz göze gelen köpeklerin beyin kimyaları incelenmiş. Hem köpeklerde hem de insanlarda oksitosin düzeyinin arttığı gözlemlenmiştir. Köpeklerde güçlü bağlar kurmalarını sağlayan dürtüler bulunur. Bu dürtüler insanlarda mutasyona uğradığında bir hastalığa yol açan genler ile bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Bu hastalığın ayırt edici özelliği ise abartılı girişkenlik denilen, sıcak bağlar kurma konusunda abartı göstermektir.

Köpeklerin Yaşlanma Süreçleri

Köpeklerin geçen her bir senesinin insan senesi ile yedi yaşa denk gelmesi teorisi bilim insanları tarafından çürütülmüştür. California Üniversitesi’nde yapılan bir deney sonucunda köpeklerin 2 yaşına geldiklerinde insan yaşı ile 14 yaşına denk gelmeleri değil orta yaşa denk geldikleri ortaya çıkmıştır. Üniversitenin çalışmalarına göre, 3 yaşına gelen köpekler 50 yaşına gelmiş bir insana daha yakın durumda olmaktadır. Köpekler orta yaşlı olduklarında insanlardan daha yavaş bir yaşlanma eğilimindedir. 10 yaşındaki bir köpeğin aslında insanlardaki 68 yaşına denk geldiği söylenebilir. Bu durum köpeklerin ergenlik geçirmediği anlamına gelmemektedir. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, köpekler sekiz aylık olduklarında ergenlik dönemi gibi bir süreç geçirmektedir. Ergenlik yaşayan köpekler komutlara karşı umursamaz ve söz dinlemez davranmaktadır.

Köpekler İnsanların Söylediklerini Anlayabiliyor

Köpek sahipleri genellikle köpekleri ile konuşmaya meyil gösterirler. Hatta birçok köpek sahibi söylediklerinin köpekleri tarafından anlaşıldığına yemin dahi edebilir. Yeni yapılan çalışmalara göre bu görüşün bir doğruluk payı bulunmaktadır. Emory Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre, köpeklerin bir sözcük havuzu bulunmaktadır. Bu sayede daha önce söylenilen sözcükleri söylenilmeyen sözcüklerden ayırt edebilirler. Araştırmaya göre köpekler söylenen kelimeleri anlamak için oldukça çaba göstermektedir. Köpekler yeni herhangi bir kelime duyduğunda beyinlerindeki işitsel alanda aktivasyon görülmektedir. Bu durum sahiplerinin söylediklerini anlamaya çalıştıklarını ve istediklerini göstermektedir. Yapılan bir başka açıklamaya göre de köpekler sadece sözcükleri değil ses tonlarını da ayırt edebilmektedir. Köpeklere tanıdıkları ve de tanımadıkları kişilerin aynı sözcükleri tekrarladığı ses kayıtları dinletilmiş ve köpeklerin tanıdıkları ses tonlarına tepki verdikleri anlaşılmıştır.

Köpekler İnsanların Sağlığını Olumlu Etkiliyor

Köpeklerin yalnızlığı ve kaygıyı azaltması ya da zihinsel sağlığa yardımcı olması gibi yetenekleri uzun zamandır bilinmektedir. Fakat köpeklerin fiziksel sağlık üzerinde de birçok faydası olduğu belirlenmiştir. Bilim insanları 3,8 milyon kişinin verilerini kullanarak yaptıkları bir araştırma sayesinde, bir köpek sahiplenmenin kardiyovasküler sonuçları olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır. Felç geçirmiş köpeklerde kalp krizi ve yalnız yaşayan kişilerin fiziksel iyileşme sürelerinin kısalması gibi sonuçlar elde edilmiştir. Köpeği olmayan kişilere kıyasla, köpek sahiplerinin ölüm riskinin yüzde 24 oranla azaldığı görülmüş ve kalp krizinden ölme olasılığı ise yüzde 64 azalmıştır. Aynı şekilde kardiyovasküler problemler yaşayan kişilerin ölme oranı ise yüzde 31 daha düşük olmuştur. Köpeklerle iletişim kuran hastaların kaygısı, kalp atış hızı ve kan basıncı düşmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap