Köpek Tüylerini Temizleme Yolları

Köpek tüylerini temizleme herkesin çeşitli yöntemler kullanarak çözmeye çalıştığı bir konudur. Köpekler sevimli hareketleri ve oyuncu tavırları ile ev sakinlerinin kalplerini fethetmektedir. Fakat ev içerisinde tüy dökmeleri ya da onları sevdiğimizde üstümüzde kalan tüylerin temizlenmesi büyük bir sorun halini almaktadır. Evin her tarafını istila eden tüyler, maalesef ki onların isteği doğrultusunda dökülmemektedir. Köpekler doğaları gereği güzel kürklere sahiptirler ve tüyleri de sık sık dökülmektedir. Köpek tüyü temizleme işlemi bilinenin aksine dikkat edilecek birkaç nokta ile en aza indirgenebilir bir sorundur. Sizin köpeğinize yeterli bakımı göstermeniz onun tüy dökme oranını azaltacaktır. Köpek tüyü temizleme işlemi birkaç malzeme ve yöntem ile büyük bir sorun olmaktan çıkar. Bazı yöntemler sanılanın aksine kolay ve zahmetsiz olabilmektedir;

Köpek Tüylerini Temizleme Yolları

 • Vakumlama

Evde tüylü bir hayvan besleyen herkesin vakumlu bir süpürgeye ihtiyacı vardır. Özellikle aşırı tüy döken bir köpeğiniz varsa vakumlu süpürgeniz olmadan temizliği sağlamanız oldukça zordur. Vakumlu süpürgeler sayesinde tüyleri sandalyeden, yataktan, yerden ya da herhangi bir yerden temizlemeniz kolay olacaktır. Süpürgenin çeşitli aksesuarlarını kullanarak evin her köşesini tüylerden arındırabilirsiniz.

 • Islak Halı

Vakumla süpürme işleminiz en iyi sonucu sağlamaz. Bu nedenle temizliğiniz sonrasında etrafta tüyleri görmeye devam edebilirsiniz. Bu nedenle temiz bir ıslak halı kullanmayı deneyebilirsiniz. Su ya da temizleyiciye batırılmış bir kumaş kullanarak tüyleri toplayabilirsiniz. Nem sayesinde eviniz tüylerden arınarak temizlenecektir.

 • Havalandırma

Köpek tüylerini vakumlayarak süpürmüş olsanız da tüyler havada uçuşmaya devam eder. Bu sebeple evi süpürmeye başlamadan önce evi havalandırmanız iyi olacaktır. Rüzgarlı bir havada havalandırmanız da fayda sağlayacaktır.

 • Mobilya Örtüleri

Kanepenizin tüy toplamaması için yıkayabileceğiniz bir örtü ile kaplanması tercih edilen bir yöntemdir. Bu örtüleri yıkayabilir, temizleyebilir ya da silkeleyiniz. Model sebebiyle örtü kullanamıyorsanız üzerine basit bir çarşaf atmanız bile tüy oranını oldukça azaltacaktır. Böylelikle çarşaf tüylendiğinde rahatça yıkayabilirsiniz.

Köpek Tüylerini Kıyafetten Temizleme Yolları

 • Bant

Yapışkan bantlar, kıyafetlerden köpek tüylerini temizlerken oldukça pratik bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Kıyafetin üzerine bandı yapıştırıp yavaşça çekerek tüyleri temizleyebilirsiniz Kıyafetlerinize zarar vermemek için bandı çok hızlı çekmemeye dikkat etmelisiniz.

 • Tüy Toplayıcı

Köpek tüyü temizleme işlemi için en çok tercih edilen yöntemdir. Özellikle bu işlem için tasarlanan tüy toplayıcılar, her hayvan sahibinin sahip olması gereken bir araçtır. Tüy toplayıcı yapışkan kağıtlardan ibarettir. Kıyafetlerin üzerinden tüyleri toplayıcı kullanarak temizleyebilirsiniz. Tüy toplayıcılar ile sadece kıyafetler değil çarşaflar, battaniyeler ve araç içleri de temizlenebilmektedir.

 • Soğuk Hava

Köpekler soğuk havalardan hiç hoşlanmazlar. Bu durumu kıyafetlerden tüyleri temizleme aşamasında avantaja çevirebilirsiniz. Soğuk hava köpek tüylerini uçuracak ve kumaştan arındırılmasını sağlayacaktır. Bunun için soğuk hava yayan bir saç kurutma makinesine sahip olmasınız. 15-20 dakika boyunca kıyafetlerinize soğuk havayı tutmalısınız. Bu süre içerisinde kıyafetleriniz tüylerden arınacaktır.

 • Islak Lateks Eldivenler

Köpek tüyleri yapışıp kaldığında onları bir araçla ya da elinizle toplamak bir hayli zor olabilir. Bu gibi durumlarda lateks eldivenlerden yardım alabilirsiniz. Eldivenleri ıslatarak kullandığınızda üzerinizde ki kıyafetlerden tüyleri temizlemek daha kolay olacaktır. Bunun asıl sebebi ise eldivenlerin ıslakken elektriklenmeye sebep olmasıdır. Böylece tüyleri toplamak kolaylaşır. Eldiveniniz yok ise herhangi bir bezi de ıslatarak aynı şeklide kullanabilirsiniz. Bu yöntem dökülen saçların temizlenmesinde de kullanılmaktadır.

 • Köpeğinizi Taramak

Köpeğinizi her gün tarayarak hem üzerinize yapışacak tüylerden kurtulabilir hem de köpeğinizin ruh haline iyi gelebilirsiniz. Köpekler bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Köpeğinizin tüylerini taramak onu sağlığı için de oldukça faydalıdır. Tüylerine iyi bakmanız onu oluşabilecek çeşitli hastalıklardan korumaktadır.

Köpeklerde Tüy Dökülmesini Nasıl Engellersiniz?

 • Köpek tüylerini özellikle mevsim geçişlerinde keserek kısaltabilirsiniz.
 • Köpeğinizin tüylerini günde en bir defa taramalısınız.
 • Köpeğinizi erken yaşta eğiterek yatak ve benzeri yerlere çıkmasını engelleyebilir ve tüy dökmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Köpeğinizin tüy dökme miktarının aşırı olduğunu düşünüyorsanız bu durum normal olmayabilir. Köpeğiniz bir hastalık sebebiyle aşırı tüy döküyor olabilir. Bu nedenle veteriner hekiminize giderek problemin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Veteriner hekiminizin tavsiyelerini uygulayarak tüy dökmesini azaltabilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap