Köpek Seçiminde Doğru Karar: Nasıl Bir Köpek Sahiplenmeli?

Köpek seçiminde doğru karar yaşamınız boyunca etkili olacaktır. Ailenize yeni bir üyenin katılması demek dengelerin değişmesidir. Bu neden köpeğiniz için uygun bir ortam sağlamanız konforu açısından gereklidir. Köpeklerle insanlar arasındaki dostluk geçmişten gelen köklü sıkı bir ilişkiye dayanmaktadır. Köpeklerle insanlar arasında, sosyal işaretlerden, mimiklerden, jestlerden ve sesle temastan doğan, birlikte zaman geçirmekten fayda sağlayan, birbirine güven ve bağlantıdan kaynaklanan ödev ve sorumluluk bilincinden oluşur. Bu davranışsal işaretler bu ikisi arasında hep var olmuştur.

Köpek Seçiminde Doğru Karar Verme

Köpek sahibi olmaya neden ihtiyaç duyarız. Çünkü köpekler insanları arar bulur onlarla zaman geçirmek hoşlarına gider, çocuk gibi davranırlar bundan keyif alırlar. İnsanlara boyu bağlı kaşırlar sadık ve güvenilir dost olurlar onlarla bir sinerji ve bağlantı kurarlar, insanda eksik kalan bir boşluğu doldururlar. Bu bağlantı iki yönlüdür, karşılıklı sevgi ve sempatinin yarattığı etki sahibinin stresini azaltır. Ailenizden biridir sizin için,  arkadaştır bir dosttur, huzur verir, koruyucudur, sizi oyalar ve huzur verir.

Nasıl Bir Köpek Sahiplenmeliyim

Nasıl bir köpek seçmek gerekir? Kendi yaşam tarzınıza alışkanlıklarınıza bağlı olarak, beğenileriniz gereksinimlerinizi düşünerek belirlemeniz gerekir. Burada seçeceğiniz köpeğin türü, karakteri, davranışlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun dışına cinsi ve yaşı ne olmalı soruları önem taşımaktadır.

Kararlaştırılması gereken en önemli konulardan biri köpeğin yaşı. Yavru köpekler özellikle çocuklu evlerde oyalayıcı ve oynamayı sevmeleri nedeniyle tercih nedeni olmaktadır. Ama yetişkin köpeklerde de refakatçi, koruyucu ve gözleyici özelliği ile ön plana çıkmaktadırlar.

Yavru köpek sahiplenme, oyuncu sevimli olmaları tercih nedeni olmaktadır. Ancak yavru köpekler sizi eve bağlar, kendi çocuklarınızdan başka, bakmanız gereken bir yavrunun olması anlamına gelir. Ayrıca eğitimi için bilgi ve çaba harcamanız gerekecektir. Yetişkin köpek sahiplenme yaparken ev köpeği olmalarına özen gösterilmelidir. Temiz sağlıklı ve karakterinin size uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi?

Köpek seçerken belirlemesi gereken bir diğer konu da dişi mi erkek mi olmasıdır. Her ikisinin de avantajları dezavantajları vardır bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse, Dişi köpekler daha çok dikkat ve ilgi isteyebilirler, eğitilmesi daha kolay, sahibine bağlılığı çok daha güçlü ve devamlı olur.

Bu anlamada dişi köpekler çok daha iyi bir refakatçi ve rehberdir. Dişi köpeklerin dezavantajı yılda iki kez yavrulama dönemine girerler. Kızgınlık döneminde agresif ve evde kaçma eğiliminde olabilirler.

Erkek köpeklerde de çiftleşme döneminde aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dişi peşinde koşacak olan erkek köpek hem size hem de karşı tarafa zararlı olabilir.

Eğitimlere ayak direyebilirler, sert tabiatlı ve inatçı olabilirler. Eğitime ayak diremesi, onun bağımsızlık ruhuna çevreye olan yakın ilgi ve merakından kaynaklanır.

Safkan Köpek mi Sokak Köpeği mi Sahiplenmeli

Sokak köpekleri bir bakıma başıboş sahipsizliği belirtse de aslında karnını doyurma peşinde koşan yarı aç gezen sahipsiz bakımsız yersiz yuvasız köpekleri simgelemektedir. Safkan köpeklerden ayıran özellikleri genellikle melez olmaları ve kimlik bilgilerinin olmayışıdır. Sokak köpekleri safkan köpeklerin taşıdığı kalıtsal hastalıklardan daha az etkilenir. Bağışıklık sistemleri daha güçlü olur.

Sokak köpekleri çeşitli çevresel etkenlere maruz kalır. Açlık, soğuk, saldırı, gibi bir çok çevresel şiddete maruz kaldıkları için davranışlarında güvensizlik ve ne yapacağı kestirilemez yapıya sahip olabilirler.

Bu nedenle sokak köpeklerini sahiplenirken araştırma yapmanız mümkünse gözlemleyip davranışları ve yapıları hakkında bilgi almak veya veterinerinizin desteğini almanız önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap