Köpek Şampuanı Nasıl Seçilmeli?

köpek şampuanı nasıl seçilmeli

Köpeklerin kendini temizleyebilmesi pek mümkün değildir. Bu sebeple de tüylerinin sağlıklı şekilde oluşması, derilerinde herhangi bir problem meydana gelmemesi ve sevili dostunuzun hep temiz kalması için onun bakımını yapmanız büyük öneme sahiptir. Bu bakım sırasında köpeğinizin tüylerini özel tarağı ile tarayabilir, köpekler için üretilmiş olan özel yağları kullanabilir ve ayrıca köpek şampuanları ile köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Yaz mevsiminde her ay maksimum 2 ya da 3 defa olacak şekilde köpeğinizi yıkamanız ve kış mevsiminde de ayda bir defa olacak şekilde köpeğinizi yıkamanız onun tüylerinin ve derisinin sağlığı için en iyisi olacaktır. Peki, yıkama sırasında kullanılacak olan köpek şampuanı nasıl seçilmeli?

Köpek Şampuanı Nasıl Seçilmeli? Nelere Dikkat Etmeli?

Köpek şampuanı seçerken dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Örneğin köpeğin yaşı, tüy özellikleri, sahip olduğu hastalıklar, köpeğin ırkı gibi pek çok durum temelde köpek şampuanı seçerken baz alınması gereken özelliklerdir. Ayrıca köpek şampuanlarının bir de sıvı ve kuru olmak üzere iki çeşit farklı formu mevcuttur. Bu farklı formlar arasından özelliklere göre en uygun olanını seçmek mümkündür.

Köpek şampuanı seçilirken köpeğin özellikle de yaşına, tüy yapısına ve ihtiyacına yönelik seçim yapmak önemlidir. Yavru köpeklerde farklı şampuanları tercih etmek, belli tüy ve deri problemlerine yönelik ürünleri kullanmak gibi durumların yanı sıra alınacak olan şampuanın marka ve içeriğine de dikkat etmek önemlidir. Köpek şampuanlarının içeriklerini veterinere danışmak, bu konuda destek almak da mümkündür. Köpek şampuanlarının köpeğin derisine ve tüylerine zarar vermeyecek yapıda olması gerekir. Bu sebeple de içeriğinde yer alan ürünlerin de kimyasal ve zararlı ürünler olmaması büyük öneme sahiptir.

Köpek şampuanı seçerken köpeklerin yaşadığı problemler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin kepek gibi problemler ya da cilt hastalıkları mevcutsa bu konuda farklı ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Hangi ürünün kullanılabileceği konusunda da veterinere danışmak önemlidir.

Köpek Şampuanı Formları Nelerdir?

Köpek şampuanları kuru ve sıvı olmak üzere iki farklı formda üretilir ve yıkanmayı sevmeyen köpeklerin kuru, yıkanabilecek köpeklerin ise sıvı formdaki şampuanları tercih etmesi mümkündür.

Sıvı Köpek Şampuanları

Sıvı köpek şampuanları yavru köpeklerden ziyade yetişkin ve yaşlı köpekler için tercih edilir ve bu şampuan her ne kadar sıvı formda olsa da pek köpürme gözlenmez. Köpürme olmadığı için de fazla şampuan kullanmak doğru değildir. Bir sünger ya da sık kıllı yıkama fırçasına dökülen şampuan ile köpeğin derisinin ve tüylerinin temizlenmesi mümkündür.

Sıvı köpek şampuanlarının onlarca farklı çeşidine rastlamak mümkündür. Kepek için, cilt problemleri için, beyaz ya da koyu renkli tüyler için olan onlarca farklı çeşitte sıvı köpek şampuanı mevcuttur. Bunların yanı sıra genel kullanıma uygun olacak şekilde üretilen ve her köpeğin kullanabileceği şampuanlar da vardır. Bu şampuanlar arasından köpeğinize en uygun olanını seçmek ise size kalmıştır. Bizim kullandığımız şampuanlar ile oldukça farklı olan köpek şampuanları, farklı içerikleri ve yapıları ile köpeklerin kullanımına özel olarak üretilmiş olan ürünlerdir.

Kuru Köpek Şampuanları

Kuru köpek şampuanları genellikle yıkanmayı pek tercih etmeyen ya da yıkanmak için uygun ortama sahip olmayan köpeklerin temizlenmesinde tercih edilir. Kuru şampuanlar, sıvı şampuanlara göre daha fazla köpürür ve bu köpürme sonucunda da köpeklerin tüylerinin ve derilerinin temizlenmesi mümkün hale gelir. Yavru köpeklerin temizlenmesinde sıklıkla kullanılabilen kuru şampuanlar ayrıca yetişkin ve yaşlı köpeklerde de kullanılabilecek olan bir üründür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap