Köpek Hastalıkları: En Sık Görülen Hastalıklar

Köpek hastalıkları, sıklıkla görülen, genellikle aşırı tehlikeli olmayan ancak tedavisi sağlanmazsa köpeğinizde ciddi problemlere yol açma olasılığı olan çeşitli hastalıklar mevcuttur. Bu tip hastalıklar genellikle kolay bulaşıcılığı olan, aşılama ile korumanın sağlanabildiği çeşitli rahatsızlıklardır. Bu tip rahatsızlıklardan köpeğinizin uzak kalması için dengeli beslenmesi, sağlığını korumaya yönelik şekilde egzersiz yapması ve dönemine uygun şekilde aşılarını olması şarttır. Peki, köpeklerde en sık görülen hastalıklar nelerdir? Bu hastalıklar nasıl bulaşır ve köpekler bu hastalıklardan nasıl korunabilir?

Köpek Hastalıkları: En Sık Görülen Hastalıklar

Köpeklerde sıklıkla görülebilen farklı pek çok çeşitli hastalık mevcuttur. Özellikle de parazitler gibi kolaylıkla bulaşabilen hastalıklardan köpekler sıklıkla etkilenir. Bu tip hastalıklara sahip olan köpekler ile köpeğinizin temasını mümkün olduğunca aza indirmeniz tavsiye edilmektedir.

Köpeklerde Kulak İltihaplanması

Köpeklerde yaygın şekilde görülen kulak iltihaplanması genellikle uzun süre ıslak kalan köpeklerde ya da uzun kulaklı köpeklerde görülür. Kulak iltihaplanmasının olup olmadığının anlaşılması çok zor değildir. Köpeğinizin kulaklarını kaşıdığını ve kafasını salladığını görürseniz kulaklarının içini kontrol edin. Eğer köpeğinizin kulağında kötü kokulu bir sıvı görürseniz bu durumda kulak iltihaplanmasından şüphelenilebilir. Köpeğiniz yaşadığı ağrı nedeniyle huzursuz şekilde kafasını sallar ve genellikle iltihaplanma olan kulağını kaşıma eğilimi gösterir.

Köpeklerde İç Parazit Rahatsızlığı

Köpeklerde sıklıkla görülebilen hastalıklardan biri olan iç parazit hastalığı, köpeğinizin bağırsaklarında yer alır ve aşılama olmadığı sürece köpeğinizde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle de çiğ ya da iyi pişmemiş yiyecekler sonucunda meydana gelebilen bu hastalık köpeğinizde ciddi belirtiler ile kendini gösterir.

İç parazit hastalığına sahip olan köpeklerde genellikle kusma, kanlı dışkılama ve benzeri belirtiler gözlemlenir. Yavru köpekler için ölümcül sonuçları olabilecek parazitleri köpeğinizin dışkısında bile görmeniz mümkündür. Eğer köpeğinizde ciddi belirtileri fark ederseniz dışkısını kontrol edin. Veterinere danışmadan önce rahatsızlık hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpeklerde Zehirlenmelere Dikkat Edin

Köpeklerin en sık yaşadığı rahatsızlıklardan biri zehirlenmedir. Köpekler genellikle meraklı yapıları nedeniyle sahiplerinin yemeklerini, başka hayvanların mamalarını ve bitkileri yeme konusunda hevesli olabilirler. Bu durumda köpeğinizin zehirlenmesi de olasıdır. Yediği her şeyi gözden geçirmeniz, köpeğinizin zehirlenme olasılığını da en aza indirecektir.

Köpeğiniz evdeki kimyasal temizlik ürünleri nedeniyle de zehirlenebilir. Bu kimyasal temizlik ürünlerini özellikle de köpeğinizin sürekli olarak temas halinde bulunduğu zeminlerde kullanmamanız gerekir. Zemin temizliği sırasında bebekler için kullanıma uygun olan temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kimyasal temizlik ürünlerini de kapalı dolaplarda tutmanız köpeğinizi zehirlenmekten korur.

Köpeklerde Obezite Sıklıkla Görülür

Köpeklerde obeziteye sıklıkla rastlanmaktadır. Özellikle de evde bakılan köpeklerin %50’sinden fazlasında obezite hastalığı görülebilmektedir. Bunun temel nedeni köpeklerin dengesiz beslenme tarzına sahip olmasıdır. Ayrıca köpeğinizin günlük aktifliği yüksek değilse bu durumda obezitenin görülme olasılığı da yüksek olacaktır.

Köpeğinizde obezite görülmemesi için düzenli beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz dengesiz besleniyorsa ve günlük aktifliği de yoğun değilse bu durumda kilo alma durumu hızlanabilir. Köpeğinizin kilosunun ve yağ oranının belirlenenin üzerine çıkması durumunda da obezite hastalığı görülüyor demektir. Eğer bu durumla karşılaşırsanız köpeğinizi veterinere götürerek mama ve diyet programı konusunda destek alabilirsiniz.

Köpeklerde Ağız ve Diş Hastalıkları

Köpeklerde ağız ve diş hastalıklarının da yaygın şekilde görülmesi olasıdır. Özellikle de ağız kokusu, kafa sallama gibi belirtiler görürseniz köpeğinizin diş problemi olduğu söylenebilir. Bunun erken dönemde fark edilmesi için köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayın. Bu işlem sırasında da dişlerinde ya da diş etlerinde problem olup olmadığını kontrol edin.

Köpeğinizde ağız ve diş hastalıklarının meydana gelmemesi için öncelikli olarak onun dişlerini düzenli şekilde fırçalamanız önerilmektedir. Düzenli olarak fırçalanan dişlerde plak oluşma olasılığı düşer. Diş etlerini etkileyecek olan bakteriler de ağızdan uzaklaştırılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap