Köpeklerde Glokom: Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde glokom rahatsızlığı, tedavi edilmediği zaman köpeklerde körlüğe neden olabilen bir rahatsızlıktır. Göz içi basınç ve sıvı dengesinin sağlanamamasından kaynaklı olarak görülen glokom, köpeklerde sıklıkla rastlanılabilen bir durumdur. Kalıtsal olarak da farklı etkenlere bağlı olarak da gözlemlenebilen glokom, göz içindeki basıncın dengeli şekilde sağlanamamasına bağlı olarak oluştuğu için kalıcı şekilde görülebilen göz hasarlarına ve ayrıca görme bozuklukları ile beraber körlüğe de neden olabilmektedir. Bu nedenle de glokomun erken dönemde teşhis edilmesi, buna uygun şekilde tedaviye başlanması ve glokomun kısa sürede tedavi edilmesi büyük öneme sahiptir. Peki, köpeklerde glokom belirtileri ve tedavisi nasıl görülür?

Köpeğinizde Görülen Glokom Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde glokom farklı belirtiler ile kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır ve ayrıca tedavisinin de erken dönemde başlaması oldukça önemlidir. Hem çevresel etkenler ile hem de kalıtsal etkenler ile beraber görülebilen glokom, köpeklerde ciddi göz sorunlarının gözlemlenmesine neden olabilmektedir.

Köpeklerde Glokom Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde glokom özellikle de kalıtsal nedenlere bağlı şekilde görülebilen bir göz rahatsızlığıdır. Bazı ırklarda glokom oranı çok daha yüksektir. Pug, bulldog, Boston terrier, shih tzu, pekinez, Fransız mastifi gibi ırklarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık; köpeklerin ciddi göz problemleri yaşamasının yanı sıra görmelerine de engel olabilen bir durumdur. Kalıtsal olarak gözlemlenebileceği için yatkın olan ırkların düzenli kontroller sırasında göz sağlıklarının da kontrol edilmesi önem taşır.

Enfeksiyonlara, iltihaplanmalara ve gözde meydana gelen pek çok rahatsızlığa bağlı olarak da köpeklerde glokom görülmesi olasıdır. Bu durumlarda köpeklerin göz sağlığı sıklıkla kontrol edilmeli, veteriner kontrolü sırasında glokom riski olup olmadığı da araştırılmalıdır. Yaralanmalara, enfeksiyonlara ya da iltihaplanma gibi çeşitli göz rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelen glokom her tür köpekte görülebilir. Bu nedenle de gözle ilgili bir rahatsızlığı olan köpeklerin göz kontrollerinin en iyi şekilde yapılması önem taşır.

Köpeklerde Glokom Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde glokom meydana geldiği zaman gözde kızarıklık, kanlanma, kaşıntı ve tahriş olma görüntüsü ile karşılaşmak mümkündür. Bunların yanı sıra gözlerin açılmasını ve kapanmasını zorlaştıran bir salgı ile kaplanması ve göz kapaklarının hareket ettirilmesinin zor hale gelmesi de mümkündür. Köpeklerde gözlerin bulanıklaşması, görmenin zorlaşması, görme kaybının meydana gelmesi, ışık değişimlerine karşı olan duyarlılığın azalması görülebilir. Bu belirtiler köpeklerin hareketlerini büyük ölçüde kısıtlayabileceği gibi aynı zamanda köpeklerde görme bozukluklarının kalıcı hale gelmesine de neden olabilir. Zamanla glokomun ilerleme durumuna göre kalıcı şekilde görme bozukluklarının meydana gelmesi sonrasında körlük durumu ile de karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle de glokom belirtileri görülmeye başlandığı anda veteriner desteği almak gereklidir.

Köpeklerde Glokom Tedavisi

Köpeklerde glokomun tedavi edilmesi, kriyoterapi ya da çeşitli operasyonlar ile sağlanabilir. Eğer glokom çok ilerlemişse gözlerin alınması mümkündür ve bu durumda bir sahte göz yerleştirilmesi ya da göz kapaklarının birleştirilmesi de mümkündür. Köpeklerde görülen göz kaybı, görmelerini engellediği gibi ayrıca bakıma ve ilgiye daha çok ihtiyaç duymaları anlamına gelecektir.

Henüz fazla ilerlememiş olan glokom için ise uygulanan kriyoterapi uygulamaları sayesinde biriken fazla sıvının boşaltılması mümkün olur. Sıvı boşaltımı sonrasında göz içi basıncın dengelenmesi de mümkün olacaktır. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için köpeklerin doğru zamanda veteriner kontrolüne gitmesi gereklidir. Bu sayede kısa zamanda tedaviye başlanabilir ve etki edip etmediği de rahatlıkla görülebilir. Eğer kriyoterapi etki etmezse cerrahi müdahale gerekebilir ve bu durum genellikle göz kaybı ya da görme kayıplarına neden olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap