Köpek Bakımı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek bakımı sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar bulunur. Köpeğinizin temizliğini düzenli şekilde yapmalı, onun özel bakım ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz. Onun ırkına, özelliklerine, rahatsızlıklarına yönelik bakımı yapmanız daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Köpek sahiplenme öncesinde köpek bakımına dair bilgi sahibi olmak, köpeğiniz ile daha iyi şekilde ilgilenmenize yardımcı olabilecektir. Peki, köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Köpek Bakımı Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpek bakımında dikkat etmeniz gereken noktalar genel anlamda köpeğinizin temizliği ile ilgilidir. Köpeğinizin temizliğini doğru şekilde yapmanız, onunla olan ilişkinizi güçlendirir ve onun sağlığını korur. Yavru köpek sahiplenme sırasında genellikle yavru köpeklerin bakımlarının daha uğraştırıcı olabileceği de düşünülür. Bu durum pek doğru değildir. Çünkü köpeklerin temizlik ve bakım için ihtiyaçları her zaman benzer şekildedir.

Köpek Tüy Bakımında Nelere Dikkat Etmeli?

Tüy bakımı sırasında köpeğinizin tüylerini taramalı, onu yıkamalı ve onun tüylerini düzenli şekilde tıraş etmelisiniz. Bu sayede dökülen tüyleri toplayabilir, sağlıklı tüyleri temiz tutabilirsiniz. Ayrıca doğru dönemde yeteri kadar tıraş olan köpeklerin tüy gelişimi de sağlıklı olabilecektir.

Köpeğinizi doğru köpek ürünleri ile yıkamanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Köpeklere özel üretilen tarakları ve farklı tüy yapılarına uygun formüle edilen şampuanları tercih edebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin tüy sağlığını korumanız da mümkün olabilir.

Yüzdeki tüylerin bakımı için nemli ve temiz ve havlu kullanabilirsiniz. Nemli ve temiz havlu ile yüzü silerek köpeğinizin yüzünü toz ve kirlerden arındırabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin gözlerinde oluşan çapakları da temiz ve nemli bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Bu sırada farklı bir temizlik ürün kullanmanıza gerek yoktur.

Köpeğinizin tüylerini hassas bölgelere ve cildine dikkat ederek taramalısınız. Bu sayede cildini çizmeniz ya da hassas bölgelerine zarar vermeniz mümkün olmayacaktır. Tarama sırasında köpeğinizin tüy yapısına uygun bir tarak tercih edebilirsiniz. Uzun tüylü ya da kısa tüylü köpekler için farklı tarakları kullanarak köpeğinizin tüylerini daha iyi şekilde tarayabilirsiniz.

Köpeğinizin Rahatlığına Önem Verin

Köpek sahiplenme öncesinde köpeğiniz için gerekli ihtiyaçları temin etmeniz gereklidir. Çünkü köpeğinizin temizliği kadar rahatlığı da önemlidir. Onun rahat olması için bir köpek yatağı tercih edebilirsiniz. Bu köpek yatağının yumuşak ve yerden yüksek olması gerekir. Bu sayede köpeğiniz uyurken yer ile doğrudan temas etmez ve üşümez. Ayrıca yumuşak bir yatakta yatan köpeğiniz rahat bir uyku çekebilir. Köpek yatağı alırken ayrıca köpeğinizin boyutuna uygun bir yatak seçmeniz ve onun rahatlığını sağlamak için gereklidir.

Köpeğinizin rahatlığı için evin koşullarını da buna uygun hale getirmeniz gerekir. Evdeki eşyaları onun konforuna uygun düzenleyebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin bibloları devirmesine ya da değerli eşyaları kaybetmesine engel olabilir. Onun da yutabileceği eşyaları ortadan kaldıracağınız için köpeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Köpeğinizin rahatlığı için onun temel ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Gün içinde köpeğinizi tuvalet için dışarı çıkarmalı, doğru mamayı vererek sağlıklı beslenmesini sağlamalı, enerjisini atmasını sağlamalısınız. Bu sayede onun rahatlığı için gerekli ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Köpeğiniz için oyun da bir ihtiyaçtır. Sizinle, oyuncaklarıyla ya da diğer köpekler ile oynaması onu mutlu edecektir. Bu nedenle köpeğiniz ile oyun oynamanız aslında onun rahatlığı ve konforu için önemli bir etkendir. Oyun oynamak yalnızca köpeğinizin eğlenmesine de yaramaz. Aynı zaman köpeğinizin gün içinde enerjisini atmasına ve akşam olduğunda rahat bir uyku çekmesine de yarar sağlar. Bu nedenle köpeğinizin günlük enerjisini harcayabileceği egzersizler yapmanız hem onun sağlıksız şekilde kilo almasını engelleyecek hem de akşam rahat bir uyku uyumasına yarayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap