Köpeğinizi Kanserden Koruma Yolları Nelerdir?

köpeğinizi kanserden koruma

Köpeğinizi kanserden koruma yollarına bakmadan önce kanserin ne kadar ciddi bir şey olduğunun farkına varmamız gerekir. Kanser, insanlar ve hayvanlar için ölümcül bir hastalıktır. Sevdiğiniz birinin ölümle savaşmasını izlemek hayattaki en kötü deneyimlerden biridir. Bununla birlikte, tüylü dostlarımızı kanserden korumak için bazı önlemler alabiliriz.  Kanserin bu denli dramatik sonuçları olduğu günümüzde bununla savaşmak en büyük sorumluluklarımızdandır. Sonuçları hepimiz için her zaman ağır olan kanserden köpeğimizi korumak için kanserden koruma yollarını iyi öğrenmeli ve eksiksiz uygulamalıyız.

İhtiyacı Olmayan Aşılar Yaptırmamalıyız

Kulağa inanılmaz gelse de bazı aşıların köpeklerde kanser riskini artırdığı bulunmuştur. Köpeğinizi kanserden koruma için gereksiz aşı yaptırımının bu etkisi asla göz ardı edilmemelidir. Purdue Üniversitesi’ndeki birkaç araştırmacı sorular yöneltti ve bir çalışma yaptı. Araştırma sonuçları, köpek aşılarındaki belirli maddelerin köpeğin bağışıklık sisteminde sorunlara neden olabileceğini göstermektedir. Bu yüzden gereksiz aşı yaptırmaktan kaçınmalıyız.

Köpek sahiplerinin yasa aşı gerektiriyorsa, bazı olası sorunlardan kaçınmak mümkünse, yaptırmanın artılarını ve eksilerini anlamalıdır. Ayrıca gözden geçirirseniz veya veteriner hekim tavsiye ederse aşıyı yaptırmalısınız. Köpeğinize bu nedenler dışında aşı yaptırmak büyük zarar verebilir.

Köpeğiniz yeni hastalandıysa, veterinerinizle konuşmanız ve evcil hayvanınızın bilinci yerine gelene kadar aşıyı ertelemenizi gerektirir. Aşılar bağışıklık sistemini yavaşlatır Hastalık nedeniyle köpeğinizin bağışıklık sistemi savunması zayıflamıştır. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip bir aşı, köpeğinizi kansere karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Köpeğimizin Kısırlaştırma Vakti Geldiğinde Geç Kalmamalıyız

Köpeğinizi kanserden koruma için dezenfekte etmek belirli kanser türlerini önüne geçmenizi sağlayabilirsiniz. Vücuttan kansere yatkınlığı yüksek bir bölgeyi çıkarmak o bölgeye ait her türlü kanseri önleyecektir. Genital bölgede kanser birçok köpeğin yaşadığı bir sorundur.

Veteriner hekim, köpeğinizin kısırlaştırılmak üzere büyüdüğünü söylediğinde, genital kanser riskini ortadan kaldırmak için mümkün olan en kısa sürede ameliyat yapması gerekir.

Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie, ailesi meme kanseri riski altında olduğu için önlem olarak her iki göğsünü de aldırdı. Bu karar nedeniyle ölümcül ve tehlikeli kanser geliştirme riskinden tamamen kurtulmuş oldu.

Belli kanser türlerinin oluşturduğu alana girmek kanser riskini azaltacaktır. Bununla birlikte, köpeği kısırlaştırmak için doğru zamanı seçmek çok önemlidir. Çünkü kemik kanserinin bir yaşından önce kısırlaştırılan köpeklerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Kimyasal Kullanımına Dikkat Etmeliyiz

Zararlı kimyasallar içeren temizlik ürünleri son derece zararlıdır. sivrisinekleri ve karıncaları öldüren böcek ilaçları ve hatta kapalı mekanlarda sigara içmek, köpeğiniz için son derece zararlıdır ve kanser riskini artırır. İnsanlara zararlı olan tüm bu kimyasallar ve sigara dumanı, köpeğinizi de aynı şekilde etkileyecektir.

Köpeğimizin Sağlığına Dikkat Etmeliyiz

En temeli diyebileceğimiz yöntem ise köpeğimizi sağlıklı tutarak kanser riskini de azaltmaktır. Yani ne yapmalıyız derseniz köpeğinizi düzenli olarak egzersiz yapın ve onu sağlıklı bir diyetle besleyin. Köpeğinize uygun mama veya mama alırken kaliteli malzemeler kullanan tanınmış markaları tercih ediniz. Köpeği mama içerisindeki gereksiz kimyasallardan koruyabilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Stresten Kaçınmalısınız

Çoğu sağlık probleminin en başında stres gelir. Stresten kaçınarak köpeğinizi sağlığı için etkili bir adım atmış olursunuz. Stresli hayvanların karaciğerleri daha çok çalışır. Organların aşırı çalışması, kansere kapı açan bazı kimyasalları üretmelerine neden olur. Bunu tümör oluşumu izleme ihtimali vardır. Buna hayvanlar da dahildir. Ne yazık ki tüm yazılı tavsiyeleri uygulasanız bile kanser riskini tamamen ortadan kaldıramazsınız. Ancak elimizden geldiği kadar tüylü dostlarımızı sağlıklı tutmaya çalışmakta yanlış bir şey yok.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap