Köpeğin Dışkı Yemesi: Köpekler Neden Dışkı Yer?

Köpeğin dışkı yemesi problemi oldukça tipik davranışlardan biridir. Her köpekte görülmese de birçok köpekte bu harekete rastlamak mümkündür. Köpeklerde dışkı yeme probleminin tıbbi ismi kaprofajidir. Bu durum hem köpek sahiplerini rahatsız eder hem de köpeklerin çeşitli sağlık sorunları yaşamasına neden olmaktadır.

Aynı şekilde köpeklerde dışkı yeme sorunu köpeğinizin yaşadığı bazı rahatsızlıklara da işaret ediyor olabilir. Köpeğin dışkı yemesi her zaman endişelenmenizi gerektirmese de bu durumun sık sık tekrarlanması bir veteriner hekime gitmeniz gerektiğini gösterebilir. Dışkı yemesi kısa sürede tedavi edilmediğinde davranış bozukluğu haline dönüşebilir ve kalıcı hale gelebilir. Köpek sahiplenme ilk defa yapıyorsanız ve neden dışkı yediğini bilmek tedavi aşamasında oldukça önemlidir. Köpeğinizin neden dışkı yediğini anlayarak tedavisini kısa sürede sağlayabilirsiniz.

Köpeğin Dışkı Yemesi: Köpeklerde Dışkı Yeme Nedenleri

 1. Yetersiz Beslenme: Köpeklerde dışkı yeme probleminin en sık karşılaşılan nedeni yetersiz beslenmedir. Uzun süre aç ve vitaminsiz kalan köpekler genellikle dışkılarını yemeye yönelmektedir. Bu oldukça sağlıksız bir durumdur. Çünkü dışkı içerisinde vücuttan atılan mikroplar da bulunmaktadır. Bu durum köpeklerin birçok hastalığa açık hale gelmesini sağlayacaktır. Köpeğinizin protein bakımından zengin mamalar ile beslenmesi önemlidir.
 1. Köpeklerde Stres: Uzun süre kapalı bir alanda kalan, bağlı duran ya da yalnızlık yaşayan köpeklerde dışkı yeme problemi görülmektedir. Köpekler oldukça sosyal canılardır. Aynı zamanda gün içinde yeterli egzersiz yaparak enerjilerini atmaları gerekir. Köpekleri hareketsiz ve bağlı tutmak ruhsal çöküntü yaşamalarına neden olmaktadır. Aşırı stres yaşamaları dışkı yeme problemini ortaya çıkarmaktadır.
 1. Köpeklerde Pika Sendromu: Yabancı madde yeme eylemi pika sendromu olarak adlandırılmaktadır. Pika sendromu sadece köpeklerde değil her canlıda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle vitamin ve demir eksikliği ile birlikte ortaya çıkmaktadır.
 1. Köpeklerde Sağlık Sorunları: Dışkı yiyen köpeklerde çeşitli sağlık sorunları olabilir. Pankreas yetersizliği ya da iç parazit gibi problemlerde köpekler dışkılarını yemeye eğilimlidir. İç parazit sorunu yaşayan köpekler sık sık dışkılarını yemektedir. İç parazit tedavisi uygulanarak bu problemin çözülmesi sağlanabilir.
 • Köpeklerde Vitamin Eksikliği: Köpeklerde meydana gelen vitamin ve mineral eksiklikleri dışkı yemelerine neden olabilir. Özellikle köpeklerde oluşan demir eksikliği dışkı yemelerini sağlamaktadır.
 • Köpeklerde Merak: Köpekler sadece merak sebebiyle dışkılarını yeme eğilimi gösterebilirler. Köpekler dünya ile etkileşimlerini ağızları ile sağlarlar. Aynı zamanda güçlü kokuları olan şeylere ilgi duyarlar. Bu nedenle dışkı yeme davranışı sergilemeleri mümkündür.

Köpeklerin Dışkı Yemesi Önleme Yolları

Köpeğinizin dışkı yemesini önlemenin en etkili yolu, hemen müdahale etmektir. Köpeğinizin dışkısının tadını kötüleştirmek adına dışkının üzerine parafin ya da tabasco sosları sürüldüğü bilinmektedir. Köpeğiniz yerken lezzetli fakat sindirilirken acılaşan katkı maddeleri de bulunmaktadır. Fakat bu gibi yöntemler tüm köpekler üzerinde etkili olmayabilir.

Köpeğinize yumuşak, nazik ve aynı zamanda disiplinli davranmanız oldukça önemlidir. Eğer köpeğiniz psikolojik sebepler dolayısıyla dışkısını yiyorsa, problemin sebebini çözmeli ve etkili yöntemler denemelisiniz. Eğer köpeğiniz yeni doğum yaptıysa ya da yetersiz besleniyorsa, vücut ihtiyaçlarını karşılayacak uru mamalar tüketmesi önerilmektedir. Aynı zamanda mineral ve vitamin takviyesi uygulamayı deneyebilirsiniz. Veteriner hekiminize dışkı yeme problemi hakkında danışabilir ve uygulayabileceğiniz yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Köpeklerin Dışkı Yemesinin Zararları

Köpeklerin dışkı yemesi birçok sağlık problemini de beraberinde getirebilir. Dışkı yiyen köpeklerde özellikle parazit enfeksiyonları sürekli tekrarlanmaktadır. Aynı zamanda mantar ve kusma gibi sorunlar da yaşanabilir. Köpeğinizde aşağıda sıralanan belirtilerden herhangi biri görülüyorsa vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışmak gereklidir.

 • İshal
 • Kilo kaybı
 • Dışkı kusma
 • İdrar miktarında artış
 • Kötü kokan nefes
 • Su tüketiminde değişim

Veteriner hekiminiz köpeğinizin dışkı yeme probleminin altında ki sebebi teşhis ederek tedavi yöntemleri konusunda sizi bilgilendirmelidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap