Köpeğim Kakasını Yiyor: Köpeklerde Dışkı Yeme Sorunu

Köpeğim kakasını yiyor diyorsanız bu durumu görmezden gelmeden ciddiye almanızı öneriyoruz. Köpeklerin dışkı yemesi sık karşılaşılan ve genellikle tıbbi ya da davranış sorunlardan kaynaklanan bir durumdur. Köpekler doğaları gereği sürüler halinde yaşayan, havlayan, üreyen, koklayan ve kemiren hayvanlardır. Bu gibi davranışlar onlar için son derece normaldir.

Onlardan tüm temel davranışlarını bırakmalarını beklemek insanlar ile uyum içerisinde yaşamalarını da zorlaştırmaktadır. Ayrıca köpeklerin birçok davranışının sahipleri ile olan etkileşimlerinden kaynaklandığını da unutmamak gerekir. Çok zararlı görülmeyen davranışlar zaman içerisinde düzelmezse davranış bozukluğuna dönüşmektedir. Köpeklerin dışkı yemesi de en bilinen davranış bozukluklarından biridir. Birçok kişi bu davranışa bir anlam veremezken aslında köpeğinizin neyi neden yaptığını bilmek ve tedavisini sağlayabilmek son derece önemlidir.

Köpeğim Kakasını Yiyor: Köpeklerin Dışkı Yeme Nedenleri

 1. Beslenme Eksikliği: Köpeklerin dışkı yemesi yetersiz beslenme nedeniyle gerçekleşiyor olabilir. Aç ya da vitaminsiz kalan köpeklerin çoğu kendi dışkılarını yemeye eğilim gösterirler. Fakat bu durumun oldukça sağlıksız olduğunu bilmek gerekir. Dışkı içerisinde ki vitaminler kadar bakterileri de barındırmaktadır. Köpeğinizin dışkı yemesi kısa sürede hastalanmasına neden olacaktır. Köpeğinizin beslenme düzenine dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.
 • Stres: Özellikle uzun süre kapalı bir yerde ve yalnız kalan köpekler, yaşadıkları stres nedeniyle dışkılarını yiyebilirler. Oldukça enerjik ve aktif köpeğinizi uzun süre bir yere bağlı tutmak ya da hapsetmek onların ruhsal problemler yaşamasına neden olacaktır.
 • Tıbbi Sorunlar: Köpeklerde pankreas yetersizliği ve iç parazit problemleri dışkı yeme davranışını tetiklemektedir. Köpeğiniz özellikle iç parazit sorunuyla dışkısını yiyorsa, sık sık bu davranışı tekrarladığını görebilirsiniz. Köpeğinizin iç parazit aşılarını ihmal etmemeniz önemlidir.
 • Pika Sendromu: Köpeklerde görülen yabancı madde yeme eğilimine pika sendromu adı verilmektedir. Köpekler gibi diğer tüm canlılarda da bu davranış bozukluğunu görebilmek mümkündür. Köpeklerde görülme nedenlerinden en çok bilineni demir ve vitamin eksikliğidir.
 • Dışkı Yaptığı İçin Cezalandırmak: Sahibi tarafından yanlış yere dışkı yaptığı için cezalandırılan köpekler, dışkılarını yiyerek sahiplerinden gizlemek isteyebilirler. Köpeğinizi azarlamak ya da cezalandırmak yerine köpeğinize doğru tuvalet eğitimi verdiğinizden ein olmalısınız. Aksi halde köpeğiniz üzerinde olumsuz birçok etki bırakmanız muhtemeldir.
 • Yavrularını Temizleme: Yeni doğum yapmış anne köpekler, yavrularını yalayarak temizlemektedir. Parazit, sinek ve böcekler dışkının kokusunu alarak yavrularının etrafına gelebilir. Köpeğiniz bu durumu engellemek amacıyla içgüdüsel olarak yavrularını yalayarak temizler.

Köpeklerde Dışkı Yeme Belirtileri

 • İshal
 • Nefeslerinde ki kötü koku
 • Fazla idrar yapmaları
 • Kilo kaybı görülmesi
 • Su tüketiminde değişiklik olması
 • Dışkı kusması

Köpek Dışkısının Zararları

Köpeğinizin dışkı yemesi parazit, bakteri, mantar ve eğer kedi dışkısı yiyorsa toksoplazma bulaştırma riskine sahiptir. Şiddetli bağırsak enfeksiyonları geçirmesi muhtemeldir. Özellikle bir başka hayvanın dışkısını yeme eğilimi gösteriyorsa, bağırsak parazitlerinin yumurtalarını yutabileceği gibi hastalık oluşturabilecek zararlı bakterileri de yutabilir. Bu şekilde birçok ciddi hastalığı da beraberinde getirmesi mümkündür.

Köpeklerin Dışkı Yemesi Nasıl Önlenir?

Köpeğinizin dışkı yediğini düşünüyorsanız kısa süre içerisinde bir veteriner hekime gitmelisiniz. Veteriner hekim dışkı yeme probleminin altında yatan sebepleri anlamak için çeşitli testler yapacak ve sizi tedavi yolları için bilgilendirecektir.

Köpeğinizin dışkı yeme sorunun altında tıbbi ya da davranışsal bir bozukluktan kaynaklı bir sebep yatıyor olabilir. Eğer köpeğiniz gıda yetersizliği nedeniyle dışkısını yiyorsa ona dengeli bir diyet planı hazırlamak faydalı olacaktır. Ya da davranış problemleri varsa köpeğiniz ile özel olarak ilgilenmeniz gerekebilir.

Mesela köpeğiniz dışkısını yaptıktan sonra yemesini engellemek için ödül mamaları vermeyi deneyebilirsiniz. Dışarıda ki dışkıları yemesini önlemek için de tasma ile kontrolünü sağlamanız mümkün olabilir. Tüm bu yöntemlerden bir fayda göremediyseniz, köpeğinizin dışkısının tadını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Köpeğin mamasının içerisinde sindirim sırasında acılaşan katkılardan kullanabilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz dışkısının tadını sevmeyecek ve yemek istemeyecektir. Fakat en etkili çözüm için köpeğinizin bu davranışının altında yatan sebebe odaklanmalı ve tedavisini sağlamalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap