Fransız Bulldog Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Fransız Bulldog köpek cinsi, İngiltere’de ve İngiliz Bulldog’ların minyatür versiyonu olarak üretilmiştir. 1860 yılında Fransız köpek yetiştirenler tarafından Fransız Terrieri ile çaprazlanmıtır. Fransız yürüyüş seven köpekler arasında Fransız Bulldog köpekler tutulmuş bu adı alır. Fransız Bulldog köpekler Fransa ve tüm Avrupa’da hızla tanınmış ve kısa zamanda da Amerikalılar tarafından keşfedilir. Bu köpekler Amerika’da en çok sevilen köpek cinslerinden biridir.

Fransız Bulldog Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Fransız Bulldog köpekleri küçük köpek ırklarından kabul ediliyor. Erkek ve dişi Fransız Bulldog köpekler 30 cm uzunluğa sahip olabilir. Yine dişi ve erkeklerde ise 9 ila 13 kilogram arasında ağırlıkları görülmektedir.
 • Fransız Bulldog köpeklerinin gözleri çıkık ve büyüktür. Gözleri daima koyu renklerde görülmektedr.
 • Fransız Bulldog köpeklerin tüyleri kısadır. Genellikle beyaz, sarı, desenli veya bu renklerin karışımında görülmektedir.
 • Kuyrukları düz ya da kıvrık olarak karşınıza çıkar. Burunları ise koyu renkli ve basık şekildedir.
 • En belirgin fiziksel özelliği ise yarasaya benzeyen kulak yapılarıdır.
 • Fransız Bulldog köpeklerinin derileri yumuşak ve gevşek durumdadır.
 • Fransız Bulldog ile İngiliz Bulldog köpekler hemen hemen aynı görüntüye sahiptir. İkisi arasında ki en önemli fark Fransız Bulldog köpeklerin İngiliz Bulldog’dan daha küçük olmasıdır.

Fransız Bulldog Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Fransız Bulldog köpeklerinin en belirgin davranışsal özellikleri inatçı olmalarıdır. Bu nedenle başka köpeklerle çeşitli sorunlar yaşamaları muhtemeldir. Küçük yaşta köpekler ile sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir.
 • Fransız Bulldog köpekler kedilerle köpeklerle anlaştıklarından iyi iletişim kurablirler.
 • Oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuklarla her zaman güzel vakit geçirebilrler.
 • Yabancılara karşı iyi ya da kötü olduklarını söylemek doğru olmayabilir. Genellikle ilgisiz davranırlar.
 • İnatçı tavırları sebebiyle itaat ve eğitilme konusunda ufak sorunlar yaşamanız mümkündür.
 • Çoğunlukla gereksiz havlama eğilimi göstermezler. Fakat bir yabancı ile karşılaştıklarında havlamaları normal kabul edilir.

Fransız Bulldog Köpek Cinsi Bakımı

Fransız Bulldog köpeklerin tüyleri kısa olduğu için bakımı da kolaydır. Tüylerinin de en az haftada bir taranması yeterli olacaktır. Böylece tüylerinin parlak ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Aşırı egzersiz ihtiyaçları bulunmamaktadır. Gün içinde yarım saat gezdirilmeleri hem egzersiz hem de tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi için yeterlidir. Kilo almaya meyilli oldukları için diyet beslenme programı uygulanması önerilir. En az ayda bir tırnaklarının kesilmesi gerekir. Aksi halde uzayan tırnakları patisine baskı yaparak canını acıtabilir. Köpeğinizin tırnaklarını keserken zorluk yaşıyorsanız veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Fransız Bulldog Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Fransız Bulldog köpeklerin en sık karşılaştığı sağlık sorunları solunum sistemleri ve kısa burunları nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle çok horladıkları ve kısa sürede yorulukları bilinmektedir. Bu nedenle onların koşmasına engel olarak uzun yürüyüşlere çıkartmanız kardiyovasküler kapasitelerini arttırmak adına faydalı olabilir. Ayrıca nefes sorunları sebebiyle de sıcağa karşı savunmasız durumdadırlar. Aşırı sıcak ortamlarda ya da klimasız evlerde yaşaması tavsiye edilmemektedir.

Fransız Bulldog’ların yaşadığı bir diğer problem ise disk aşınmasıdır. Köpeğinizde boyun tutulması, büzgen kaslarda kontrol kaybı ve topallama gibi sorunlar görebilirsiniz. Fakat erken teşhis şansıyla kısa sürede tedavisi mümkündür. Fransız Bulldog köpeklerinin büyük başları nedeniyle doğum aşamaları zor gerçekleşebilir. Bu nedenle hamile köpeğinizin de düzenli veteriner kontrollerinin aksatılmaması önemlidir. Bu köpeklerin çeşitli alerjilere yatkın oldukları da bilinmektedir.

Fransız Bulldog Köpek Cinsi Fiyat Bilgisi

Dış görünüşleri ve renklerine göre Fransız bulldog fiyat 2500 TL ila 9 bin TL arasında fiyat farklılıkları gösterebilirler. Aynı şekilde safkan olmaları ve sağlıklı olmaları da fiyat farklılıklarını etkilemektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap