Bandogge Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Bandogge Mastiff köpek ırkı görünüş itibari ile korkutucu olabilen köpek ırkları arasında yer alır. Görünüşlerinin aksine zeki ve uysal olan köpeklerdir. Agresif olmaları yetiştirilme tarzlarına bağlı olarak değişiklik olur. Agresif yetiştirilen Bandogge Mastiff ırkı agresifliğe yatkınlık gösterir. Bandogge Mastiff’ler, iyi yetiştirildiklerinde uysal bir cins olur. Sahip oldukları gücün bilincide olan ve bundan dolayı kendine güveni son derece yüksek olan bu ırk geçmiş zamanda dövüş köpeği olarak yetiştirilmiştir. Günümüzde bu ırkı hala bu şekilde eğiten kişilerden bahsetmek mümkündür. Günümüzde Amerika’da bazı eyaletlerinde dövüştürülmekte olan bu ırklar mükemmel derecede koruma köpekleridir.

Amerikan kökenli bu ırkın yetiştirilmesi ve çoğaltılması günümüzde hala devam eden bir durumdur. Bandogge Mastiff ırkı köpekler sahiplerine çok bağlı olan köpeklerdir. Bundan dolayı sahipleri tarafından verilen eğitimi kolay bir şekilde kabul ederler. Sahiplerini korumak için her türlü tehlikelere atılarak fedakarlıklar yaparlar.

Bandogge Mastiff’in Özellikleri Nelerdir?

Bu Bandogge Mastiff köpek ırkı dev ırklardan kabul edilmekte olan bir köpek türüdür. Güçlü, kaslı ve iri bir görünüme sahiplerdir. Dişiler genellikle erkeklerden daha kısa ve daha az kiloludur. Güçlü ve korkutucu bir görünüme sahip olan Bandogge Mastiff’in özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Erkek Bandogge Mastiff köpekleri 45-63 kilogram arasında gelişir. Dişi Bandogge Mastiff köpekleri ise 38 kilogram ve üzerinde gelişim gösterirler.
 • Ortalama olarak 63 – 73 cm yüksekliğinde olabilen bu köpeklerin dişileri daha kısa boyutlarda olabilir.
 • Kısa tüylü köpek ırklarından biri olan bu köpeklerin sert ve düz görünüme sahip tüyleri vardır.
 • Siyah, gri, kırmızı, altın – kahve, kahve üzerine benekli ya da çizgili gibi farklı renklerde tüyleri olabilir.
 • Aralarında mesafe bulunan küçük gözleri vardır.
 • Kulakları küçük ve sivri uçludur.
 • Kuyrukları orta uzunlukta, kısa tüylü ve sivri olur.
 • Bacakları kısa olsa da güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir.

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Karakteri Nasıldır?

Zeki olmaları ile bilinen Bandogge Mastiff köpek ırkı, kolay eğitilebilir ve uyum sağlamaya yatkın olan köpekler. Her şeyi çok kolay algılamaları sebebi ile birçok görevi yerine getirebile köpek cinsleri arasındadır. Bu bilgileri ile ön plana çıkmakta olan Bandogge Mastiff’in karakteri şu şekildedir:

 • Bandogge Mastiff köpek ırkı son derece uysal ve cana yakındır. Agresif yetiştirilirlerse uysallıklarını kaybedebilirler.
 • Eğitim aldığı alanda bir aslan gibi bölgesini ve görevini korurlar.
 • Uysallıkları sebebi ile çocuklarla iyi anlaşırlar. Çocuklara ve sahiplerine karşı sevimli ve anlayışlı hareketler sergilerler.
 • Keskin zekaları sayesinde tehlikeli ve güvenli alanları da tespit ederler.
 • Diğer köpeklerle pek iyi anlaşamayan Bandogge Mastiff, köpeklere karşı üstünlük elde etmek ister.

Bandogge Mastiff’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Genellikle Bandogge Mastiff’in bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli durum bu köpek ırkını agresif yetiştirmemektir. Bandogge Mastiff köpek ırkı genel anlamda uysal olan köpeklerdir; ancak yanlış bakım sonrasında agresifleşebilirler. Fiziksel bakımı için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Bu köpekler kısa tüylere sahip oldukları için yoğun bir tüy bakımına ihtiyaç duymazlar. Tüylerinin haftada 1 ya da 2 kez fırçalanması yeterli olur.
 • Köpek çok kirlenmediği sürece yıkanmak istemez. Eğer köpek şampuan ve su ile yıkamak istenmezse tarayarak kuru şampuan yardımı ile temizlemek mümkündür.
 • Köpeğin patileri dışardan eve geldikten sonra yıkanmalıdır.
 • Tıraş ihtiyacı olmayan tüyleri yılda iki kez dökülür. Bu dönemler genellikle mevsim geçişleridir. Bu nedenle tüyleri pek fazla bakım gerektirmez.
 • Köpeğin tırnaklarını uzadıkça kesmek gerekir.
 • Dişleri haftada bir ya da iki kez fırçalanmalıdır. Köpeklerin dişleri özellikle de yaş mamalardan dolayı tartar ve plak oluşumuna açıktır. Bu nedenle de özellikle yaş mama tüketiminden sonra dişlerinin fırçalanması önemlidir. Bunun için köpekler için özel üretilen diş macunu ve diş fırçalarından yararlanmak mümkün.

Bandogge Mastiff Nasıl Beslenir?

Kaslı ve güçlü yapıya sahip olan bu köpeklerin kas kütlesinin gelişmesini sağlayacak yüksek protein içerikli mamalar tercih edilmesi gerekir. Bandogge Mastiff’in beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz:

 • Mama seçilirken protein, vitamin ve mineral içerikleri zengin olan mamalar tercih edilmelidir. Buna ek olarak mamaların içeriğindeki karbonhidrat ve yağ dengesine de dikkat etmek gereklidir.
 • Mama seçimi yapılırken köpeğin aktiflik durumuna da dikkat etmek gerekir. Eğer köpek çok aktif ise ihtiyacı olan enerjiyi kazanması için karbonhidrat ağırlıklı mamalar tüketmesi önemlidir. Aynı şekilde köpek tüm gününü yatarak geçiren bir köpekse yüksek enerjili mamalar köpeğin kilo almasına neden olabilecektir.
 • Mama seçerken farklı özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Irkı, yaşı, aktifliği, mevcut sağlık sorunları, olası sağlık problemleri, kilosu gibi pek çok durum dikkate alınarak mama seçilmelidir. Mama seçiminde iyi bir veterinerden yardım almak köpeğin sağlığı açısından son derece önemli bir durumdur.

Bandogge Mastiff Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

American Pitbull Terrier köpeklerine ve Neapolitan Mastifflerine dayanır. Farklı köpeklerin çiftleştirilmesi ile de bu köpeklerin ırklarında farklılaşma görülüyor. Dolayısıyla Bandogge Mastiff köpekleri safkan köpek ırklarından değildir. Bu tip farklı çiftleştirilmeler köpeklerin farklı özelliklere sahip olmasına neden olsa da benzer özellikler nedeniyle ırkın genel yapısının bozulmasına neden olmaz. Amerika kökenli olan bu köpeklerin yaygınlaştırılması ve yetiştirilmesi günümüzde hala devam etmekte olan bir durumdur.

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Eğitimi

Köpeklerinin eğitimi kolaydır. İtaat eğitiminde iyidirler ve sahiplerinin sözünü dinlerler. Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayarak yöneltilen komutları da rahatlıkla yerine getirirler. Eğitilmesi kolay olan bu köpeklere kısa zamanda sık tekrarla çoğu şey öğretilir. Bandogge Mastiff’in eğitimi genel olarak kolaydır. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Bandogge Mastiff eğitir.

Safkan Bandogge Mastiff Nasıl Anlaşılır?

Köpek ırklarının safkan olması için annelerinin, babalarının, büyük annelerinin ve büyük babalarının aynı genden gelmelidir. Köpeğin anne ve babası aynı ırktan gelmiyor ise bu durum köpeğin safkan olmadığı anlamına gelir. Bandogge Mastiff’in safkan olup olmadığı sorusunun cevabı safkan olmadıkları yönündedir. Bunun sebebi Bandogge Mastiff ırkı köpeklerin ırkının American Pitbull Terrier köpeklerine ve Neapolitan Mastifflerine dayanıyor olmasıdır. Bundan ötürü safkan Bandogge Mastiff köpeğinden bahsetmek söz konusu değildir. Bir köpeğin safkan olup olmadığını öğrenmek için köpeğe ait kayıtlara bakılabilir. Safkan köpeklerin kayıtlarında safkan oldukları bilgisi de yer alır.

Bandogge Mastiff Ne Kadar Yaşar?

Köpeklerin hayatta kalma süreleri ırklarına göre değişiklik gösterir. Bunun yanında köpeklere nasıl bakıldığı da hayatta kalma sürelerini oldukça etkileyen önemli bir durumdur. Her köpek ırkının kendi ihtiyaçlarına göre bakım tarzları, beslenme tarzları değişiklik gösterir. Bu hususlar her köpek için dikkatli bir şekilde yapıldığı sürece köpeğin yaşam süresi bir miktar uazar. Bandogge Mastiff köpek ırkı ömrü ortalama 10 yıldır. Bu süre bir miktar uzayabilir ya da kısalır. Bu köpekler stresten uzak, sağlıklı ve temiz bir bakım ile yaşarlarsa çok daha uzun yıllar boyunca yaşamaları da mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Swedish Vallhound Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap