Yaz Aylarında Köpek Bakımı: Köpeğimi Nasıl Serinletirim?

Yaz aylarında köpek bakımı için bazı ipuçlarına sahip olmak ve köpeğinizin sıcaktan etkilenmesini engellemek önemlidir. Sıcak havanın tadını çıkarmak kadar güneşin zararlı ışıklarından korunmak da gerekir. Bu nedenle köpeğinizin bakımına her zaman olduğundan daha fazla dikkat etmeli ve onu korumalısınız.

Yaz aylarında köpek bakımı konusunda ekstra özenli olunmasının bir sebebi de, köpeklerin insanlar gibi terleyememeleridir. Bu nedenle de vücut ısılarını dengelemeleri mümkün olmamaktadır. Vücut ısılarını dengeleyemeyen köpekler daha hızlı nefes almaya başlarlar ve dillerini dışarı çıkarırlar. Ancak bu sayede havanın sıcaklığı ile başa çıkmaları mümkündür. Köpek sahiplerinin gerekli özen göstererek köpeklerini rahatlatmaları ve su ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir.

Yaz Aylarında Köpek Bakımı İpuçları: Kürk Bakımı

Yaz mevsiminde bunaltıcı sıcaklarda ilk akla gelen köpeğinizin kürklerinin durumu olmaktadır. Kürklerinin bakımının sağlanması sıcak havanın keyfini çıkarmalarını sağlayacaktır. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüy bakımı tüylerinin uzunluğu, yoğunluğu, tek ya da çift katmanlı olması ya da köpeğinizin cinsine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat tüy bakımı denildiğinde akla gelen tüylerinin tıraş edilmesi olsa da aslında bu işlem olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Tüyleri tıraş edilen köpeklerin derisi güneş ışığına maruz kaldığında yanıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle yaz aylarında köpeğinizin tüylerinin taranması, yıkanması ve temizlenmesine de yeterince özen gösterilmelidir. Köpeğinizin öğle saatlerinde dışarıda olmasını engellemelisiniz. Sıcak günlerde susuz kalmasını önlemeli ve bol su içmesine yardımcı olmalısınız. Köpeğinizi tıraş ettirmeye karar verdiyseniz bile öğle saatlerinde yapacağınız yürüyüşlerden kaçınmalısınız.

Yaz Aylarında Köpeklerde İştahsızlık

Köpeklerin iştah kaybı yaşaması birçok hastalığın belirtisi olduğu için endişeye kapılmanız gayet doğaldır. Fakat yaz aylarında yaşanılan iştah kayıplar sadece hastalık belirtisi olmayabilir. Sıcak havalar köpeğinizin vücudunda ki yağ oranını düşürmektedir. Bu nedenle köpekler yaz mevsimine adapte olabilmek için beslenme ve hareket alışkanlıklarını değiştirebilmektedir.

Yeme alışkanlıklarını değiştiren köpekler sıcak havalardan çok daha az etkilenmektedir. Ayrıca bazı köpekler akşam saatlerinde beslenmeyi de tercih edebilirler. Böylece gün içinde vücut ısıları yükselerek onlara zarar vermemektedir. Köpeğinizin yaz aylarında bol su içip az mama yemesinde herhangi bir sorun aramanıza gerek olmayabilir. Yine de köpeğinizin normalden çok daha az mama tükettiğini düşünüyor ve endişeleniyorsanız bir veteriner hekime danışmayı deneyebilirsiniz.

Köpeğiniz İçin En İyi Yaz Yiyecekleri

Köpeğinizin yaz aylarında su oranı fazla yiyecekleri tüketmesi çok daha faydalı olmaktadır. Köpeklerin yaz aylarında tüketebilecekleri yiyeceklerden bazıları şunlardır:

  • Taze Havuç: Köpeğiniz için ideal bir vitamin ve mineral kaynapı olmaktadır. Çiğneme oyuncakları yerine taze havuç vermeyi deneyebilirsiniz. Havuç içerisinde E vitamini, B vitamini ve beta karoten bulunmaktadır.
  • Kavun/Karpuz: Hem iyi bir su kaynağı hem de vücut ısılarını düşürmeye yardımcı olacak besinlerdir. Köpeğinize kavun ya da karpuz verirken çekirdeksiz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Zencefil: Köpeğiniz için mide iltihabı önleyici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda köpeğinizi yatıştırıcı özelliğe sahip zencefili karpuz suyu ile harika bir dondurma haline getirebilirsiniz.
  • Yeşil Fasulye: Lif bakımından zengin yeşil fasulye, köpeğinizin sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir.
  • Hindistan Cevizi Sütü: Köpeğiniz için son derece besleyici ve faydalıdır. Fakat yavru köpekler hindistan cevizi sütünü sindiremeyebileceği için yetişkin köpeğiniz için faydalı olabileceğini unutmamalısınız.
  • Dondurma: Köpekler için özel üretilen ve laktoz içermeyen dondurmalardan alarak köpeğinizin serinlemesini sağlayabilirsiniz.

Yaz Aylarında Köpeğinizle Eğlenmek

Özellikle yaz aylarında daha fazla dikkat etmeniz gereken köpeğinizle eğlenceli vakit geçirecek aktiviteler yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Köpekler de insanlar gibi plaja gitmeyi ve denize girmeyi çok severler. Birlikte plaja giderek denizde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Denize ulaşımınız yoksa güzel bir doğa yürüyüşü yapmaya karar verebilirsiniz. Hem beraber egzersiz yapıp hem de temiz hava alabilirsiniz. Ayrıca köpeğinize tasma takmanıza bile gerek kalmadan keyifli bir yürüyüş geçirebilirsiniz. Biraz sosyalleşmek istiyorsanız diğer köpek sahipleri ile buluşarak beraber yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Bu yürüyüşleri sıcak havalar nedeniyle erteliyorsanız gece yürüyüşleri yapmayı düşünmelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap