Sokak Köpeği mi, Cins Köpek mi Sahiplenmeliyim?

Sokak köpeği mi cins köpek mi? Hem sokak köpekleri hem de cins köpekler yüzyıllar boyunca gelişim göstermiştir ve ailenize en uygun köpeğin hangisi olduğuna dair sizin için doğru kararı vermek çok heyecan verici bir zamandır. Bu çok zor bir karar olur. Ancak umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü size ırkların kökeni hakkında her şeyi bulabileceğiniz çok kapsamlı bir köpek rehberi sunulmaktadır. Benzersiz ırkları keşfetmek ve hangi cinsin hangi mizaca, hangi özelliklerine ve hangi potansiyel sorunlara neden olabileceğini bu yazı da bulabilirsiniz.

Sokak Köpeği mi Cins Köpek mi

Doğru cinsi seçerken, önce bir sokak köpeği veya bir cins köpeği isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Cins köpekler genellikle özel bir yetiştiriciden gelir ve çok maliyetli olabilirken, sokak köpekleri genellikle hayvan barınaklarından gelir ve bu kadar yüksek edinim maliyetleri anlamına gelmez. Kararınızı biraz daha kolaylaştırmak için, her iki türün de avantajları aşağı da belirtilmiştir.

Cins Köpek Irkları

Cins köpekler, aynı safkan ırkın ebeveynlerinden gelen köpeklerdir. Normalde bir köpek yetiştiricileri birliğine kayıtlıdırlar ve Alman Köpek Endüstrisi Birliği (VDH) tarafından tanınmaları gerekir.

Çok çeşitli cins köpekleri vardır. Sadece karşılaştırın ve hedeflenen üremenin ne kadar gelişmiş olduğunu ve hayvanların görünüş, boyut ve mizaç açısından ne kadar uzakta olabileceğini görebilirsiniz.

Cins Köpek Irklarının Avantajları

Cins bir köpek edinmenin büyük bir avantajı, her cinsin mizaç, davranış ve sağlık gibi karakter özelliklerinin çok öngörülebilir olmasıdır. Karar verirken bu, köpeğinizden ne beklediğinize, mükemmel bir av köpeği, bir çoban ya da çok az enerjinin karakteristik olduğu bir köpek olması gerekip gerekmediğine çok dikkat edebileceğiniz anlamına gelir. Cins köpekleri de boyut ve tüy olarak tahmin edilir. Böylece kararınızı yaşam ortamlarına uyarlayabilirsiniz. Ayrıca, cins köpeklerin uygun şekilde tutulmasına ilişkin bilgi ve yardımlara daha kolay erişilebilir.

Sokak Köpekleri

Ne yazık ki cins karışımı adı, bu güzel ve çeşitli köpekler grubu için oldukça olumsuz geliyor. Karışık bir cins, herhangi bir aile için mükemmel bir seçim olabilir. Bunun zor kısmı, melez bir ırka karar verirken mizaç türü hakkında önemli noktaları bulmaktır.

Sokak köpekleri, türü veya cinsi ile tanımlanamayan bir köpektir. Nesiller boyunca farklı geçişlerin sonucudur ve soyları bilinmemektedir. Karışık ırklar genetik olarak çeşitlidir ve belirli özelliklere sahip olacak şekilde yetiştirilmemiştir. Geleneksel olarak, karma ırkların yarışmalara katılmasına izin verilmiyor, ancak son yıllarda bazı yarışmalarda karma ırk kategorileri de tanıtıldı.

Sokak Köpeği Sahiplenmenin Avantajları

Sokak köpeğinizin bir gün nasıl görüneceğinin ön görülmezliği, türünün tek örneği bir köpeğe sahip olacağı anlamına gelir. Dahası sokak köpekleri, cins köpekler kadar pahalı değildir ve bu nedenle biraz tasarruf edebilirsiniz.

Rastgele yetiştirme, melezleri ortalama cins köpeklerden daha az kalıtsal hastalıklara yatkın hale getirir. Karışık ırklar da daha uzun bir ömre sahip olma eğilimindedir, bu nedenle sevgili köpeğinizi biraz daha uzun süre yanınızda tutabilirsiniz.

Bu özelliklere bakarak hangisini seçebileceğiniz belli olmaktadır. Yine de kararsız kalıyorsanız, profesyonel bir destek alabilirsiniz. Bu alanda danışmanlık yapan insanlar vardır. Bu bunları gerçekleştirecek ve dikkate alarak, sevimli dostunuza kavuşabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun, hepsi sevimli dostlarımızdır ve hepsi özel ve güzeldir. Hepsi sevgiye açtır ve hepsine bu sevgiyi verebilirsiniz. Onlarla dost olun ve güzel bir şekilde yetiştirin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap