Köpekleri Neler Zehirleyebilir

Köpekleri neler zehirleyebilir? Bir an dikkat etmiyorsunuz ve köpeğiniz yerden bir şey yiyor veya oturma odasındaki masadan bir şey çalıyor. Köpek severler için bir korku gösterisi gibi olabilir bu durum. Özellikle ne yediği belli olmadığı zamanlarda bu tehlikeli bir durumdur. Köpeklerde zehirlenme belirtileri ve riski büyüktür ve semptomlar söz konusu toksine bağlıdır. Dört ayaklı arkadaşınızdaki zehirlenmeyi olabildiğince çabuk fark edebilmeniz bu yazıyı okumanızda fayda olur.

Köpekleri Neler Zehirleyebilir

“Zehrin türüne ve zehrin miktarına bağlı zehirlenme hemen veya yutulduktan birkaç saat sonra fark edilebilir. Bununla birlikte ilk semptomların ortaya çıkması arasında birkaç gün sürebilen birkaç zehir (örneğin, fare zehri, talyum) bulunur. Köpeklerde zehirlenmeyle ortaya çıkabilecek semptomlar aşırı tükürük salgısı, titreme, ilgisizlik veya aşırı heyecan, halsizlik, dolaşım problemleri (bilinç kaybı ile çökme), kusma, boğulma, ishal, karın krampları, kusmadır, ayrıca nefes darlığına kadar nefes almada zorluklar veya göz bebeklerinde ve ağız mukozasında değişiklik olabilir.

Köpek zehirlenmesinin yaygın belirtileri

  • Sert, şişkin bir mide
  • Kardiyovasküler şikâyetler
  • İshal ve / veya kusma
  • Kramplar ve / veya kas titreme
  • Nefes darlığına kadar solunum problemleri
  • Kusmukta, dışkıda veya idrarda kan
  • Bilinç kaybı ve / veya halsizlik
  • Ağız çevresinde aşırı tükürük ve / veya köpük

Köpeğinizin Zehirlendiğini Anladığınızda Ne Yapmalısınız?

“Köpeğinizde zehirlenmeye yol açacak  çok sayıda madde içermesi nedeniyle, acil bir durumda uzman olmayan kişilerin hedefe yönelik yardım sağlamaları imkânsızdır: O yüzden bir an önce bir veteriner hekime görünün! Köpeğe sakinlik kazandırmak ve onun için orada olduğunuzu ona göstermek önemlidir. Hayvan bilinçsiz ise, ağzından kusma ve tükürüğün çıkması için yan tarafına düz bir şekilde yatırılmalı ve başı döndürülmelidir.

Uyarı: Köpeği hiçbir koşulda kusturmayın! Birincisi, bir köpekte, kusturmak için boğazda parmak yöntemini kullanmak mümkün değildir. İkincisi, örneğin zehirli mide içeriğinin ortaya çıkması da tehlikeli olabilir. Ayrıca, bazı toksinlerin emilimi hızlandığından, süt veya yağ infüze etmekten de kaçınmalısınız! Yağ bulaşmış deri alanları, veterinere nakledilmeden hemen önce kesilmelidir.

Not: Zehirlenmeden şüpheleniyorsanız, en kısa sürede bir veteriner hekime telefonla başvurun ve ardından hayvanı hemen muayenehaneye getirin! Mümkünse, hayvanın yediği maddeyi saklayın ve yanınızda veterinere götürün. “

Köpekler İçin Tehlikeli meyve türleri

Avokadonun özellikle salatalarda bazı kullanımları vardır. Sağlıklı yağ asitlerine ek olarak, köpeklerimiz için kesinlikle zehirli olan persin içerir: Bu sadece meyvenin özünde değil aynı zamanda deri ve ette de bulunur. Köpeklerde zehirlenme, kalp kası hasarına, nefes darlığına ve assite neden olduğu için genellikle ölümcüldür.

Köpekler İçin Zararlı sebzeler

Hemen hemen her öğünde baharat olarak kullandığımız soğan ve sarımsak, köpekler için aynı miktarda menüde yer almamalıdır. Her iki yiyecek de, köpekler için toksik olan, kırmızı kan hücrelerini yok eden ve dolayısıyla kansızlığa yol açan N-propil disülfür ve alil propil sülfür içerir.

Brokoli de köpeğinize belli miktarlarda zararlıdır. Köpeğin sindirim sistemine saldıran ve zarar veren madde izotiyosiyanat içerir. Bununla birlikte, sebzeler yalnızca toplam diyetin onda birinden fazlasını oluşturuyorlarsa zarar verirler. Ancak dörtte birinden fazlası zaten ölümcül: Köpekler için brokoli diyeti bu nedenle yasaktır!

Köpekler İçin Evdeki Zararlı Maddeler

Tütünde bulunan nikotin, köpeğiniz için de zararlıdır. Sadece 5 ila 25 gr kuru tütün ölüme neden olmak için yeterlidir. Burada da semptomlar artan solunum ve kalp atış hızı, tükürük ve hareket bozukluklarıdır. Bu nedenle asla kendi köpeğinizin sigara izmaritli su birikintilerinden içmesine izin vermemelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap