Köpeklere Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklere pati bakımı mevsimine göre değişebilir. Örneğin yazın genellikle sıcak havalardan dolayı köpeklerin patileri sıcak zemin ile temas ettikçe aşınabilir ve yaralanabilir. Bu nedenle de köpeğinizin pati bakımını da hava koşullarına, köpeğinizin ihtiyaçlarına ve gerekli olduğu durumlarda yaralanmalara yönelik olarak yapabilirsiniz. Peki, köpeklere pati bakımı nasıl yapılır? Pati bakımı sırasında nelere dikkat etmek gerekir?

Köpeklere Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklere pati bakımı yaparken farklı koşulları değerlendirebilirsiniz. Köpeğinizin patisinde bir rahatsızlık olabilir, çeşitli yaralanmalar ya da kuruma gibi problemler olabilir. Bu durumda köpeğinizin pati bakımı için bu tip durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Patilerde çatlak ve yaralanmalar görüldüğü zaman bu bölgelerin iyileşmesi için veteriner desteği alarak gerekli ilaçları da kullanabilirsiniz.

Köpeklerde Sıcak Yaz Aylarında Pati Bakımı

Sıcak yaz aylarında köpeğinizin ısınan asfalt zemine doğrudan basması patisinde aşınmalara neden olabilir. Yaraların ve yanıkların dahi meydana gelmesi mümkündür. Bu sebeple de köpeğinizin pati bakımını yaz aylarında düzenli şekilde devam ettirmelisiniz.

Yaz aylarında kuruyan ve çatlayan patilerin iyileşmesi için köpeğinizi bir süre sıcak havalarda dışarı çıkarmamanız, mümkünse akşam yürüyüşlerini tercih etmeniz önerilir. Patinin iyileşmesi için ise merhemler uygulanabilir. Bu sırada köpeğinizin merhemi yalamaması için sargı bezi ile sarabilirsiniz. Derin yaralanmalarda ve yanıklarda ise mutlaka veteriner desteği alınması önerilir. Bu sayede yaranın ilerlemesi önlenebilir. Ayrıca kısa zamanda doğru tedavi de sağlanabilir.

Köpeklerde Kış Aylarında Pati Bakımı

Kış aylarında köpeğinizi dolaştırmaya çıkardığınız zaman soğuk zeminde dolaşan köpeğinizin patisinin altlarında aşınma ve yaralanmalar görebilirsiniz. Ayrıca aşırı soğuklar köpeklerin patilerinin altlarında kurumalara ve çatlakların oluşmasına da neden olabilmektedir. Kış aylarında kar yağdıktan sonra buzların çözülmesi için yapılan çalışmalarda kullanılan tuzlar bile köpeğinizin patisinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle köpeğinizin soğuk kış aylarında soğuktan etkilenmemesi için ona köpek patiklerinden giydirebilirsiniz.

Köpeğinizi soğuklardan ne kadar korursanız koruyun kış aylarında patilerinin soğuktan dolayı çatladığını ve kuruduğunu görebilirsiniz. Kurumuş patiler için köpekler için özel üretilen köpek nemlendirici ürünlerden kullanabilirsiniz. Bu ürünleri veteriner kliniklerinden temin etmeniz mümkündür.

Köpeklerde Tırnakların Kesilmesi

Köpeğinizin tırnaklarını düzenli şekilde kesmelisiniz. Tırnakları kesmek için köpeğinizi sabit tutmanız ve onu korkutmamanız bu süreci daha kolay hale getirecektir. Eğer köpeğinizin tırnak kesme sürecinde daha az hareketli olmasını istiyorsanız öncesinde onunla oyun oynayarak biraz enerji harcamasını sağlayabilirsiniz.

Tırnak kesme sırasında dikkate almanız gereken uzunluk, köpeğinizin tırnaklarının yere değmemesidir. Eğer köpeğiniz yürürken tırnakları yere değiyorsa bu durumda köpeğinizin tırnaklarını kesme zamanınız gelmiş demektir. Bu nedenle uzayan tırnakları uygun tırnak makası ile keserek köpeğinizin rahatsız olmasını ve kendini çizmesini de önleyebilirsiniz.

Köpek Patilerinde Çizilmeler ve Kesiklerde Ne Yapmalı?

Kesikleri antibakteriyel temizleyiciler yardımıyla temizlemeniz gerekir. Ayrıca antibakteriyel etkisine sahip olan krem ve merhemleri de doğrudan kesik ve çiziklere uygulamanız önerilir. Uygulama sonrasında köpeğinizin patilerini steril sargı bezi ile sarmanız köpeğinizin merhemi yalamasını da önleyebilir. Ayrıca bu sayede köpeğinizin patilerindeki krem de etrafa sürülüp etkisiz hale gelmeyecektir.

Köpeklerde Genel Pati Bakımı

Köpeğinizin parmak aralarını düzenli şekilde temizlemeniz, yıkamanız ve bu bölgedeki tüylerin de temiz olmasını sağlamalısınız. Köpeğinizin tırnaklarını uzadığı zaman kesmeniz önemlidir. Bu sayede köpeğinizin sağlıklı patilere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Parmaklar arasında kalan tozları, taş ya da toprak gibi farklı kirleri dışarıdan geldikten hemen sonra temizlemelisiniz.

Genel bakım için köpeğinizin patilerini düzenli şekilde nemlendirmeniz gerekir. Dışarıdan geldikten sonra yaz ve kış aylarında patilere köpek nemlendiricisi uygulayabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin patilerinde çatlakların ya da kurumaların oluşmasını önleyebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap