Köpeklerde Parazit Neden Olur?

Köpeklerde Parazit Neden Olur

Köpeklerde parazit oluşumu, birçok farklı parazit türünün neden olduğu bir durumdur. Bunlar arasında en yaygın olanlar, solucanlar (böbrek solucanları, kalça solucanları gibi), tüylerde bulunan parazitler (kuyruk tüyü, tüylerde bulunan tüyler gibi), deride bulunan parazitler (sıçan tüyleri, tüylerde bulunan tüyler gibi) ve sindirim sisteminde bulunan parazitler (tüylerde bulunan solucanlar, kalça solucanları gibi) bulunur. Bu parazitler, genellikle yabani hayvanlar, toprak veya nemli yerlerden köpeğe bulaşır. Köpeklerde parazite neden olan durumlar içinde; köpeklerin parazitlerin bulunduğu yerlerde yürürken veya oyun oynarken parazitleri tüylerine veya derisine bulaştırabilmesidir. Ayrıca, parazitler, köpeklerin yediği yiyeceklerden de bulaşabilir.

Köpeklerde Parazit Olduğunun Belirtileri?

Köpeklerde parazit oluşumunun belirtileri, parazit türüne göre değişebilir. Ancak genel olarak, köpeklerde parazit oluşumunun belirtileri şunlar olabilir:

  • Cilt enfeksiyonları: Köpeklerde cilt enfeksiyonları, parazitlerin deride bulunmasından dolayı ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonlar, tüylerde bulunan parazitlerin neden olduğutüy yumağı oluşumu, deride kızarıklık ve şişlik, karında şişlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  • Sindirim sistemi problemleri: Köpeklerde sindirim sistemi problemleri, parazitlerin sindirim sisteminde bulunmasından dolayı ortaya çıkabilir. Bu problemler, köpeklerde kilo kaybı, kusma, ishale neden olabilir.
  • Anemi: Anemi, köpeklerde vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmaması durumudur. Köpeklerde parazitler, kanı emerek vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmamasına neden olabilir. Bu durum, köpeklerde anemiye neden olur.
  • Genel sağlık bozuklukları: Köpeklerde parazit oluşumu, köpeklerin genel sağlık durumunu bozabilir. Köpeklerde parazit oluşumu, köpeklerde yorgunluk, letarji, iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Eğer köpeklerde parazit oluşumunun belirtilerinden bir veya birden fazlasını fark edilirse, bir veterinere başvurulmalıdır. Veteriner, parazit oluşumunun nedenini belirleyerek, uygun tedavi seçeneğini önerecektir.

Köpeklerde Parazit Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Köpeklerde parazit oluşumunu önlemek için, köpeğin düzenli olarak parazit kontrolü yaptırılması ve parazitlerle ilgili düzenli aşıların yaptırılması önemlidir. Uzmanlar tarafından köpek sahiplerinin köpeklerine 2 ayda 1 sıklıkla iç parazit tedavisi uygulaması uygun görülür. Dış parazitler için ise köpek üzerinde ve çevresinde sıklıkla kontrol yapılması ve ayda 1 kere pire-kene ilacının köpek üzerinde uygulanması önerilir.

Ayrıca, köpeğin oyun oynadığı yerlerin düzenli olarak temiz tutulması ve yabani hayvanların erişemeyeceği bir alanda tutulmaya çalışılması önemlidir. Köpeğin yediği yiyeceklerin de temiz olduğundan emin olunmalıdır. Bu önlemler, köpeğin parazitlerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Köpekleri üzerinde kimyasal kullanmak istemeyen kişiler için ise doğal yöntem olarak; pire tasması, kaliteli beslenme, köpeğin içme suyuna doğal sirke katılması, vitamin takviyesi gibi seçenekler de köpeklerde parazitin neden olduğunu öğrenmenin ardından faydalı olacaktır.

Köpeklerden İnsanlara İç Parazit Bulaşır mı?

Köpeklerden insanlara iç parazit bulaşabilir. Bu bulaşma, genellikle parazitlerin yumurtalarının insanların ağız, burun veya mukoza zarına temas etmesiyle gerçekleşir. Bu yumurtalar, köpeklerin tüylerinde, cildinde veya çevrelerinde bulunabilir. Örneğin, köpeklerin tüylerinde bulunan tüyler, insanların ağızlarına girdiğinde, tüylerin üzerinde bulunan parazit yumurtaları insanların ağız, burun veya mukoza zarına bulaşabilir. Köpeklerde parazite neden olan koşullar, insanlar için farklılık gösterebilir.

Köpeklerden insanlara iç parazit bulaşımı, genellikle cilt enfeksiyonları, sindirim sistemi problemleri ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Köpeklerden insanlara iç parazit bulaşımını önlemek için, köpeklerin düzenli olarak parazit kontrolü yaptırılması ve parazitlerle ilgili düzenli aşıların yaptırılması önemlidir. Ayrıca, köpeklerin oyun oynadığı yerleri düzenli olarak temiz tutun ve yabani hayvanların erişemeyeceği bir alanda tutmaya çalışın. Köpeklerin yediği yiyeceklerin de temiz olduğundan emin olun. Bu önlemler, köpeklerden insanlara iç parazit bulaşımını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Köpeklerde İç Parazit Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Köpeklerde iç parazit tedavisi büyük önem taşır. Köpeklerde parazitler (özellikle solucanlar, tüyler ve pireler) sıkça görülür ve bu parazitlerin tedavisi önemlidir. Belirli adımların takip edilmesi, köpeklerin parazitlerden koruma anlamında faydalı olabilir:

  • Köpeğin sağlık durumunun incelenmesi ve parazitlerin belirtilerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu belirtiler arasında kaşıntı, tüylerin dökülmesi, yüksek ateş ve iştahsızlık sayılabilir.
  • Köpeğin parazitlere karşı aşılarının yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bazı parazitler için aşılar mevcuttur ve bu aşıların yaptırılması, köpeğin parazitlerden koruma açısından önemlidir.
  • Köpeğin parazitlerden korunması için ilaç kullanımı tedavi için büyük önem taşır. Bu ilaçlar, oral ya da topikal olarak uygulanabilir ve genellikle tüyler, solucanlar ve pireler gibi farklı türleri öldürür. Köpeğin yaşına, kilosuna ve parazit türüne göre en uygun ilacı seçilmesi ve ilacın kullanım talimatlarına uygun olarak uygulanması gerekir.
  • Köpeğin çevresinin-yaşam alanının temiz tutulması önemlidir. Köpeğin bulunduğu alanın sık sık temizlenmesi ve parazitlerin bulaşma olasılığının azaltılması gereklidir.

Köpek sahiplenme kuruluşları ve veterinerler, köpeklerde parazite nelerin sebep olduğuna, parazitlerden nasıl korunabileceğine dair bilgi veren ücretsiz kaynaklar sunabilir ve kişinin yetersiz kaldığı durumlarda profesyonel tedavi desteğini sağlar. Bu açıdan, köpeği hakkında parazit şüphesi duyan köpek sahibi veterinere gitmekten, danışmaktan ve tedavi desteği istemekten çekinmemelidir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Koku Duyusu Nasıl Engellenir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap