Köpeklerde Kuru Göz Hastalığı Belirtileri, Nedenleri

Köpeklerde kuru göz hastalığı, gözlerin ciddi şekilde kurumasına bağlı olan bir hastalıktır. Gözyaşı filmi eksikliği nedeni ile görülen bu hastalık, gözde görülen kuruluk ve özellikle de kornea iltihaplanması ile kendini gösterir. Farklı belirtiler ile kendini ortaya koyan bu hastalık, köpeklerin ciddi şekilde rahatsız hissetmesine ve ayrıca gözlerinin de sürekli olarak acımasına neden olur. Bu his bir çeşit batma şeklinde ifade edilebilir. Peki, köpeklerde kuru göz hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıl olur?

Köpeklerde görülen kuru göz hastalığı, gözlerdeki aşırı kuruluk ile anlaşılabilir ve farklı belirtiler ile bu rahatsızlığın anlaşılması da mümkündür. Tedavisi için ise veterinere danışarak bilgi almak ve uygulanacak olan tedavinin köpeğiniz için uygun olup olmadığını öğrenmek mümkündür. 

Köpeklerde Göz Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde görülen kuru göz hastalığının en temel nedeni, gözyaşı filmi eksikliği oluşumudur ve bu da aslında köpeklerin beslenmesine de ırkına ve yaşına da bağlı olabilir. Bazı ırklar bu hastalığa karşı daha yatkındır. Örneğin bulldoglarda, shih tzu ırklarında kuru göz hastalığına daha sık şekilde rastlamak mümkündür. 

Yaşlanan köpeklerde de kuru göz hastalığı sıklıkla görülebilir. Özellikle de yaşlanmaya bağlı şekilde görme kayıplarının oluşmasının en temel nedenlerinden biri de aslında kuru göz hastalığı olabilmektedir. Bu nedenle de yaşlılık döneminde düzenli şekilde veteriner kontrollerine gidilmesi büyük önem taşır.

Bakteriyel hastalıklar, enfeksiyonlar ve daha pek çok rahatsızlık da ayrıca kuru göz hastalığında bir tetikleyici olabilir. Bu nedenle de köpeklerin genel sağlığının yerinde olması, kuru göz hastalığına sahip olma risklerini de aslında en aza indirmek için gereklidir.

Köpeklerde Göz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen kuru göz hastalığı genellikle köpeklerin sıklıkla göz kırpmasına neden olur. Köpekler, gözlerinde meydana gelen aşırı kuruluk nedeniyle sürekli olarak gözlerini kırparlar ve bu şekilde kuruluk hissinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmaya çalışırlar. 

Köpeklerde görülen kuru göz hastalığı ayrıca gözlerde kızarıklığa, kanlanmaya ve gözlerin üst tabakasında oluşabilecek hasarlara da sebebiyet verebilmektedir. Köpeklerin gözlerinde meydana gelen bu kuruluk, gözlerin açılma ve kapanma sırasında yanmasına ve acımasına neden olur. Bunlara bağlı olarak da köpeklerin havlaması, sürekli olarak agresif şekilde hareket etmesi mümkündür. Bu durumlar da köpeklerin ciddi şekilde rahatsız hissetmesine ve aslında gün içinde mama yeme, uyuma gibi günlük aktivitelerini bile iyi şekilde yapamamalarına neden olabilir.

Köpeklerde görülen göz kuruluğu, görme bozukluklarının oluşmasına ya da görme kaybına da neden olabilir. Bu durumun ilerlemesi, tamamen görme kaybının oluşmasında etkilidir. Bu nedenle de erken dönemde tedavi edilmesi, köpeklerin görme kabiliyetinin de iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Kuru Göz Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Suni göz yaşartıcı ilaçlar ya da enfeksiyonlara karşı antibiyotikler ve ağız yolu ile alınan ilaçların da kuru göz hastalığında kullanılması mümkündür çünkü aslında bu hastalık farklı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de eğer kuru göz hastalığı farklı bir hastalığın sonucu olarak meydana geliyorsa, öncelikli olarak ilk hastalığın tedavi edilmesi aslında göz kuruluğunun da giderilmesine katkı sağlar. 

Bunun yanı sıra eğer köpeklerde gözyaşı fili eksiliğine bağlı olarak kuruluk meydana geliyorsa, suni göz yaşartıcı ilaçların düzenli şekilde tercih edilmesi olasıdır. Bunun yanı sıra tercih edilen mamaların, göz temizliğinin ve köpeğinizin genel temizliğinin de en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap