Köpeklerde Kas Spazmı Neden Görülür?

Köpeklerde kas spazmı, ani ve istemsiz kasılmalar ile kendini göstererek köpeklerde sıklıkla görülebilen bir durumdur. Köpeklerin gün içindeki aktifliği, yanlış hareketler yapış olmaları ya da ani hareketleri bu spazmları tetikleyebilir. Bu durumlarda veteriner desteği almak ve kaslarda herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığını görmek önemlidir. Köpekler genellikle günlük yaşamlarını çok aktif şekilde geçirdikleri için kas spazmı yaşamaları da oldukça yaygındır. Şiddetli ağrı ve kasılmalar ile görülen kas spazmını önlemek için farklı noktalarda oldukça dikkatli olmak gerekir. Peki, köpeklerde kas spazmı neden görülür?

Köpeklerde Kas Spazmı Neden Görülür?

Köpeklerde kas spazmının görülmesinin farklı nedenleri olabilir. Köpekler günlük yaşamlarında fazla aktif şekilde hareket ettiklerinden dolayı bazen farkında olmadan çok basit bir şekilde kaslarını zorlamaları mümkündür. Bunların yanı sıra kas spazmının olması için genellikle bir zorlamanın, kazanın, burkulma ve kırılma gibi durumların görülmesi gereklidir. Bunlar içindeki en yaygın neden ise köpeklerin kaslarını zorlamalarıdır. Ayrıca yorgunluk da kas spazmına neden olan önemli bir etkendir.

Köpekler Kaslarını Nasıl Zorlar?

Köpeklerin kaslarını zorlamaları oldukça sık görülen bir durumdur. Genellikle günlük aktiflik içinde farkında bile olmadan kaslarını zorlar ve sonrasında ciddi ağrılar ile kendini gösteren kas spazmlarını yaşarlar. Bu durum genellikle koşarken, yüksek bir yerden atlarken, ani hareket yaparken, kaza geçirince meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de günlük egzersizler sırasında mümkün olduğunca dikkatli olmak gerekir. Köpeğinizin günlük egzersizleri sırasında herhangi bir yerini fazla yormadığından ya da zorlamadığından emin olmanız gerekir.

Köpeklerin yüksek yerlerden atlaması ve koşarken ters bir hareket yapması sonucunda kaslarını zorlaması mümkündür. Bazı durumlarda ciddi kas yırtılmalarına kadar büyüyebilen bu durum, köpeklerin ne kadar dikkatsiz şekilde hareket edebileceğinin bir göstergesidir. Temel avlanma ve yakalama güdülerine göre hareket ederken bu zorlamaları yapmaları oldukça yaygındır.

Köpeklerde Aşırı Yorgunluk

Köpeğinizin uzun süre boyunca egzersiz yapması, kendini çok fazla yorması, gün içinde normalden fazla efor sarf etmesi gibi durumlarda yorulması mümkündür. Yorulan köpeğinizin kaslarında zorlanmalar meydana gelebilir. Ayrıca kaslar fazla yorulduğu için de spazmların ağrılı şekilde kendini göstermesi mümkündür.

Aşırı yorgunluk sonrasında kas spazmı görüldüğünde genellikle kasların istemsiz şekilde kasıldığı gözlemlenir. Ayrıca bu durum köpeklerde ciddi ağrıların oluşmasına neden olabilir. Bu ağrılar nedeniyle köpeğinizin havlaması, bacağını yalaması ya da ısırması gibi farklı belirtiler göstermesi mümkündür. Ayrıca kasılmanın mevcut olduğu bölgenin seğirir gibi attığını görmeniz de mümkündür.

Köpeklerde Kas Spazmlarını Önlemek

Köpeğinizin kaslarının zorlanmasını önlemek için onların aşırı yorulmamasına dikkat etmeniz gereklidir. Gün içindeki aktiflik miktarını sabit tutmanız, onların fazla yorulmasına izin vermemeniz önemlidir. Ayrıca köpeklerin dikkatsiz şekilde hareket edebileceğini bilerek buna uygun şekilde egzersizler uygulamanız da önemlidir. Bu sayede herhangi bir zorlama sonucu kaslarda zedelenmelerin meydana gelmesi önlenebilir. Ayrıca zedelenme oluşmadığı zaman kasların ağrılı şekilde kas spazmı göstermesi de mümkün olmaz.

Köpeğinizin kas spazmı yaşamasını önlemek için kaslarının güçlenmesini sağlamanız da gerekir. Güçsüz kaslara sahip olan köpekler çok basit günlük işlerde bile ciddi kas sorunları yaşayabilmektedir. Bu nedenle de protein, karbonhidrat, yağ içeriklerinin her birinden yeteri kadar ve düzenli şekilde tüketim sağlanması oldukça önemlidir. Buna ek olarak günlük şekilde uygulanan egzersizler ile de köpeğinizin kaslarının güçlenmesini sağlamanız mümkündür. Köpeğinizin daha sağlıklı ve güçlü kaslara sahip olmasını istiyorsanız onun tüm kaslarını çalıştırmaya yönelik şekilde hareket etmesini sağlayacak egzersizleri yapmasını planlamalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap