Köpeklerde FIP Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde FIP hastalığı, corona virüs adı verilen Fıp hastalığı viral bir enfeksiyona bağlı olarak gelişen köpeklerde oldukça bulaşıcı şekilde görülebilen bir hastalıktır. FIP hastalığının bir testi olmasa da Corona virüs mevcut olup olmadığı ve aktif şekilde yer alıp almadığı kontrol edildiği zaman aslında FIP hastalığının da mevcutluk durumu öğrenilebilmektedir. Bazı durumlarda mutasyona uğrayan viral enfeksiyonların da FIP hastalığına neden olabileceği düşünülmektedir ve ayrıca henüz FIP hastalığı için bir test olmadığı için de Corona virüsün FIP hastalığı ile ilişkili olduğu görülmektedir. Peki, köpeklerde FIP hastalığı belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Bazı köpek ırklarında Corona virüse bağlı şekilde FIP hastalığının gelişme oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu hastalığa yatkın olan türlerin Corona virüs hastalığından kaynaklı şekilde ölüm oranları da doğal olarak daha yüksektir. Ancak yine de evde beslenen köpeklerde FIP hastalığı ile karşılaşma oranının düşük olabileceğini söylemek de mümkündür. Yine de evde bakılan köpeklerde de FIP hastalığı olabileceği unutulmamalıdır. Köpeklerin Corona virüsten uzak kalması için bu tür etkenlerden uzak kalmasının gerekli olduğu da bilinmelidir.

Köpeklerde FIP Nasıl Bulaşır?

Köpeklerde FIP hastalığının bulaşması genellikle aynı mama kaplarının, tuvaletlerin, yatak ve oyuncak benzeri kişisel eşyaların kullanımı ile olur. Köpekler eğer aynı ortamda beraber yaşıyorsa ve benzer ürünleri sürekli olarak kullanıyorsa, bu ürünlerin temizliği düzenli şekilde yapılmıyorsa FIP hastalığının bulaşma oranı son derece yüksektir.

Dışkıdan, idrardan, tükürükten, aynı mama kaplarından, tuvaletlerden, yatak ya da oyuncaklardan bulaşma oranı yüksek olan bu hastalığın önüne geçmek için köpeklerin düzenli olarak temizlenmesi, aynı ürünleri kullanmalarının önlenmesi ve ayrıca bu ürünlerin de düzenli şekilde temizlenmesi gereklidir. Sürekli olarak dezenfekte edilen bu ürünler eğer tek bir köpek tarafından kullanılıyorsa bulaşma oranı en aza indirilecektir.

Köpeklerde FIP Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde henüz aktif şekilde kesin sonuç veren bir FIP tedavisi olmasa da tıpkı kedilerde olduğu gibi Corona virüsün etkisini azaltabileceği düşünülen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu uygulamalar genellikle ağız yolu ile alınan ilaçlar ya da antibiyotikler ile sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra köpeklerin sağlıklarının korunması, bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için beslenme düzenlerinin ve dengeli ve gerekli olan besinler ile sağlanması gereklidir. Köpeklerin bu dönemde bakımının en iyi şekilde sağlanması gerekir çünkü bağışıklık sistemlerinin ciddi şekilde güç kaybetmesi durumu söz konusu olacaktır.

Köpeklerin FIP Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen FIP hastalığı genellikle

  • iştahsızlık,
  • Ateş,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Halsizlik

ve benzeri belirtiler ile kendini gösterir. Köpeklerin bu dönemde mide bulantıları yoğun şekilde görülebilir. Buna bağlı şekilde yemek yemekte zorlanmaları olasıdır. Bunlara ek olarak ishal ve kusma nedeniyle çok su kaybeden vücutlarının güçsüzleşmesi ve halsizleşmesi de olasıdır. Bu nedenle de gün içindeki aktifliklerinin azalacağı söylenebilir. Kaybedilen suyun telafi edilmesi için köpeklerin bu dönemde iyi beslenmesi ve su içmesi gereklidir.

Eklem ve kas ağrıları yaşayabilecek olan köpekler bütün gün yatmak isteyebilir ve normalde oyunca olan köpeğinizin bu hastalık nedeniyle yattığı yerden dahi kalkmak istememesi oldukça normaldir çünkü vücutları ciddi anlamda güçsüz düşecektir.

Köpekler bu dönemde yaşadıkları iştahsızlık nedeniyle de halsiz düşebilir ve bağışıklık sistemleri güç kaybedebilir. Güçlerini geri kazanmaları ve virüse karşı en iyi şekilde sağlıklarını korumaları için vitamin desteği verilmesi, mamalarını yemeleri için onlara destek olmak ve düzenli şekilde su içmelerini sağlamak aslında önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap