Köpeklerde Anal Kese Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde anal kese, dışkılamasını kolaylaştıran kıvamlı ve kaygan bir sıvıyı barındırır. Bu sıvı köpeklerin rahat şekilde dışkılamasını sağlar. Anal kesenin zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bu işlemi yapmak için ise tedbirli olmalısınız. Anal kesenin temizlenmesi sırasında dilerseniz veteriner yardımı alabilirsiniz. Evde kendiniz de anal kese temizliğini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Peki, köpeklerde anal kese temizliği nasıl yapılır? Anal kese temizliği neden önemlidir?

Köpeklerde Anal Kese Temizliği

Köpeklerde anüs bölgesinin iki yanında yer alan anal keseler, dışkılamanın kolaylaşmasını sağlayan sıvıyı barındırır. Bu sıvı sayesinde köpekler rahat şekilde dışkılayarak ve sorun yaşamazlar. Bu kesenin ise dönem dönem temizlenmesi, köpeğinizin boşaltım problemleri yaşamaması için önem taşır. Anal kesenin temizliği yapılmasa köpeklerde anal kese iltihaplanması, anal kese enfeksiyonu gibi farklı problemler de meydana gelir. Bu sorunlar özellikle de kilo problemlerine sahip olan küçük ırklarda sıklıkla görülebilmektedir.

Anal kese genellikle kendiliğinden boşalır. Ancak herhangi bir nedenden dolayı tıkanıklıklar ya da keselerin dolması gibi durumlarda anal kese kendiliğinden boşalamayacağı için sizin köpeğinizin anal kese temizliğini yapmanız gerekir.

Köpeğinizin Anal Kese Temizliği Sırasında

Köpeğinizin anal kese temizliğini yapacağınız zaman öncelikle onun enerjisini iyice harcamasına izin verin. Bu sayede size tepki gösterme olasılığı azalacaktır ve daha sakin davranacaktır. Sonrasında yanınıza ılık su, pamuk ve eldiven alarak köpeğinizi konumlandırın. Eldivenleri taktıktan sonra birinden köpeğinizi tutması için yardım alabilirsiniz. Bu sırada anüs bölgesinin alt ve yan kısımlarında yer alan keseleri hafif şekilde sıkın. İki keseyi de baş ve işaret parmaklarınız ile aynı anda sıkarsanız köpeğinizin size tekrar tekrar tepki vermesini önleyerek tek seferde iki kesenin temizliğini de sağlayabilirsiniz.

Sıkma sırasında anal kesenin fazla dolu olmasına bağlı şekilde sıvılar yoğun olarak dışarı çıkar. Ayrıca anal keselerde meydana gelen çeşitli problemler nedeniyle sıkmanız rağmen sıvı çıkışı da görmeyebilirsiniz. Çok fazla baskı uygulamanız keselerde hasara neden olabileceği için hafifçe sıktığınızda boşaltamadığınız anal keseler ile ilgili olarak veterinere başvurmanız gerekir.

Yoğun sıvı çıkışı olabileceği için sıvının fışkırmasını önlemek amacıyla temiz bir bez ya da peçete bulundurmalısınız. Bu sayede anal keseden gelecek olan bu sıvının etrafa yayılmasını önleyebilirsiniz. Sıvı çıkışı olduktan ve tamamlandıktan sonra temiz bir bez ya da pamuk kullanarak bölgeyi temizleyin. Köpeğinizin bu bölgeyi yalamasını önlemek için onunla bir süre vakit geçirmenizi öneririz. Bu sayede anal kese temizliği sonrasında anal keseden gelecek olası sıvıları köpeğinizin yalamasını da önleyebilirsiniz.

Köpeklerde Anal Kese Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Eğer köpeğinizin anüs üzerine oturduğunu, sürekli olarak bu bölgeyi yalamaya çalıştığını fark ederseniz anal keseleri kontrol etmelisiniz. Köpeğiniz tuvaletini yapmakta zorlanabilir, sık sık anüs bölgesini yalamak isteyebilir ve bu bölgeyi kaşıyabilir. Bölgede kızarıklık ve şişkinliğin görülmesi de anal kese problemlerine bir işaret olabilmektedir. Eğer bu tip belirtileri görürseniz köpeğinizin anal keselerini kontrol etmeniz önerilmektedir.

Anal kese, içinde barındırdığı sıvı itibariyle kötü koku yayabilir. Sıktığınız zaman gelecek olan sıvı da bu şekilde kötü kokulu ve kıvamlı bir sıvı olacaktır. Ayrıca anal kese problemi yaşayan köpeklerin pek çoğunda da bu kötü kokunun anüs bölgesinden gelmesi gözlemlenebilir. Köpeğinizde bu tip belirtileri gördüğünüz zaman anal keseyi temizlemeli ya da veterinere başvurarak temizlenmesini sağlamalısınız. Bu sayede köpeğinizde iltihaplanma ya da enfeksiyon gibi rahatsızlıkların meydana gelme ihtimalini de azaltabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap