Köpekler Sahiplerini Severse Nasıl Davranır?

Köpekler Sahiplerini Severse Nasıl Davranır?

Köpekler sahibini sevdiğini belirten bazı davranışlarda bulunurlar. Köpekler, sevgilerini ve çeşitli duygularını beden dilleri ile fark ettirebilen hayvanlardır. Eğer Köpekler sahiplerini severse bunu çeşitli yollarla belli ederler. Bazen beden dilleri ile bazen de alışkanlıkları ile sahiplerine, onları sevdiklerini söylerler. Sahiplerini sevdiği zaman meydana getirdikleri bazı davranışlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Evde yaşayan köpekler, sahipleri eve döndükten sonra onları sevgi ile karşılıyor ve heyecanla zıplıyorlarsa bu durum sahiplerini sevdiklerinin bir göstergesidir. Sahipleri eve gelince mutlu olan köpekler sahiplerine karşı sevgi beslemekte olan köpeklerdir.
 • Sahiplerini seven köpekler yatma zamanı geldiğinde sahiplerinin odasına giderek onunla birlikte yatmak isterler.
 • Köpekler, sevdikleri kişiler ile göz teması kurarlar. Uzun süreli göz teması sevilen, güvenilen canlılarla kurulur. Köpekler sahiplerini sevdikleri zaman onlarla tatlı bir şekilde göz teması kurarlar ve bu davranışı oyun esnasında sık sık tekrar ederler.
 • Köpekler sevdikleri kişilerin eşyalarını yanlarında bulundurmayı severler. Sahiplerini seven köpekler sahiplerinin giysilerini, ayakkabılarını ve bazı kişisel eşyalarını sürekli yanlarında bulundurarak onları koklarlar.
 • Köpekler kendini fiziksel temas yolu ile sevdirmeyi pek tercih eden hayvanlar değildir; ancak karşısındaki kişi sevdiği bir insansa fiziksel temas kurmaktan oldukça hoşlanır hale gelirler.
 • Köpekler sevdikleri kişinin sesine tepki verirler. Sahipleri konuşuyorken sahibinin yüzüne bakan, söylediklerine tepki veren, sohbetlerini anlamaya çalışan köpekler sahiplerini seven köpeklerdir. Köpekler sevdikleri kişilerin sözlerini bağımsız olarak değerlendirmeye çalışırlar.
 • Sahibini seven köpekler en sevdikleri oyuncaklarını sahipleri ile paylaşırlar. Normal şartlarda köpekler en sevdikleri oyuncakları paylaşmaktan hoşlanmazlar; ancak konu sevdikleri kişiler ise oyuncaklarını paylaşmaktan çekinmezler.
 • Köpekler insan davranışlarını taklit edebilir ve zaman içinde gülümsemeyi öğrenebilirler. Sahiplerini seven köpekler de sahiplerine gülümseme eyleminde bulunurlar.

Köpeklerin Mutlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpekler mutlu olduğunu anlamak için bazı davranışlarını takip etmek gerekir. Köpekler, hissettiklerini fiziksel tepkiler ile belli ederler. İnsanlar gibi, duygularını fiziksel belirtiler eşliğinde insanlara aktaran köpekler mutlu oldukları zaman da bazı eylemler ile bunu karşısındaki insana belirtebilirler. Mutlu olan köpeklerin gösterdikleri bazı belirtiler şu şekildedir:

 • Mutlu olan köpekler sık sık kuyruklarını sallarlar. Köpekler, kuyruklarını farklı duygularını belirtmek için kullanırlar. Eğer kuyrukları dik değil, sallanıyorsa ayrıca yüzlerinde hafif bir gülümseme görünüyorsa bu durumda köpeğin mutlu olduğunu söylemek mümkündür.
 • Köpekler mutlu oldukları zaman sahiplerinin bacaklarına sarılırlar. Bacaklardan ayrılmak istemeyerek bacak hizasında zıplar ve kendi etraflarında dönerler. Bu eylem onların mutluluğunu belirten en sık belirtiler arasında yer alır.
 • Sırt üstü yatarak fiziksel temas yolu ile sevilmek isteyen köpekler de mutlu köpeklerdir. Bu davranış ile mutluluklarını paylaşmak isterler.
 • Köpekler mutlu oldukları zaman gözlerindeki ifade değişir. Mutlu köpeklerin gözlerinde yer almakta olan ifade genellikle güven ve sevgi doludur.

Köpekler Nasıl Sevilmek İsterler?

Köpekler sevilmek istediğinde ilgi çekmek için bazı davranışlarda bulunurlar. Her hayvanın olduğu gibi köpeklerin de sevilmeye ve sevgiye ihtiyacı vardır. Köpekler sahiplerini severse onlardan da sevgi beklerler.  Köpeklerin nasıl sevilmek istediğini bilmek onlarla olan bağı kuvvetlendirmeye yarayan önemli bir unsurdur. Bir köpeği, istediği gibi sevmek sahibine daha bağlı olmasına yardımcı olur. Köpeklerin istediği sevilme şekilleri şu şekildedir:

 • Köpekler sahipleri ile yakın olmak isterler. Uyudukları, yemek yedikleri, spor yaptıkları yerlerin sahiplerinden uzak olmasını tercih etmezler. Çok büyük alanlarda kendilerini güvende hissetmezler.
 • Köpekler ödüllendirilmeyi seven canlılardır. Sık sık ödüllendirilmekten çok hoşlanırlar. Onları ödüllendiren kişilerin onlara sevgi beslediğini bilerek mutlu olurlar.
 • Köpekler sahipleri ile egzersiz yapmak ve oyun oynamak isterler. Sevdikleri kişilerin onlarla oyun oynamasından çok hoşlanırlar.
 • Köpekler, kişisel bakımlarını sahiplerinin yapmasını isterler. Tıpkı bir bebek gibi kişisel ihtiyaçlarını daima sahiplerinin karşılamasından hoşlanırlar. Kişisel bakımını karşılamakta olan sahiplerinin kendilerine değer verdiğini anlar ve bu durumdan mutluluk duyarlar.
 • Köpekler sahiplerinden uzun süre ayrı kalmak istemezler. Bir kişinin onu sevme derecesini, onunla geçirdikleri zamana göre belirlerler.

Köpekler Nasıl Sevilmelidir?

Köpekleri severken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar söz konusudur. Köpeği sevmek için öncelikle tepkisinin ölçülmesi gerekir. Köpeğe ilk yaklaşım ılımlı olmalıdır. Ters tepki göstermekte olan köpeği sevmeye çalışmak tehlikeli olabilir. Özellikle sevilecek olan köpek, başka birisinin köpeği ise öncelikle sahibinden izin almak gerekir. Bir köpeği severken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle köpeğe ilk yaklaşımda dikkatli olmak gerekir. Köpeğin vereceği tepki tartılmadan önce köpeğe yaklaşmak tehlikeli olabilir.
 • Köpek saldırganlık belirtisi gösterir ya da yaklaşmaktan rahatsızlık duyduğunu belirtir ise köpekten uzaklaşmak gerekir.
 • Köpek yaklaşma esnasında olumsuz bir tepki vermiyorsa köpeğe doğru eğilmek ve yere çömelmek gerekir.
 • Köpeğe yaklaşma esnasında tatlı sözler kullanılarak ortama pozitif enerji yaymak önemlidir.
 • Köpek sevilirken kulak kısmı ve gövdesinin üst kısmı sevilmelidir. Diğer kısımlara dokunulduğunda bazı köpeklerin olumsuz ve saldırgan tepkiler verme ihtimali vardır.

Köpekler Sahibine Nasıl Bağlanır?

Köpekler sahiplerine bağlanmak için onlardan sevgi ve şefkat beklerler. Köpekle kendilerine zaman ayıran, şefkat gösteren, kişisel bakımları ile ilgilenen, güzel sözler söyleyen, onları okşayan kişiler ile kısa süre içerisinde güvenli bir bağ kurabilirler.

Köpekler Neden İnsanların Bacağına Sarılır?

Köpeklerin sahiplerinin bacağına sarılması sevgi ve heyecan duygularını dışa vurma tarzları olabilir. Köpekler sahiplerini severse onların bacağına sarılma, gözlerinin içine bakma, onlarla uyuma gibi çeşitli isteklerde bulunabilirler. Bu durumların hepsi tamamen doğaldır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Yıkanması Ne Zaman Olmalıdır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap