Köpek Sahiplenme: Köpek Irkı Önerileri

Köpek sahiplenme ilk defa yapmak isteyenlerin hangi cinsi tercih etmeleri konusunda kararsız kalırlar. Bir köpeği sakin olarak nitelendirmek için hangi özelliklere sahip olması gerekir. Bir bitki gibi hareketsiz olması bir köpeğin sakin olması demekse onlar hala dört ayaklı ve canlı köpekler. Köpeklerin en belirgin köpek özellikleri çevresinde olup bitenlere karşı duyarlı olması ve bu yönüyle insanlar içinde iyi bir arkadaş olmasıdır. Yani bir köpek heyecanıyla aslında kendi özünde olan dürtüleri yaşatıyor. Köpekleri yaramaz diye nitelendirmek biraz anlamsız olur. Çünkü bir köpek avcılık, takip gibi doğal dürtüleri için harekete geçer. Oyun oynamak ve başkalarıyla ilgilenmekte onların işlerinin bir parçasıdır.

Bir Köpek sahiplenme fikri muhtemelen sakin bir köpek isteyenler için iyi bir fikirdir. Yaşlı köpek sahiplenme ilk defa sahiplenmek isteyenler için zor. Böylece önce ki hayatından bir dizi alışkanlıkla gelmediğine emin olabilirsiniz. Meraklıları için yavru köpek sahiplenme safkan cinsler arasında en uygun olanları tercih etmenizi öneririz.

Köpek Sahiplenme Önerileri

AKC ‘ye göre sakin köpekler; uyaranlara ya tepkisiz olan, ya çok az olan yada doğru orantıda olan köpeklerdir. Köpek sahiplenme için size uygun karakterde olanı seçmenizi öneririz. Yani en ufak tıkırtıda kıyametleri koparan bir bekçi köpeği gibi değil. Ya da kendini yerden yere vuran ilgi meraklısı gibi değil. Sakin köpeklerin tepkileri öngörülebilir ve sahiplerini sık sık şoka sokmazlar. Tabi buna evde yapılan yaramazlıklar dahil. Örnek olarak bahçeyi kazmak, koltukları parçalamak, yemek çalmak gibi davranışlarda sakinliğin zıttını gösteriyor. Soğukkanlılık sakin bir köpek için en doğru duraktır. Onlar yaşlılarla iyi anlaşır, çocuklara karşı tahammül gösterir ve naziktir. Yoldan geçen her şeyin peşine düşmek istemez.

Herhangi bir köpek ırkı sahiplenmeden önce onu ziyaret etmek ve aileyle tanıştırmak uyumlu olup olmayacağını görmenin en iyi yoludur. Yavru ve safkan cinslerin tercih edilmesi tavsiye edilmekte. Yetişkin bir safkansa her zaman rehabilite edilir. Melez köpeklerde iki ırkında özellikleri olacağı için en riskli gruba giriyorlar.

Cavalier King Charles Spaniel

Uyumlu bir cins olan cavalier king charles spaniel kedilerle, çocuklarla, yaşlılarla sosyalleşir. Bu köpekleri sosyal ortamlarda tanıtmak oldukça kolay ve eğlencelidir. Kısa zamanda iş ortamınızın maskotu olması muhtemeldir.

St. Bernard

Ortamınızda yeterince köpek yeri varsa bir aziz bernard sahiplenebilirsiniz. Kocaman köpek kucaklaşması ve çocukların dostu olmak için iyidir. Büyük çocuk ani hareketler yapmaz ve yıkıcı değildir. Onlar gerçekten, uyumlu sakin ve oturaklıdır. Aynı zamanda kocaman bir kalbi var.

İrlandalı Setter

Kuzeyın çocuğu irlandalı Setter kendi küçük hayran kitlesine sahip köpeklerden birisi. Zeki ve delici bakışları, sempatiklikle vakurluk arasında ki mizacı ve harika çikolata rengi saçları onu işletmenizin gösterişi yapmanız için yeterli. Eksi yanı o büyük bir köpek ve büyük köpek havlamalarına sahip. Yine de kontrollü ve müşteriler dahil rahatsız etmeyeceği söylenir.

Pekinese

Oldukça nadir bir ırk olan pekingese çoğu girişime değer. Karikatüristik yüzü ve esprili gözleriyle iş yerinizin sevgi yumağı haline gelir. Bu köpekler gerçekten küçük ve kısa sürede işe uyabilecek nadir köpeklerden birisi olur.

Fransız Buldog

Çoklu ortamlara uyum sağlayabilen bu çocuklar sivri kulakları, iri açılmış gözleri ve biraz buruşuk yüzüyle ortamınızı neşelendirirken size problem çıkarmayacak yavrulardan birisidir.

İngiliz Buldog

İş yeri için en zahmetsiz köpeklerden birisi olur. Çünkü hareketsiz yaşamı benimsemiş bu buldoglar yokluğunu bile hissettirmeyecek. Bu kadar sevimli bir yavruyu kimse görmezden gelemez. Siz çalışırken durumu idare edecek nadir köpeklerden birisidir.

Golden Retriver

Hiç kimse bu koca çocukların bir aşk olduğunu inkar edemez. Eğer çalışma ortamınız ona uygunsa bir Golden asla başka bir köpek değildir. Golden retriverın sevgi dolu mizacı belki iş ortamınızı biraz yumuşatabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap