Köpek Ödül Mamaları Verilirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpek ödül mamaları, patinizin eğitimi sırasında ya da bir davranışı düzeltmeleri sırasında kullanabileceğiniz ödüllerdir. Pati dostlarımızın hiç şüphesiz yemekten zevk aldığı mamalardan biri ödül maması olacaktır. Hem diğer mamalara göre daha lezzetli olması hem de her zaman tüketemediği bir mama olmasından gördüklerinde bile heyecanlanmalarına neden olmaktadır.

Ödül maması pati dostunuz için özellikle eğitimlerin de motivasyon ve koşullandırma için oldukça önemli bir araçtır. Ayrıca ödül mamasının ölçüsünde ve kurallara göre verilmesi amacını gerçekleştirmesi için oldukça önemlidir.

Köpek Ödül Mamaları Davranış ve Komut Eğitimlerinde Kullanabilirsiniz

Ödül maması vereceğiniz durumlar oldukça bellidir. Köpeğiniz için ödül mamasının ne demek olduğunu kullandığınız durumlar artıkça duruma adapte olacaktır. En sık kullanım şekli köpeğinize vereceğiniz eğitimlerde kullanmaktır.

Eğitim ve komutları öğretirken adeta pekiştirici görevi görecektir. Ancak burada da dikkat etmeniz gereken husus komutları verdikten hemen sonra beklemeden ödül mamasını vermeniz. Yaklaşık olarak komuttan 10 saniye sonra vermeniz gerekmektedir. Eğer daha geç verirseniz bu köpeğinizin kafasını karıştıracaktır.

Ödül maması kullanımı bu kafa karışıklığından önce verilmeli. Aksi takdirde köpeğiniz komut veya eğitimdeki amaç için ödül maması aldığını anlamayacak ve komutu da ciddiye almayacaktır.

Köpeğinize Yürüyüşlerde ve Egzersizlerde Ödül Maması İle Doğru Yapmasını Sağlayın

Yürüyüşleriniz de yanınıza almanız da fayda olacaktır. Sözünüzü dinlemesi ve sınırlarını bilmesi için yardımcı olacaktır. Yürüyüşler de yanınızda ödül maması olması çevreye karşı oldukça hassas ve duyarlı olan köpek dostlarınızın gösterdiği atraksiyonları dizginleme ve heyecanını kontrol altına almak adına etkili olacaktır.

Köpeğinizin Duygusal Anlarında Ödül Maması Kullanarak Neşelendirebilirsiniz

Ayrıca üzgün ve mutsuz gözüktüğünde mutlu olması için verebilirsiniz. Bu zamanda oynayacağınız oyunlar arasında da verebilirsiniz. Arada verilen ödül maması bir uyarıcı etkisi göstereceği için faydalı olacaktır.

Tabi bu duygusal anlar yapmaması gereken bir davranış sonucu çizmeli kedi bakışı ata köpeklerinize verilmemelidir. Bunun nedeni yapmaması gereken davranışa rağmen alması onun yapmamasının önüne geçmeyecektir. Belki üzülmüş olsa da bunu yapmamalısınız. Ödül maması vermek yerine ciddi bir konuşma yapmanız konunun önemini gösterecektir.

Köpeğinizi Yeni Bir Şeye Alıştırırken Ödül Maması Kullanın

Köpeğinizi yeni bir duruma alıştırırken kullanabilirsiniz. Bu yeni bir sosyal ortama soktuğunuzda bu ortamın iyi ve güvenilir olduğuna alıştırmak amaçlı olabilir.

Eve gelen misafirlerde ve çocuklarla tanıştıracağınız zamanlarda yanınızda köpek maması olması faydalı olacaktır. Çocuklara ya da gelen misafirlere tanıştırmak ve ısındırmak amaçlı onların vermesini sağlayabilirsiniz. Böylece köpeğiniz diğer kişilere karşı sempati besleyecektir ve iletişimleri kolay ve hızlı olacaktır.

Ayrıca köpeğinizi ilk defa götüreceğiniz yerlere giderken yanınızda bulundurmalısınız. Buna araçla seyahatleriniz ve uzak mesafedeki yolculuklarınız da dahildir.

Eğitim de kullandığınız özel bir ödül maması varsa bunu başka durumlarda kullanmamanız yarar sağlayacaktır. Tek lokmalık ödül maması kullanmanız hızlı ve pratik olacaktır. Ayrıca kullanılan mamanın da sık sık olması kalori alımını sağlayacaktır. Bunu da bir düzen dâhilinde yapmalısınız.

Köpeklerde Ödül Mamaları Kullanımı ve Seçimi

Ödül maması kullanımını belirttiğimiz gibi kullanım amacı doğrultusunda verilmeli ve kullanım sıklığını bunun dışında tutmamalıyız. Ödül mamalarının besin değeri düşük ama kalorisi oldukça yüksektir. Bundan dolayı ödül mamalarını öğün olarak vermemelisiniz. Bu köpeğiniz için oldukça zararlı olacaktır.

Ödül mamaları bizlerin tükettiği abur cubur kategorisinde sayabiliriz. Bizler için ne kadar zararlıysa köpekleriniz içinde bu konumda olacaktır. Buna rağmen araştırarak köpeğinizin sevebileceği daha faydalı olan ödül mamalarını seçebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap