Köpek Mama Kabı ve Köpek Su Kabı Nasıl Olmalı?

köpek mama kabı köpek su kabı

Köpek mama kabı ve köpek su kabı nasıl olmalı? Aslında her köpeğin bu konudaki ihtiyacı birbirinden farklı olabilmektedir. Örneğin büyük köpekler daha yüksek noktada duran mama kaplarından mama yemek ve su kapların su içmek isterken daha küçük boyuttaki yavrular alçak noktaları tercih edebilir. Bu durum ayrıca sağlıklı şekilde beslenmeleri için de büyük öneme sahiptir. Bunların yanı sıra farklı mama ve su kabı modelleri sayesinde köpeklerin mama saatlerinin gecikmesine ya da mama saatlerinin kaçırılmasına da fırsat verilmez. Farklı onlarca model içinden köpeğinize ve size en uygun olan mama ve su kabı modelini tercih etmeniz mümkün olacaktır.

Mama ve Su Kabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mama ve su kabı seçerken aslında pek çok noktada dikkatli olmak önemlidir. Hijyen kurallarına uygun, kolay temizlenebilir, uzun ömürlü, sağlam, kaymaz tabanlı, yeterli büyüklükte ve uygun yeme koşullarını sağlayacak olan mama kabını bulmak için ise dikkat edilecek belli noktalar mevcuttur.

Mama ve Su Kaplarının Malzemesi

Köpeklerde tercih edilen mama ve su kapları porselen ya da paslanmaz çelik olabilmektedir. Plastik de sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir ancak plastik kapların temizlenmesi genelde zor olmaktadır ve hijyenik olmayabilir. Bu sebeple de kaymaz tabanlı porselen ve paslanmaz çelik ürünleri tercih etmek sağlık ve hijyen açısından daha iyi olacaktır.

Mama ve su kaplarının üretildiği malzeme önemli olduğu kadar kaymaz taban olması ve dayanıklı, sağlam bir malzemeden üretilmiş olması da büyük öneme sahiptir. Altı kayan mama ve su kapları köpeğinizin mamasını ya da suyunu devirmesine, rahatça yemek yiyememesine ya da su içememesine sebep olabilir. Bu nedenle de altı kaymayacak, sağlam bir malzemeden üretilmiş olan kapları tercih etmek gerekir. Bu mama kaplarının bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor olması ve ayrıca çizilmelere ya da yıpranmalara karşı da dayanıklı olması daha hijyenik olmasını sağlar.

Mama ve Su Kabının İşlevi

Mama ve su kapları sanıldığının aksine bir köpek için çok büyük öneme sahiptir. Çünkü aslında köpek kabının nerede olduğunu, ne zaman dolacağını, içinde ne olacağını bilir ve buna yönelik olarak hareket eder. Bunu doğru zamanında ve doğru miktarda dolduran köpek mama ve su kapları ise aslında tam olarak köpeğinizin ihtiyacına yönelik olarak hareket etmektedir.

Özellikle de gün içerisinde evde olmayan bireylerin tercih edebileceği ayarlanabilir mama ve su kapları ile köpeğinizin aç veya susuz kalması olası değildir. İçlerinde yer alan haznelerine doldurulan mama, ayarlanan miktarda ve ayarlanan zamanlarda otomatik olarak mama kabına ya da su kabına doldurulur. Bu sayede köpeğinizin yeme zamanı asla şaşmaz ve her zaman suyu taze şekilde kabında olur.

Mama ve Su Kaplarının Bulunduğu Konum

Mama ve su kaplarını doğru noktalara koymak, köpeklerinizin sağlığına uygun şekilde mama yemesini ve su içmesini kolaylaştırır. Bunu ayarlamak için de askılı, ayaklı ya da ayarlanabilir aparata sahip köpek mama ve su kaplarını tercih etmek mümkündür. Bu kapların yüksekliği istenilen ölçüde ayarlanabilir ve her ırktan köpeğin de bu kaplardan kolayca yemek yemesi ve su içmesi mümkün hale gelir.

Farklı İhtiyaçlara Yönelik Kaplar

Diyet yapan ya da deme düzeni yeni yeni oluşturulmaya başlanan köpeklerde kapaklı mama kapları da tercih edilebilir. Bu kaplar köpek yemek yemeye başladığı zaman belli bir süreliğine kapağını açık bırakır ancak sonrasında yeteri kadar yediği zaman kapak otomatik olarak kapanır ve köpeğin daha fazla yemesi önlenir. Bu şekilde köpeklerin gereğinden fazla kilo alması ve sorunlar yaşaması da mümkün olmaz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap