Köpek İdrarı Temizleme, Köpek Çişi Nasıl Temizlenir?

Köpek idrarı temizleme kulağa zahmetli gelse de, köpeğiniz tuvalet alışkanlığını kazanana kadar idrar yaptığı kısımları vakit kaybetmeden temizlemelisiniz. Aksi halde koku tüm evi sarabileceği gibi köpeğinizin aynı yere tekrar tekrar idrar yapmasına neden olabilir. Köpeğinizin tuvalet alışkanlığı kazanması uzun sürebilir. Köpek sahiplenme sonrasında yavrunuzun eğitimini kısa sürede vermeniz iyi olacaktır.

Köpeğinizin doğru eğitimi alarak uygulayabilecek duruma gelmesi sahibinin sorumluluğundadır. Ayrıca köpeklerin kasları uzun sürede geliştiği için ev içerisine idrarlarını yapmaları sadece eğitim eksikliğinden kaynaklanmayabilir. Köpek idrarı temizlemek birkaç unsura dikkat ettiğiniz taktirde kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir durumdur. Bu aşamada köpeğinizi devamlı takip etmek ve tuvalet eğitimini kısa sürede tamamlamasını beklemek faydalı olacaktır. Köpek idrarı temizlemek için üretilen çeşitli deterjan ve temizleyicilerden faydalanabilirsiniz.

Köpek İdrarı Temizleme: Kokusu Nasıl Giderilir?

Ev içerisinde bir amonyak kokusu aldığınızda kokunun kaynağını bularak işe başlayabilirsiniz. Köpeğinizin idrarı nereye yaptığı ya da hangi kısımlara bulaştırdığını tespit edebilmek önemlidir. Temizleme işlemine başlamadan önce tüm ıslaklığı bir kağıt havlu yardımıyla almalısınız. Ardından köpeğinizin idrarını temizlemek için formüle edilmiş en doğru deterjanı kullandığınızdan emin olmalısınız.

İdrarını yaptığı bölgeye bu deterjanı uygulamalı ve deterjanın idrarı ayrıştırması için zaman vermelisiniz. Bu sırada diğer aile üyelerinin ıslaklığın üzerine oturmaması ya da köpeğinizin bu bölgeye yaklaşmaması için üzerini örtebilirsiniz. Alüminyum folyo kullanmanız köpeğiniz yaklaştığında ses çıkararak köpeğinizin tekrar aynı bölgeyi işaretlemesine engel olacaktır. Deterjanın kullanım talimatlarına uygun olarak bir süre kurumasını beklemelisiniz. Kokunun geçmemesi durumunda aynı işlemi 12 saatte bir tekrarlamalısınız. Her uygulamaya rağmen eşyalarınızda ve koltuklarınızda kokunun kaldığını düşünüyorsanız seyrelttiğiniz beyaz sirkeden yardım alabilirsiniz.

Köpek İdrarı Temizleme Kullanılabilecek Malzemeler

Köpeğinizin idrarını temizlerken çeşitli yardımcı malzemelerden faydalanabilirsiniz. Köpek idrarı temizleyici spreyler inatçı idrar kokularını ve lekelerini temizlemekte başarılıdır. Bu spreyler su içerisinde çözünmeyen idrar kristallerini çözebilen enzimlerden üretilmektedir.

Bu sayede halı ve sert yüzeylerden idrar lekelerinin çıkarılması mümkündür. Sprey, pudra ya da likit şeklinde bulabileceğiniz ürünler idrar lekeleri ile birlikte diğer lekelerinde giderilmesinde etki göstermektedir. Ürünlerin kullanma talimatlarını doğru uygulayarak en etkili sonuçları elde edebilirsiniz. Bu spreylerin bazıları sadece eşyaların üzerinde kullanılabilirken bazıları köpeklerin üzerinde de kullanılabilir. Doğal ürünler kullanmaktan yana düşünüyorsanız sirke ve karbonat gibi ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Sirke idrar kokusunu bastırmak konusunda oldukça başarılıdır.

Köpeğinizin Eve İdrar Yapmasını Engellemek

Köpeğinizin eve idrar yapmasının nedenini anlamaya çalışmak gerekir. Yavru köpekler anal kaslarını kullanmayı bilmediği için ev içerisine idrar yapıyor olabilir. Yetişkin köpekler ise gerginlik ve korku yaşadıkları için bu durumu tekrarlıyor olabilirler.

Köpeğinizi cezalandırma yöntemine geçmeden önce erken yaşta eğitilmelerinin önemini bilmelisiniz. Köpeğiniz ile empati kurarak onu net bir şekilde uyarmanız daha faydalı olacaktır. Köpeğiniz uzun süreevde yalnız kalacaksa ona çişi yapabileceği bir bölge hazırlamalısınız. Kedi tuvaleti gibi köpek tuvaletleri de mevcuttur ve bir tane edinmeniz halinde köpeğiniz bu tuvaleti kullanmayı tercih edecektir.

Köpeğiniz idrarını yapmadan önce bir alana uzun uzun sürtünürse ya da bir bacağını kaldırırsa ona mutlaka kızmalısınız. En önemlisi köpeğinizin her davranışına karşı sabırlı kalabilmenizdir. Her an onun hareketlerine dikkat etmeli ve hemen öğrenmemesi durumunda onu cezalandırmamalısınız.

Köpekler idrarlarını yaparken bir mantığı ya da neden-sonuç ilişkisine ihtiyaç duymazlar. Herhangi bir alan onların idrarlarını yapmaları için uygun olabilmektedir. Köpeğiniz eve idrar yapmaktan vazgeçene kadar yemek yedikten, uyandıktan, su içtikten ve hatta oyun oynadıktan sonra onu kontrol etmelisiniz. Çünkü özellikle bu aktiviteler sonrası bağırsak faaliyetleri harekete geçmektedir. Köpeğiniz idrarını yapmaya yeltendiği anda onu yürüyüşe çıkarmayı deneyebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap