Border Collie Özellikleri ve Bakımı: Border Collie Evde Beslenir mi

Border Collie özellikleri arasında İngiltere ve İskoçya arasında Northumberland bölgesinde ortaya çıkmıştır. Çobanların koyun sürülerini sürmek ve korumak amacıyla geliştirilmiştir. Border Collie köpek cinsi oldukça çalışkan ve korumacı köpeklerdir. Zekası ve sadıklığı sayesind görenleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Border Collie köpek cinsi 1997’de Amerika Kennel Kulübü tarafından cins olarak kabul edilmiştir. Hem birçok ödüle layık görülmüş hem de dünyanın pek çok farklı noktasında aile köpeği olarak sahiplenilmiştir. Border Collie köpekleri aktif dış mekan işçisi olarak da adlandırılmıştır. Zekası ve bekçiliği sayesinde eğitilmeye de oldukça müsait bir köpek ırkıdır.

Border Collie Özellikleri

 • Border Collie köpek cinsi kaslı bir vücut yapısına sahiptir.
 • Kulakları yarı dik şekilde görülmektedir.
 • Gözleri genellikle koyu renklerde karşınıza çıkmaktadır.
 • Tüy yapısı çift katmanlı ve ipeksi olarak görülmektedir. Tüyleri orta uzunlukta bir köpek cinsidir.
 • Tüy renkleri siyah-gri, siyah-beyaz, üç renkli ya da düz siyah olarak karşınıza çıkabilir. Boyuunları yeleli ve kuyrukları da tüylü köpeklerdir. En sık görülen rengi siyah ve beyaz kombinasyonudur.
 • Border Collie orta büyüklüğe sahiptir. Kafası geniştir ve siyah bir burnu bulunmaktadır.
 • Göz rengi genellikle mavi ya da kahverengi olabilir.

Border Collie Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Border Collie köpekleri oldukça aktif ve hareketli köpeklerdir. İnsanlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar.
 • İçgüdüleri kuvvetli olduğu için hem çoban köpeği hem de arama kurtarma köpeği olarak görev alabilirler.
 • Zeki köpekler listesinde en üst sıralarda yer alırlar. Bu nedenle de eğitilmeye karşı oldukça uyumlu köpeklerdir. Komutlara duyarlı davrandıkları bilinir.
 • İnsanlarla iletişimleri olumludur. Özellikle çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilirler. Sıcak kanlı ve samimi tavırları bulunmaktadır.
 • Hareketsiz durmaktan ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Oyun oynamak ve koşmak en sevdikleri aktivetelerdir.
 • Uzun süre ilgisiz ya da hareketsiz kalırlarsa depresyona girme riskleri bulunmaktadır.

Border Collie Köpek Cinsi Bakımı

Border Collie köpekleri enerjik oldukları için sık sık egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bakımlarının aksatılmaması ve yeteri kadar enerji atabildiklerinden emin olmak önemlidir. Tüylerinin düzenli olarak taranması ve tırnaklarının kesilmesi önemlidir. Aksi halde uzayan tırnakları kıvrılır ve patisine batabilir. Aynı şekilde doğru ve sağlıklı beslenmelerine de özen göstermek gerekir. Enerji ihtiyaçlarını karşılamak adına yüksek protein içeren mamalar ila beslenmeleri gerekmektedir. Border Collie köpeklerinin enerjilerini görmezden gelmemeli ve dış mekan yürüyüşlerinde tasmasını takmayı unutmamalısınız.

Border Collie Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Border Collie köpekleri oldukça dayanıklıdır. Fakat yine de bazı kalıtsal hastalıklara karşı yatkınlık gösterirler. Özellikle körlüğe neden olabilen Collie göz anomalisi, adından da anlaşılabildiği gibi Collie cinsi köpeklerde görülmektedir. Yaklaşık 2 yaşına geldiklerinde bu problem ile karşılaşma ihtimalleri bulunmaktadır. Bir diğer kalıtsal hastalıkları ise epilepsidir. Her köpek de olmasa da bazılarında ciddi epilepsi nöbetleri görülebilir. Ayrıca Border Collie köpekleri çeşitli alerjilere duyarlıdır. Özellikle dış parazitlerin neden olduğu alerjilere sık yakalanırlar. Bu nedenle dış parazit aşılarının aksatılmaması önemlidir. Progresif retine atropisi yaşayan Border Collie köpekleri, ilk zamanlarda gece körlüğü ve ardından körlük yaşayabilirler. Bu nedenle erken teşhis edilmesi önemlidir.

Border Collie Köpek Cinsi Fiyat Bilgisi

Safkan ve sağlıklı bir Border Collie cinsi köpek sahiplenmek istediğinizde yaklaşık 6 bin TL ila 12 bin TL arasında bir fiyat ödeyebilirsiniz. Özellikle yavru Border Collie köpeklerinde fiyat artışları gözlenebilir. Ayrıca safkan olup olmadığını kontrol etmeli ve üreticisinden gerekli bilgileri almayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde safkan ve sağlıklı olmayan bir Border Collie cinsi köpek için çok yüksek fiyatlar ödemek durumunda kalabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap