Arama Kurtarma Köpekleri Hakkında Merak Edilenler

Arama kurtarma köpekleri terimi genel bir terimdir ve insan-köpek ekiplerinin çeşitli uygulama alanlarını ifade eder. Bir kurtarma organizasyonunun aktif üyesi çok sayıda inisiyatif gerektirir! Operasyonel bir kurtarma köpeği olmak için önemli ölçüde daha zorlu eğitim, bir kurtarma organizasyonunun hizmetindedir. Bu, yüksek fiziksel ve psikolojik stres içeren yüksek düzeyde bir inisiyatifin yanı sıra, köpekle ve köpeksiz eğitim için harcanan büyük miktarda zaman gerektirir.

Herhangi bir zamanda ciddi işler için profesyonel ve özel iznin mümkün olup olmadığı önceden açıklığa kavuşturulmalıdır.

Kullanıma iyi hazırlanan bir arama kurtarma köpeği:

  • Spor ve hizmet sektöründe bir kurtarma köpeği ve onun idarecisi için gereksinimler çok yüksektir. Ekibin fiziksel sağlığa ek olarak dayanıklı ve fiziksel olarak formda olması da gerekir.
  • Sadece iyi sinir stabilitesine ve mükemmel burun performansına sahip olan köpekler arama kurtarma köpeği olarak eğitilmektedirler. İnsanlara karşı herhangi bir saldırganlığınız olmamalıdır.
  • Köpek bakıcısı, köpekle çalışırken çok fazla hassasiyet gerektirir. Ek olarak, ilk yardım, yönlendirme becerileri, harita ve pusula ile çalışma ve teknik cihazları kullanma becerilerine ilişkin temel bilgilere sahip olmalıdır.

Her Köpek katılabiliyor mu ve Hangi Gereksinimleri Karşılaması Gerekir?

Motive edilmesi kolay, saldırgan olmayan ve sağlığı iyi olan tüm köpekler;(yani kısa burunlu köpekler veya çok küçük veya aşırı büyük köpekler) kurtarma köpeği olabilir. Sağlık kısıtlamaları durumunda, köpeğin uygun olup olmadığına kişiye özel karar verilmelidir. Eğitim başlamadan önce, köpeğin çeşitli durumlara tepkisinin değerlendirildiği bir yetenek testi yapılıyor. Eğitim, köpek yavrusu yaşı kadar erken başlayabiliyor. Ancak testi yedinci yaş gününe kadar geçmiş olması gerektiğinden, köpek üç yaşından büyük olmamalıdır.

Dört ayaklı arkadaşımız, sorumluluğa karşı sigortalı olmalı ve tam aşı korumasına sahip olmalıdır. (kuduz, distemper, parvovirüs, hepatit, köpek kulübesi öksürüğü ve leptospirosis).

Köpek Bakıcısının Hangi Gereksinimleri Karşılaması Gerekir?

Bir takımda çalışabilme yeteneği ve köpeklerle çalışmaya olan ilgi, alanınızdaki çalışmalar için çok önemlidir. Köpek işleyicisi hava koşullarına dayanıklı, sağlıklı ve formda olmalı ve engebeli arazide bile güvenli bir şekilde hareket edebilmelidir. Ayrıca, bazı kursların; radyo kursu, ilk yardım, tıbbi hizmet eğitimi, vb. tamamlanması gerektiğinden öğrenmeye istekli olunmalıdır. Bu ileri eğitimin finansmanı, danışmadan sonra DRK tarafından üstleniliyor. Bu nedenle (özellikle sigortaya ek olarak), filomuza katılım için DRK üyeliği ön şarttır.

Arama Kurtarma Köpekleri Filosuyla çalışmak Ne Kadar zaman Alır?

Eğitim tüm yıl boyunca her gün uygulama alanlarında düzenleniyor. Her biri birkaç saat olmak üzere antrenman yapılır. Ek olarak, sahada yönetmenlik eğitimi almış köpekler için, etkinliklere katılım (gösteriler ve test hafta sonları), ileri eğitim ve tabii ki her şeyden önce görevlere katılım için ek eğitim birimleri bulunmaktadır.

Yani burada yanlış yanılsamalara sahip olmamanız gerekir. Kurtarma köpeği işi çok zaman alır ve tamamen isteğe bağlıdır. Bu nedenle, kendinizi ve çevrenizi uzun vadede onunla uyumlu hale getirip getiremeyeceğinizi ve nasıl yapacağınızı önceden dikkatlice düşünmek önemlidir.

Eğitimin kesin süresi katılımcı sayısına, köpeklere ve tabii ki ilgili görevlere bağlıdır. Her yerde farklılık gösterir ve eğitimin verildiği alanlarda farklı olmaktadır. Arama kurtarma köpekleri ülkemizde birçok alanda hep yardımcı olmuşlardır. Dostlarımız ne kadar sevimlilerse, bir o kadar da yardım sever ve işlerini iyi yapan birer canlıdır. Birçok ekibin (AFAD vb.) işlerini kolaylaştırmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap