Köpeklere Clicker Eğitimi Neden Verilmeli

Köpeklere clicker eğitimi neden verilmeli? Bir Clicker ile plastik bir muhafaza içine alınmış bir tür çatlak kurbağa hayal edebilirsiniz. Clickerler, herkesin kendisi için doğru modeli bulabilmesi için farklı hacimlerde ve optik formlarda mevcuttur. Clicker eğitimi, bir ödül sistemi ile birlikte pozitif pekiştirme ilkesine dayanmaktadır. Doğru şeyi yaptığı için köpeğinizi ödüllendirmek için sadece bir saniyeniz olduğunu biliyor muydunuz? Bu süre, kelimelerle veya çantadan ödüller çıkarılıncaya kadar hızla aşabilirsiniz. Bundan sonra, genellikle çok geç olduğundan, dört ayaklı arkadaşınız artık davranışını ödülle ilişkilendiremez.

Clickerin yardımıyla köpek sahipleri istenen davranışı anında ödüllendirebilirler. Uygun koşullandırma ile köpek, davranışının doğru olduğu tıklama sesiyle hemen onaylanır ve yaklaşan ödül duyurulur. Clickerin yardımıyla yanlış anlamalardan kaçınılabilir ve köpeğiniz tam olarak ne için ödüllendirildiğini bilir.

Köpeklere Uyarı Kelimeleri Yerine Clicker Tercih Etmek

Clickerin sesi kısa ve özdür. Köpekler tarafından uzaktan kolayca duyulabilir. Ek olarak, Clicker sesi her zaman aynı çıkar çünkü insan sesinin aksine, sahibinin duygu ve ruh hallerinden bağımsızdır. Clickerin bir başka avantajı da günlük bir ses olmamasıdır. Yani köpekler günlük yaşamda tesadüfen duymazlar, sadece sahibi dilediğinde duyabilirler. Tüm bu hususlar, köpeğinizin eğitimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Köpeklere Clicker Eğitimi Verilme Nedenleri

  • Clicker, eğitimde kullanışlı bir araçtır. Küçük boyutu sayesinde her cebe sığar ve farklı ses seviyeleri sayesinde kedi veya köpek yavrusu gibi gürültüye duyarlı hayvanlarla eğitim için de çok uygundur.
  • Genel olarak, Clicker eğitimi çok nazik bir eğitim şeklidir. Bu eğitim sırasında yanlış köpek davranışı göz ardı ediliyor. Herhangi bir ceza yoktur.
  • Köpekleri Clicker ile şartlandırarak, dört ayaklı arkadaşınız bir Clickerdan sonra bir ödül beklenebileceğini bilir. Sonuç olarak, herhangi bir ödülü kaçırmamak için çevrenizde sürekli dikkatli kalacaktır.
  • Clicker, köpeğinizi daha dikkatli hale getirir. Daha fazla ödül için aktif olarak düşünür.

Bu arada: önceden öğrenilmiş komutlar ve iyi bir tasma kontrolü, klik sesi ile birleştirir. Böylece daha da iyileştirilebilir. Ve bir evde birkaç köpekle bile Clicker eğitimi mümkündür. Ancak bu durumda, Clicker üzerindeki koşullandırmanın her köpek için ayrı ayrı yapıldığından emin olmak için özen gösterilmelidir. Ayrıca, her hayvan için farklı hacimlerde farklı işaret sözcükleri ve Clickerlar kullanmak da avantajlıdır. Çünkü her köpek başarılı bir eğitim için net bir sinyal almalıdır.

Köpeklere Clicker Eğitiminde Zamanlamayı Kısa Tutun

Aşırı talepler köpeğinize baskı yapar ve kaçınılmaz olarak kendisine verilen görevlere konsantre olamayacağı ve öğrenme eğlencesini kaybettiği anlamına gelir. Eğitim seanslarını kısa tutun ki o kadar uzağa gitmesin. Her seferinde bir dakika ve ardından 3-4 tekrarlı kısa bir ara yeterlidir. Bunu günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

Köpeğin konsantre olmadığını fark ederseniz, iş yükünü veya birim başına süreyi azaltın. Günlük davranışlar için, tabii ki köpeği eğitim planı dışında övebilirsiniz.

Köpekler İyi davranışlarından Dolayı ödül istiyor

Bu durum hem insanlar hem de hayvanlar için geçerlidir. Neden bir ödül beklentisiyle eğitim, suiistimal için cezalandırma olasılığından daha etkilidir: Köpek, yapmaması gerektiğini düşündüğünüz bir şeyi yaptığı için cezalandırılırsa, bundan hangi davranışın doğru olacağı sonucuna varamaz. Tek bildiği bunu nasıl yapmayacağıdır. Ödül temelinde komutları ve püf noktalarını eğitmek ve öğrenmek daha etkili olur. Köpek-insan ilişkisini teşvik eder.

Köpeğinizin neyi sevdiğini hissetmeye çalışın. Clicker eğitimi yanlış giderse, umudunuzu kaybetmeye gerek yoktur. Clickerlerin yalnızca% 80’i doğru ayarlanmış olsa bile, çoğu köpeğin köpek eğitiminde bir komut öğrendiğini öne süren araştırmalar vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap