Köpeklerde İç Parazit Sağlığına Zararları

Köpeklerde iç parazit sağlığına özellikle de yavruluk döneminde büyük zararları olmaktadır. Bu nedenle de yavruluk döneminden itibaren gerekli dönemlerde köpek aşı takvimine uygun şekilde aşılamanın yapılması önemlidir. Köpeklerde iç parazitler nedeniyle gelişebilecek olan rahatsızlıkları önlemek de mümkün. Bu iç parazitlerin zararlarını bilerek aşılamaya öncelik vermek köpeğinizin sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Peki, iç parazitin köpeklerin sağlığına zararları nelerdir? Köpeklerde iç parazit rahatsızlığı nasıl anlaşılıyor, gelin bakalım…

Köpeklerde İç Parazit Sağlığına Zararları Nelerdir?

İç parazit köpeklerde kansızlık, kilo kaybı gibi farklı pek çok rahatsızlığa neden olur. Bu durumda bağışıklık sistemi zayıflayan köpeğinizin de farklı rahatsızlıklara karşı daha açık hale gelmesi mümkündür. İştahsız şekilde davranabilen köpeğinizin gerekli besinleri almaması durumunda sağlıklı beslenmesi de mümkün olmaz. Bunun sonucunda köpeğinizde sindirim rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi farklı pek çok hastalık görülür.

İç parazit köpeklerde kansızlığa neden olduğu için diş etlerinde hassasiyet meydana gelir. Hem cildinde hem de diş etlerinde beyazlık görülmesi mümkündür. Bu durumda kansızlık köpeğinizin sürekli üşümesine, yorgun ve halsiz olmasına, agresif şekilde hareket etmesine neden olabileceği için erken dönemde önlem almak gereklidir.

Köpeklerde İç Parazitler Ciddi Rahatsızlıklara Yol Açar

İç parazitler köpeklerin ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olur. Köpeğiniz yeterli ve düzenli beslense bile ishal nedeniyle ciddi ölçüde su kaybeder. Ayrıca yorgunluk hali yaşar. Bu durumda gün içinde aktifliğini koruyamaz. Ayrıca sürekli olarak gaz problemleri yaşayabilecek olan köpeğinizin ciddi karın ağrıları yaşaması da mümkündür.

Bağışıklık sistemini ciddi ölçüde yıpratabilen iç parazitler özellikle de yavru köpeklerin ciddi hastalıklara karşı daha açık hale gelmesine neden olur. Durum böyle olduğu zaman köpeğinizin sindirim problemleri ve daha pek çok rahatsızlık ile de karşılaşması da mümkündür. Köpeğinizin sindirim sağlığını ve farklı pek çok hastalıktan korunmasını da sağlamak için parazit aşılarını gerekli olan dönemlerde yaptırmanız oldukça önemlidir.

Köpeklerde İç Parazit Rahatsızlığı Anlaşılması

İç parazit köpeklerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Köpeklerin iç parazitlere sahip olduğunda farklı belirtiler ile bunu göstermesi mümkündür. Genellikle sindirim sistemlerinde meydana gelen rahatsızlıklar ile parazitlerin anlaşılması mümkün olabilir. Köpeğinizin iç parazite sahip olmasını önlemek için parazit aşısının yapılması şarttır.

Aksi takdirde şu belirtiler ile iç parazitin gözlemlenmesi mümkündür:

  • Köpeklerde karın şişliği
  • Gaz çıkarma
  • Karın bölgesinde sertleşme
  • Bazı durumlarda kanlı şekilde olabilen ishal
  • Kilo kaybı
  • Kansızlık
  • İştahsızlık

Bu belirtiler gözlemlendiği zaman vakit kaybetmeden veterinere başvurmak gereklidir. Köpeğinizin farklı belirtiler ile birlikte iç parazitlere sahip olduğunu belli etmesi olasıdır. Sık sık ishal gözlemlenmesi mümkündür. Bu ishal kimi zaman kanlı şekilde görülebilmektedir. Bu nedenle de köpeğinizin tuvaletini sık sık kontrol etmeniz, çeşitli rahatsızlıklarının tespit edilmesinde etkilidir.

Köpeklerde iç parazit olduğu zaman kilo kaybının görülmesi mümkündür. Bunun nedenleri hem iştahsızlık hem de ishal olma ihtimali vardır. Bu nedenle de hızlı şekilde kilo kaybı yaşanması olasıdır. Köpeğinizin iştahsız davrandığını ve ishal olduğunu gördüğünüzde veterinere götürerek erken dönemde tedavisinin sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Köpeklerde Parazit Aşılarının Önemi

İç parazit aşıları köpeklere yavruluk döneminden itibaren yaptırılması gereken aşılardandır. Köpeklerin sağlığını ciddi ölçüde etkileyen parazitler, özellikle de yavru köpeklerin ölümcül şekilde hastalanmasına neden olur. Bu durumda yavru köpeğinizin alabileceği her türlü iç parazite karşı aşılanması gereklidir. Aşısı yapılmayan köpeğinizin kilo kaybı nedeniyle metabolizmasının zayıflaması mümkündür. Bu durumda köpeğiniz her hastalığa daha kolay yakalanacak hale geleceği için de dikkatli olmanız önemli.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap