Köpeklerde Göz Akması Nedeni ve Tedavisi

Köpeklerde göz akması farklı nedenlere bağlı şekilde geliştiğini söylemek mümkündür. Köpeklerde özellikle de enfeksiyonlara, bakteriyel ve viral rahatsızlıklara bağlı şekilde gözlerde akmanın meydana gelebileceğini söylemek mümkündür. Ayrıca bazı durumlarda grip ve benzeri farklı rahatsızlıklarda da göz akmasının meydana gelmesi olasıdır. Ayrıca alerjik durumlara bağlı şekilde de göz akmasının meydana gelmesi mümkündür çünkü alerjik bir reaksiyon olarak köpeklerde göz akması durumu görülür. Peki, köpeklerde göz akması nedeni ve tedavisi nedir?

Köpeklerde Göz Akması Nedeni Nedir?

Köpeklerde göz akmasının farklı nedenleri vardır ve pek çok hastalığa bağlı şekilde gözlerde akmanın meydana gelebileceğini söylemek mümkündür. Alerjiler, konjonktivit, epifor, göz enfeksiyonları, glokom gibi farklı rahatsızlıklar nedeniyle göz akması durumu gözlemlenebilir ancak göz ile ilgili olmayan hastalıkların da aslında göz akmasına neden olabilmesi mümkündür. Köpeklerde meydana gelen gripler, FIP ve benzeri pek çok hastalığın göz akmasına neden olacağı söylenebilir. Bu hastalıklar köpeklerin gözlerine de etki eder ve gözlerinde ciddi sorunlar oluşmasına da sebebiyet verebilir. Bu tür durumlara sıklıkla rastlamak mümkündür.

Köpeklerde meydana gelen göz akması genellikle bir çapaklanma ile beraber kendini gösterebilir ve ayrıca köpeklerin gözlerinde kızarıklık, şişlik gibi farklı belirtiler de göz akmasına bir ek olarak gözlemlenebilmektedir. Bu tür durumlar köpeklerde bir hastalık olabileceğinin işaretidir.

Köpeklerde Göz Akmasının Belirtileri

Köpeklerde gözde görülen akmaya ek olarak bazı durumlarda göz kapaklarında şişlik, gözyaşında kuruma, gözlerin altında oluşan morluklar ve daha farklı pek çok durumun da gözlemlenmesi mümkündür. Bu durumların her biri köpeklerde bir sorunun mevcut anlamak için yeterlidir.

  • Sürekli göz kırpma,
  • Göz kapaklarında şişme,
  • Görme bozukluklarının meydana gelmesi,
  • Gözlerde büyüme,
  • Gözlerde kanlanma,
  • iltihaplı görünümün meydana gelmesi

gibi pek çok durum köpeklerde göz akmasına ek olarak görülebilen farklı belirtilerdendir ve bu belirtilerin her biri de aslında köpeklerin ciddi rahatsızlıklara sahip olabileceğini gösterdiği için tedavisi öncelikli olan durumları meydana getirir.

Gözlerde meydana gelen akmanın nedeni bazı durumlarda ev tozları, tüyler, polenler ve alerji oluşturucu farklı ürünler olabilir. Bu etkenlerin gözlerde akmanın yanı sıra kızarıklık, şişlik, görme bozuklukları yapması da mümkündür ve köpekler bu rahatsızlıklar nedeniyle görme problemleri yaşayabilmektedir. Bu durumda veteriner desteğini geciktirmemek gereklidir çünkü görme problemleri zamanla kalıcı hal alabilir.

Köpeklerde Göz Akması Tedavisi

Köpeklerde görülen göz akmasının tedavisi için öncelikli olarak göz akmasının nedeninin belirlenmesi gereklidir. Göz akmasının nedeni eğer viral ya da bakteriyel bir rahatsızlıksa bu durumda köpeklere antibiyotik tedavisi uygulanabilir ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar tercih edilebilir. Eğer alerjik durumlara bağlı şekilde görülen bir göz akması meydana gelmişse köpeklere lokal göz ilaçlarının ya da göz damlalarının verilmesi de mümkündür. Bu sayede köpeklerin gözlerinde meydana gelen akıntının kısa zamanda sona ermesi mümkün olacaktır.

Göz akması tedavisi sırasında gözün temizlenmesi gereklidir. Bu temizliğin sağlanması için de köpeklerin gözlerinin steril ürünler ile silinmesi gerekir. Steril ürünler ile yapılan göz temizliği, köpeklerin gözlerinde meydana gelen göz akmasının tedavisine katkı sağlayacaktır.

Köpeklerin gözlerinde akma, şişkinlik, kızarıklık ve benzeri durumlar gözlemlendiği zaman veteriner desteği almak gereklidir çünkü köpeklere özel olarak ve sahip oldukları rahatsızlıklara bağlı şekilde farklı tedavilerin uygulanması olasıdır. Bu nedenle de göz akması durumu görüldüğü zaman köpeklerin veterinere götürülmesi ve ayrıca düzenli şekilde gözlerin steril ürünler ile temizlenmesi önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap