Köpeklerde Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde cilt kanseri oluşumu gözlemlenmesi olasıdır ve özellikle de Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, tüylerin tıraş edilmesi gibi farklı pek çok etken cilt kanserinin meydana gelmesi için bir tetikleyici görevi görebilir. Tıraş edilen köpeklerin tüyleri ciltlerini koruyamaz ve bu nedenle de Güneş ışınlarından etkilenme oranları yükselir. Bu nedenle de köpeklerin tıraş edilmesi ve Güneş altında uzun süre kalmaması gerektiği özellikle belirtilir.

Köpeklerin genellikle kış aylarında tıraş edilebileceği ancak yine de tüylerinin çok kısa kesilmemesi gerektiği bu açıdan önemlidir. Cilt kanseri, ciltte meydana gelen belirtileri ile kendini ortaya koyar ve bu sebeple de kanserin ilk dönemlerinde yapılacak olan veteriner kontrolü ile dostunuzun kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olmanız mümkündür. Peki, köpeklerde cilt kanseri belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Köpeklerde Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde cilt kanseri rahatsızlığı oluştuğu zaman görülen belirtiler ciltteki problemler ile kendini gösterir. Bu belirtiler köpeklerin de rahatsız olmasına neden olur kendilerini kaşıma, rahatsızlıklarından dolayı saldırganlık gösterme veya havlama gibi davranışlar göstermeleri de olasıdır. Bu belirtiler görüldüğü zaman köpeğinizi veterinere göstermenizde ve tedavinin erken dönemde başlamasını sağlamanızda fayda vardır. Bu sayede görülen kanser ilerleme kaydetmeden tedavinin başlanması ve kısa sürede iyileşmenin elde edilmesi de mümkündür. 

Köpeklerde Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen cilt kanserinin farklı belirtileri olabilir. Tüy dökülmesi, ciltte meydana gelen yaralar, yaralarda iyileşmeme durumu, deride meydana gelen morluklar, bölgesel şekilde tüy kaybı, derideki renk hücrelerinin ölmesi ve derinin bölgesel şekilde renk değiştirmesi, deride pullanma, kaşıntı, deride meydana gelen yumrular ve sivilceler genel anlamda köpeklerde meydana gelen cilt kanserinin belirtilerindendir. Bu belirtiler normal bir durum değildir ve cilt kanseri olmasa da farklı cilt rahatsızlıklarının da belirtileri olabilmektedir. Bu nedenle de teşhisin sağlanması için köpeklerin kısa süre içinde veteriner kontrolüne götürülmesi gereklidir.

Köpeklerin cildinde meydana gelen tüy dökülmeleri bazen normaldir çünkü mevsim değişimlerinde ya da kullanılan mamalarda bazen tüy dökülmesi gözlemlenebilir. Cilt kanserinde ise tüy dökülmesinde ciddi bir artış söz konusudur ve bu dökülmeler sonucunda bazen köpeklerin yeni tüy oluşumu göstermeleri de mümkün olmayabilir. Yani kısmi kelleşmenin görülmesi mümkündür.

Düzenli şekilde bakımı ve temizliği sağlanan köpeklerin sahipleri genellikle kısa zaman için ciltte meydana gelen yumruları, tüy dökülmelerini ve şişlikleri fark edebilir. Ayrıca ciltte meydana gelen morluklar ve kızarıklıkların da fark edilmesi mümkündür. Bu nedenle de düzenli şekilde bakım ve temizliğin sağlanması, farklı hastalıkların erken dönemde tespit edilmesinin aslında en önemli unsurudur.

Köpek Cilt Kanseri Tedavi Süreci

Köpeklerde görülen cilt kanseri teşhis edildikten sonra erken dönemde tedaviye başlanması büyük önem taşır. Öncelikli olarak kanserin hangi aşamada olduğu, ilerlemesinin ne hızda görüldüğü tespit edilirse uygulanacak olan tedavi de buna uygun şekilde şekillendirilebilir. Köpeğim yaşı da ayrıca tedavinin belirlenmesi konusunda büyük öneme sahiptir çünkü çok genç ya da çok yaşlı köpeklerde uygulanabilecek olan tedavilerin farklılık gösterebileceğini söylemek mümkündür. Ayrıca köpeklerde mevcut başka problemler de olduğu zaman tedavide değişikliğe gidilmesi de mümkündür. Kalp, diyabet gibi farklı rahatsızlıklara uygun bir tedavi programı hazırlanması da olasıdır. Köpekte meydana gelen farklı problemler yoksa ve tedavinin genel işleyişine uygun bir köpek profili varsa o zaman tedavinin kısa sürede normal işleyişinde başlaması söz konusudur. Köpeklerde görülen cilt kanseri genel anlamda kısa sürede tedaviye olumlu şekilde yanıt veren bir kanser türüdür ve bu nedenle de aslında cilt kanserine sahip köpeğinizin durumu hakkında hemen endişeye kapılmamanız gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap